Za vaše loše fotografije nije kriv niti vaš novi niti stari fotoaparat, nego vi sami
Proučite njegove funkcije, a nakon toga slijedite ove upute...
Koliko puta ste se „tukli po glavi“ zato što vam fotografije nisu ispale kako treba, bile su mutne, tamne, pod krivim kutom...
Okrivili biste vaš fotoaparat, lošu svijetlost, ljude koji ne znaju pozirati. Nije vam bilo jasno kako su vam prije tjedan dana fotografije ispadale predivne, a sada bi ih najradije sve obrisali.
Ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je problem samo u vama, no vjerujte, nije problem niti u fotoaparatu. Naime, ako i imate 10 godina stari digitalni fotoaparat i bez mnoštva funkcija koje imaju današnji fotoaparati, uz samo malo truda i znanja možete načiniti prilično kvalitetne i lijepe fotografije, koje ćete s ponosom svima pokazivati.
Evo 10 savjeta na koji način možete načiniti lijepe amaterske fotografije. Uzmite malo vremena i slobodno se igrajte. Proučite funkcije svojeg fotoaparata, pročitajte upute.
1. Pogled u očiDirektan pogled u oči važan je u fotografiranju kao i u stvarnom životu. Kada fotografirate osobu, držite fotoaparat u razini njezinih očiju, kako ne biste dobili efekt magnetizirajućih pogleda i neprirodnih osmjeha.
Ako fotografirate djecu, spustite se na njihovu razinu očiju. Nemojte misliti da osoba koju fotografirate mora uvijek gledati u kameru. Sve ovisi o situaciji. Prava visina fotografiranja i kut sami po sebi će stvoriti mnogo ljepši dojam ili osjećaj koji će vas privući k slici.
Previsoka pozicija
Savršena pozicija
2. Iskoristite jednostavnu pozadinuJednostavna pozadina više ističe osobu koju fotografirate. Kada gledate u ekran fotoaparata, gledajte pozadinu osobe koju fotografirate. Pobrinite da se ne dobiva dojam da „iz glave“ osobe koju fotografirate nešto „izlazi“, kao što je slučaj na lijevoj fotografiji ili primjerice, da auti „ne prolaze kroz uši“ osobe koju fotografirate.
Loša pozadina
Bolja pozadina
3. Koristite „flash“ i po sunčanom vremenu. Sunce, što se tiče fotografija može biti vaš veliki prijatelj ili neprijatelj.
Primjerice, ako fotografirate osobu po iznimno sunčanom vremenu i vi ste s fotoaparatom više manje okrenuti suncu, upotrijebite „flash“, jer u suprotnom lice ili čak cijelo tijelo osobe koju fotografirate, će biti prekriveno tamnom sijenom. Ukoliko imate mogućnost podešavanja „flasha“, jači „flash“ upotrijebite ako ste udaljeniji od osobe koju fotografirate, kojih 10-ak metara, ukoliko ste bliže upotrijebite slabiji „flash“. Isto vrijedi za oblačne dane, ukoliko želite istaknuti lica osoba koje fotografirate. Ukoliko pak želite više umjetničku, melankoličnu fotografiju, pokušajte bez „flasha“.
Osoba na fotografiji je pretamna (u sijeni)
Mnogo bolje
4. Približite osobu ili stvar koju fotografirateAko je objekt koji fotografirate niži od primjerice, prosječnog auta, približite se dva koraka bliže nego što biste inače fotografirali i zumirajte.
Vaš je cilj da većinu fotografije zauzima osoba ili stvar koju fotografirate. Na taj način do izražaja će doći detalji na osobi (pjegice, kapljice vode, obrve) ili stvari (oronulost, sjaj)..
No, nemojte pretjerati s blizinom, jer će vam fotografija ispasti mutna.
Dobra fotografija
Mnogo bolja fotografija
5. Položaj objekta u sliciUkoliko fotografirate građevine iza kojih se prostire predivan pejzaž, nikako nemojte objekt staviti u centar fotografije. Potrebno je dobiti dojam prostora u kojem se ta građevina nalazi. Dakle, objekt maknite iz centra fotografije. Malo se poigrajte s položajem objekta na fotografiji. Pokušajte lijevo-desno, gore-dolje, ako treba i sami promijenite poziciji s koje fotografirate. Pogledajte fotografije ispod i pokušajte. Uzmite vremena i fotografirajte neku poznatu građevinu u vašem gradu ili kraju s više strana i pozicija. Vidjet ćete razliku.
Dosadna fotografija
Zanimljiva fotografija
6. Zadržite fokusAko objekt koji fotografirate nije u centru fotografije, morate fokusirati objekt, kako biste izoštrili sliku objekta koji fotografirate. Naime, većina fotoaparata fokusira ono što je u sredini fotografije, no kako biste poboljšali fotografiju, željet ćete pomaknuti objekt iz njezinog središta.
Dakle, prvo ćete objekt koji fotografirate postaviti u centar i fokusirati ga i „zaključati“, te nakon toga objekt pomaknuti iz središta u željenu stranu. Na taj način će se fokus ostati na objektu koji se prvotno fokusirali.
Objekt nije fokusiran
Objekt je fokusiran
7. Saznajte domet „flasha“Jedna od najvećih grešaka je fotografiranje objekta izvan dometa „flasha“. Objašnjenje je vrlo jednostavno. Svi objekti koji su izvan dometa flasha će izgledati jako tamno. Ukoliko ne znate koliki je taj domet, jednostavno, napravite probu.
Izvan dosega flasha
U dosegu flasha
8. Pazite na svjetlostKao što ste već mogli zaključiti, jedna od najvažnijih stvari na fotografiji je svijetlost, jer utječe na dojam objekta koji fotografirate. Primjerice, na starijim ljudima, ukoliko svijetlost pada s jedne strane, će se jače istaknuti bore. Ukoliko vam se ne sviđa kako svijetlost pada na objekt koji fotografirate, ili vi promijenite poziciju ili promijenite poziciju objekta. Krajolike je najbolje fotografirati u zoru ili u sumrak. Tada je svijetlost najpogodnija.
Dobra
Vrlo dobra
9. Vodoravne i okomite fotografije Većina ljudi fotografira vodoravne fotografije, ako da je teško okrenuti fotoaparat u vertikalan položaj. Zašto to ne biste činili češće, jer će vam neke fotografije ispasti bolje. Primjerice, pogledajte ove dvije fotografije ispod. Vodoravna fotografije nije loša, no pogledajte vertikalnu. Odaje potpuno drugačiji dojam.
Ako se nalazite pred Eiffelovim tornjem fotografirajte ga okomito...
Dobra
Mnogo bolja
10. Namjestite objekte koje fotografiratePreuzmite kontrolu nad objektima koje fotografirate i vidjet ćete značajnu razliku. Ukoliko fotografirate ljude, recite im kako da se namjeste, da se nasmiju ili ostanu ozbiljni, kamo da pogledaju...
Neka vaše fotografije budu zanimljive.
Dosadna fotografija
Mnogo bolja fotografija
Izvor: www.kodak.com