Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke Empty
PostajNaslov: Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke   Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke I_icon_minitime11.01.10 12:48

Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke 2531_big

Jeste li se ikad zapitali zašto s vaša mačka ponaša na određeni način?

Jeste li se ikad zapitali zašto s vaša mačka ponaša na određeni način? Jeste li ikad svoju mačku opisali kao malog psiha? Kao ludu? Opsjednutu? Čudnu? Lista bi se mogla nastaviti. Ako imate mačku koja se tako ponaša, niste jedini, no važno je zapamtiti da se nijedan od tih naziva zapravo stvarno ne može iskoristiti kako bi se opisalo ponašanje vaše mačke. Koliko god to bilo frustrirajuće, vaša mačka nije zapravo “luda”.

Etiketiranje neželjenog ponašanja vaše mačke je zbilja kontraproduktivno i može vas spriječiti u tome da shvatite stvarni uzrok tog ponašanja, ali i kako ga spriječiti, odnosno ispraviti. Ako mačku naprosto proglasite “ludom” nećete se niti truditi pokušati otkriti što je potaklo takvo ponašanje – koje je iz gledišta vaše mačke vjerojatno potpuno logično.

Svako ponašanje ima svoju svrhu ili se mačka ne bi nastavila tako ponašati. Na primjer, ako vas mačka ugrize kad je gladite, mogli biste je okarakterizirati kao “zločestu”, ali to ponašanje služi svrsi. Kad vas mačka ugrize vjerojatno ćete maknuti ruku. Posljedica tog ponašanja iz njenog gledišta jest da je poslužilo svrsi – zaustavilo je glađenje koje joj očito nije odgovaralo. I umjesto da odustanete i proglasite svoju mačku zločestom, istražite što ju je natjeralo da ugrize.

Antecedent je ono što se događa prije ponašanja, okidač. Možda ste mačku gladili po leđima, pa joj to nije bilo ugodno. Možda ste bili pregrubi ili ste je gladili u prekratkim kretnjama koje joj ne odgovaraju, nisu dovoljno umirujuće. Možda se pokušavate njome maziti onda kad vam je već dala nekoliko tjelesnih signala da joj očito nije do toga.

Promotrite što se dogodilo odmah prije iskazivanja neželjenog ponašanja, to vam može dati tragove koji su vam potrebni za ispravite problem. Jednom kad utvrdite antecendent, razmislite o tome kako biste željeli da se mačka ponaša i onda što napraviti kako biste to postigli. U datom primjeru maženja/glađenja, možda je samo potrebno promijeniti način na koji to činite ili duljina vremena koju to činite. Naučite čitati govor tijela vaše mačke i sve će vam biti jasnije. A ako promijenite antecendent, promijenit ćete i neželjeno ponašanje.

Izvor
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke   Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke I_icon_minitime31.01.10 13:42

Jeste li ikad svoju mačku opisali kao malog psiha? Kao ludu? Opsjednutu? Čudnu?

Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke 12363
Moja nije takva, jer točno znam što voli ne voli...kada joj se mazi ne mazi..nekada dođe samo po turu maenja.....ali kada si umisli da je ulovila miša pucam joj od smijeha.. Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke 12363
Znam kada me pogleda dali želi van ili je žedna ili gladna ili joj je samo malo dosadno..nije nikada "luda"..samo je jako bistra i zna kako dobiti to što zaželi.. Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke 776231
[Vrh] Go down
Bonnie
Ljubitelj foruma
Bonnie


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3003
Godine : 38
Datum registracije : 25.11.2008

Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke   Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke I_icon_minitime31.01.10 13:48

koja luda slika Laughing

moj mačak nije psiho, čemu se čudim jer jadan strave i užase proživi kad ga moja sestra dohvati Laughing ...trutina jedna, stalno je po vani a čim ujutro čuje da je netko budan mijauče pred vratima da ga se pusti unutra i odmah se zavuče pod peć...i da, nije od onih mačaka što skaču po stolovima i rasturaju po kući


Zadnja promjena: Bonnie; 31.01.10 13:50; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
dear_green_gem
Zagrijao tipkovnicu
dear_green_gem


Female
Aquarius Goat
Broj postova : 497
Godine : 32
Lokacija : Kladanj,bih
Datum registracije : 29.12.2009

Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke   Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke I_icon_minitime31.01.10 13:49

imam 2 macke i 4 macica i svaki je psiha za sebe... evo pedigre,...
Haylay+komsijin macak=abby
abby+(otkud znam koji macak)=dully,junior,puma,tigar
Haylay i junor su po krznu sasvim identicni ali je po naravi junior kopija svoje mame... ziv, lopov i pomalo divlji1
a ostali macici su mirni, povuceni, maze i tak, svako na svoj nacin...
iako ne mogu reci koje volim naj vise jer ih sve volim podjednako mislim da me tigar najvoli jer je to maza nad mazama... cak kad ucim ili pisem on je tu negdje lezi, spava ili samo gleda... satima moze lezati kraj sveske i gledati sta ja isem da mu ne dosadi.. a kada zeli da ostavim knjigu i igram se sa njim onda jednostavno legne na knjigu.. kada su gladni poredaju se svi na prozor u kuhinji a kada hoce vani penju mi se na ramena.. sta reci.. pametnice...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke Empty
PostajNaslov: Re: Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke   Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Razumijevanje “ludog” ponašanja vaše mačke
» Kupanje mačke
» Upala uha mačke
» Iznenađujuće zločesta objašnjenja mačjeg ponašanja
» Mačke i dresura

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Kućni ljubimci :: Kućni ljubimci :: Mačka moj kućni ljubimac-
Forum(o)Bir: