Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Blagodati prigovaranja

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Blagodati prigovaranja Empty
PostajNaslov: Blagodati prigovaranja   Blagodati prigovaranja I_icon_minitime06.01.10 15:46

Nikako da se domislite dara koji će biti dočekan s oduševljenjem? Evo zanimljive ideje: sjetite se što vam najčešće zamjeraju i okrenite to u svoju korist.
Vrlo smo brzi na pritužbama i kritici, kaže Harville Hendrix, psiholog, teolog te začetnik imago terapije odnosa. Rjeđe smo sposobni točno, jasno i nedvosmisleno izraziti što zapravo očekujemo od drugih. Kako onda s lakoćom pružiti nekome ono što želi i što mu/joj je potrebno?
Blagodati prigovaranja Bozicni_poklon_260pxZlatni rudnik korisnih informacija
Koristeći blagodati prigovaranja! Prigovaranje je pravi zlatni rudnik korisnih informacija. Ispitujući kriticizam i najčešće pritužbe koje vam upućuju, moguće je zamisliti prilično točnu sliku onoga što toj osobi nedostaje.
Razmislite o svim onim prilikama kada ste čuli: "Ti nikada..."; "Ti uvijek...!" ili "A kad si ti ikada...!" U središtu tih optužbi leži prikrivena molba za onim za čime ta osoba čezne - za suosjećanjem, za pažnjom, za podrškom, za zaštitom, za samostalnošću, za ljubavlju... Istinske želje skrivene su unutar svakodnevnih frustracija, a na vama je da ih izrazite u konkretnom obliku koji će zadovoljiti dublju želju.
Preobrazite nezadovoljstvo u radost i veselje
Na primjer, ako često čujete prigovor: "Nikad za mene nemaš vremena", onda će kupovina cvijeća, čokolade ili skupog dara polučiti slab učinak. Oboje ostajete razočarani i nezadovoljni. Radije iskoračite iz ustaljenih obrazaca i darujte svoje vrijeme. Uložite ga u onu aktivnost za koju najčešće "ne stižete" kako biste zadovoljili potrebu za pažnjom. I sami sebi čestitajte kako ste nezadovoljstvo preobrazili u suosjećanje, razumijevanje i veselje.
Darovi ne moraju biti spektakulatno umotani u mašnu. Ako vas kritiziraju da ne pospremate za sobom i ne pomažete u kućanskim poslovima, počistite stan - neka čist dom bude blagdanski dar, pa makar morali podmititi sestru da vam pomogne ili angažirati spremačicu. To možda neće biti poklon s kojim ćete se hvaliti pred ekipom, no zar je to važno? Cilj nije samo usrećiti osobu do koje vam je stalno, već i dati na znanje da uvažavate njezine/njezine potrebe i da ste spremni mijenjati svoje ponašanje, ali na način na koji vama najbolje leži.
Najvredniji dar koji možete primiti
Najbolji dar koji možete pokloniti sebi, kaže Hendrix (a nije gitara!) jest odvojiti malo vremena da zapišete na komad papira što najviše prigovarate drugima. Što zamjerate šefu, roditeljima, susjedima, rođacima, prijateljima... Zapišite sve čega se možete sjetiti, i ubrzo ćete primijetiti da se većina zamjerki može svesti na zajednički navodnik.
Možda se, u globalu, najviše tužite da vas ne cijene, ili da uvijek sve morate sami, ili da vaše potrebe nikako da dođu na red... Istražite što tinja ispod svakodnevnih sitnih nezadovoljstava i ne čekajte da vam drugi ispune duboku žudnju za priznanjem, podrškom, slobodom da se izrazite... ili već koju god zlatnu žilu da otkrijete u zlatnom rudniku prigovaranja. Krenite u akciju i sami sebi dajte što god da vam je sada potrebno. Neka vaš blagdanski dar sebi samima bude onaj najvredniji što možete primiti i dati: zadovoljstvo sobom i razumijevanje za druge.

Izvor

Zaista se nekada treba zamisliti nad upučenim nam prigovorima, prihvatiti kritike koje su doista utemeljene. Kad bolje promislim, dosta bi toga mogao promjeniti u svom ponašanju, stvari koje se čine sitne, stvari zbog kojih mi netko prigovori, a meni najčešće kroz jedno uho uđu, a kroz drugo izađu. Te neke "sitnice" u svakodnevici doista mogu mnogo utjecati na odnose sa bližom okolinom i doista te sitne promjene u ponašanju ponekad mnogo više znače od materijalnih poklona, dakle - poklanjajmo si međusobno sitne osobne promjene na bolje! Smile
Što vama najčešće prigovaraju, na koje promjene najlakše pristajete, koji prigovori vas nerviraju, koliko vam ponekad nečiji prigovor pomogne?

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Blagodati prigovaranja Empty
PostajNaslov: Re: Blagodati prigovaranja   Blagodati prigovaranja I_icon_minitime06.01.10 16:37

Najčešće mi prigovaraju brzopletost i previše analize u svemu što radim,nerviraju me prigovori od osoba koje to i kad prigovore naprave na način koji mi digne tlak,ili od osoba za koje sam očekivala da će razumjeti tu neku stvar što njoj smeta.Koliko pomogne,malo pomogne jer ajd meni recimo ta moja brzopletost je mana i to malo veća,al koliko god se trudila da ne budem,na kraju opet sve brzopleto učinim,tako da malo pomogne.I dakako da radim sama na sebi što se tiče nekih stvari koje ja sama sebi prigovorim samo dug je to proces nije dovoljno samo reći neću više jbga.
[Vrh] Go down
 
Blagodati prigovaranja
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Psihologija ponašanja-
Forum(o)Bir: