BiH i Hrvatska usuglasile su izmjene i dopune međunarodnih ugovora kojima će se konačno riješiti problem prebjega osuđenika iz jedne države u drugu. Parafiranje ugovora očekuje se u prosincu ove godine."Iz BiH su nakon izricanja pravomoćne presude pobjegle su 282 osobe, od kojih se 100 nalazi u Srbiji, 110 u Hrvatskoj i 13 u Crnoj Gori. Za 56 pravomoćno osuđenih osoba nemamo podatke gdje se nalaze", kazao je u izjavi za Sarajevo-x.com
Jusuf Halilagić, tajnik Ministarstva pravde BiH.
Dodao je da su BiH i Hrvatska, kao i BiH i Srbija usuglasile izmjene i dopune međunarodnih ugovora kojima će biti riješeno pitanje izvršenja zatvorske kazne za pravomoćno osuđene osobe koje su nakon izricanja presude u jednoj državi pobjegle u drugu, čiji su državljani.
Parafiranje ugovora očekuje se u prosincu ove godine.
Halilagić jer rekao da se i oko 50 osoba koje su, pak, osuđene u Hrvatskoj nalazi na području BiH.
"Izmjenama ugovora ukida se princip 'dobrovoljnosti' kod izvršenja kaznenih sankcija, jer je do sada bilo definirano da osuđene osobe za izdržavanje kazne u drugoj državi moraju dati svoju suglasnost", dodao je u Halilagić.
Najpoznatiji slučaj kada je pravomoćno osuđena osoba pobjegla iz BiH i po Hrvatskoj se, čiji je državljanin, slobodno šetala, slučaj je bivšeg člana Predsjedništva BiH
Ante Jelavića, koji je osuđen na deset godina zatvora zbog kriminala u Hercegovačkoj banci.
Branimir Glavaš, koji je osuđen na deset godina zatvora zbog ratnog zločina protiv srpskih civila u Osijeku 1991. godine, utočište je također našao u BiH.
Među onima koji su izbjegli pravdu je i
Ognjen Šimić, kardiokirurg koji je u Hrvatskoj osuđen na devet godina zatvora zbog primanja mita, a utočište je, također, našao u BiH.
U BiH se sklonio i
Blaž Petrović, optužen da je fiktivnim pravnim poslovima pribavio oko deset milijuna kuna, te
Željko Vrbat, pljačkaš Getroa u Sesvetama, piše Sarajevo-x.com.
(net)