U potrazi za vodenim ledom, NASA je skršila dvije svemirske letjelice na Mjesečev južni pol. Instrumenti su potvrdili da velika prazna raketa udarila u Mjesec, a četiri minute iza nje zabila se sonda s kamerama koje je snimala sudar prve letjelice.
Najveći teleskopi na svijetu bili su usmjereni prema krateru Cabeus na Mjesečevom južnom polu, gdje se nakon
Centaura srušila letjelica LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) opremljena osjetljivim instrumentima.
No, očekivano oduševljenje je izostalo. Dijelom i zbog toga što su Indijci Amerikancima već "oduzeli" zadovoljstvo otkrivanja vode na Mjesecu, a većim iz zbog toga jer je izostao "spektakl".
Ekrani su ostali prazni i nije bilo trenutnih slika udara ili oblaka prašine visokog deset kilometara. Ljudi koji su čitav događaj pratili uživo preko interneta ili u opservatorijima u jednom su trenutku ostali zbunjeni.
Iako su instrumenti radili kako treba, nedostatak "živih slika" malo je razočarao brojnu publiku širom svijeta.
"Očekivanja da će veliki oblak vidjeti uživo vjerojatno je malo preveliko očekivanje temeljeno na animacijama uoči završetka misije", rekao je Dan Andrews iz NASA-e.
Astronomi iz kontrole misije kažu da instrumenti na sestrinskom brodu, koji je ostao 50 kilometara iznad površine Mjeseca, rade kako treba i da će ubrzo početi stizati podaci, iako će proći još nekoliko tjedana da bi se pouzdano zaključilo ima li na Mjesecu vodenog leda.
Raketa
Centaur je u Mjesečevo tlo udarila brzinom većom od 9000 kilometara na sat i izazvala dizanje oblaka od 350 tona prašine u kojem će znanstvenici tragati za česticama vode koje, kako vjeruju, ima u izobilju u sjenovitim Mjesečevim kraterima.
Misija je stajala 79 milijuna dolara i za taj je novac letjelica teška 585 kilograma uspjela stvoriti krater dubok četiri i širok oko 19 metara.
Mnogi su kritizirali misiju tvrdeći da NASA time krši konvenciju o istraživanju svemira, a bilo je i onih koje je zabrinula sudbina Mjeseca zbog "bombardiranja".
Iz NASA-e poručuju da je udar zamišljen tako da bude nalik udaru kudikamo većih velikih, prirodnih asteroida koji na Mjesec padaju nekoliko puta mjesečno.
Meta je bio 100 kilometara širok i četiri kilometra dubok krater Cabeus na južnom polu Mjeseca, a udar se dogodio u idealnim svjetlosnim uvjetima za teleskope.
Cijeli je pokus pratio i svemirski teleskop
Hubble, pa će i glad javnosti za veličanstvenim slikama uskoro biti zadovoljena.
net