Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Zašto teku potoci ispod pazuha

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 15:39

Često sebi postavljamo pitanje zašto se znojimo i šta se u organizmu desilo da smo se tako strašno oznojili...


Bez obzira na sve neprijatnosti kojima smo izloženi prilikom znojenja, to je prirodan i neophodan način da se organizam odbrani od viška toplote, viška toksina, viška raspadnih materija.

Naučnici objašnjavaju da se u tijelu uključi prirodni termostat koji aktivira znojne žlijezde čim pod utjecajem povišene vanjske temperature počne organizam da podiže unutrašnju temperaturu.

Žlijezde luče znoj, tečnost se isparava, hladi se kožni pokrivač i cijeli organizam do normalnih Celzijevih 36,6 stepeni. Da bi do toga došlo u nekim ekstremnim situacijama, tijelo mora da izluči i do litar tečnosti u jednom satu.

Aktivne žlijezde

Priroda nas je zbog toga obdarila milionima znojnih žlijezda i kanala, koji su raspoređeni po tijelu, a najaktivnije žlijezde su one u pazuhu, na čelu, na dlanovima i stopalima.

Kroz kanale izlazi bezbojna, ljuto-kiselo-slana tečnost, koju čini voda, čak 99 posto, a ostatak su razrijeđeni natrijev hlorid /kuhinjska so/, bikarbonati, mokraćna kiselina, masne kiseline i holesterol.

Znoj je bez mirisa, ali čim izbije na površinu, bakterije koje žive na koži počinju ga razgrađivati i u kombinaciji sa zrakom nastaje mliječna kiselina neprijatnog mirisa.

S obzirom na to da ispira štetne materije iz organizma, znoj sadrži i otrove, a neki naučnici tvrde da bi manja životinja, ako bi popila čak i malu količinu znoja, ubrzo uginula.

Ljetni znoj sadrži manje štetnih materija od onoga koji je posljedica težeg rada ili neke druge fizičke aktivnosti. Na obilnije znojenje tokom ljeta utječu i drugi faktori, među kojima su fizički napor, stres i hrana.

Da bismo pomogli sami sebi u procesu znojenja, neophodno je izbjegavati stresne situacije jer strah i bijes pospješuju znojenje, kao i lijekovi na bazi acetilisalicilne kiseline.

Važna je i ishrana

Treba voditi računa da se u toku dana uzima dosta tečnosti, ni previše hladne ni previše vruće, kao imati i mjeru u kafi i alkoholu. Odjeća mora biti prilagođena godišnjem dobu i pravljena od prirodnih materijala.

U ishrani treba biti što više svježeg voća i povrća. Masna hrana, bijeli luk, špargla, plodovi mora, kao i jaki začini utječu na povećano znojenje.

Korisno je znojiti se!

Iako niko ne voli pored sebe imati oznojenu osobu, posljedice smanjenog znojenja (hipohidroza) ili izostanka znojenja (anhidroza) mogu biti izuzetno ozbiljne i dovesti do prekomjernog iscrpljivanja, toplotnog udara, kao i dramatičnog ishoda!

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Zašto teku potoci ispod pazuha Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 16:13

Nisam sklona nekom pretjeranom znojenju...i to mi je super... Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 17:15

ni ja nisam skoln znojenju ispod pazuha, dok zatopli malo si ošišam dalke ispod pazuha cerekalo:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 17:52

Pa ono, normala. Ali poslije treninga sam mokra skroz ... kažu da je to zdravo Smile
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 18:02

I bolje da teku, zdavo skroz bravo
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 18:03

Teo je napisao/la:
ni ja nisam skoln znojenju ispod pazuha, dok zatopli malo si ošišam dalke ispod pazuha cerekalo:

To mi je super,čak kroz cijelu godinu... Smile opet ja i dlake... looool
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 21:08

Kate je napisao/la:
Teo je napisao/la:
ni ja nisam skoln znojenju ispod pazuha, dok zatopli malo si ošišam dalke ispod pazuha cerekalo:

To mi je super,čak kroz cijelu godinu... Smile opet ja i dlake... looool
ž
zimi stavljam viklere ispod pazuha Laughing
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime03.06.09 21:26

Joj Teo...sunce ti... looool
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zašto teku potoci ispod pazuha Empty
PostajNaslov: Re: Zašto teku potoci ispod pazuha   Zašto teku potoci ispod pazuha I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zašto teku potoci ispod pazuha
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Izvori, potoci i rijeke
» Horoskop otkriva: zašto je on takav, zašto nije nazvao?
» Horoskop otkriva: zašto je on takav, zašto nije nazvao?
» Osoba ispod mene II
» Osoba ispod mene

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Grane medicine :: Dermatologija-
Forum(o)Bir: