Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Uredite travnjak

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime03.06.09 14:31

Bez obzira na to da li započinjete od ničega ili pokušavate oživjeti svoju beživotnu travu, počnite sa sijanjem...


Oduvijek ste željeli imati lijep travnjak? Ne brinite, nije riječ o nemogućoj misiji. Uz malo uloženog truda i novca, i vaš će vrt izgledati poput onih iz časopisa. Evo nekoliko savjeta:

• Sijanje trave. Kako biste imali lijep travnjak, trebate imati dobar temelj. Bez obzira na to da li započinjete od ničega ili pokušavate oživjeti svoju beživotnu travu, počnite sa sijanjem. Jednoliko rasporedite sjeme po cijeloj površini travnjaka.

• Zalijevanje trave. Kada imate dovoljno sjemena, trebate se pobrinuti da trava ima dovoljno vlage. U nekim dijelovima svijeta ima dovoljno kiše za održavanje travnjaka, ali ćete nakon prvog sijanja ipak trebati zaliti travu.

Zdrava trava, u prosjeku, treba između dva i po do pet kubika vode sedmično. Ako živite u predjelu u kojem ima dovoljno kiše, za vrijeme ljeta nećete trebati prskalicu za vodu. Ako se, pak, pojavi suša, morat ćete zalijevati travu kako bi bila zelena i zdrava.

Ako sami zalijevate travu ili imate prskalicu za vodu, važno je da zalijevate kratko kako biste izbjegli pojavu lokvi ili otjecanje vode. Također, travu zalijevajte rano ujutro dok je vani hladnije.

• Dohrana travnjaka. Kako bi travnjak zadržao zdrav izgled, trebat ćete ga đubriti. U rano proljeće sačekajte s primjenom đubriva dok travu ne pokosite nekoliko puta. Odaberite đubrivo koje odgovara određenom dijelu godine.

• Košenje trave. Sljedeći korak za održavanje zdravog travnjaka je pravilna košnja. Dobro bi bilo da kosite jednom sedmično. Provjerite da noževi na kosilici nisu prenisko, jer ćete uništiti travu. Također, izbjegavajte košenje u krugovima.

Korov držite pod kontrolom

Za travnjak je važno da držite korov pod kontrolom. Ako se trava bori s korovom za hranjive sastojke iz zemlje, veća je vjerovatnost da neće dobro rasti. Suzbijajte korov tokom cijele sezone rasta trave.

Ako se u travnjaku pojavi biljka svračica, obavezno je iščupajte zajedno s korijenom. Ako je potrebno, iskopajte je iz zemlje. Tada ponovno posijte travu na oštećeni dio travnjaka i zalijte. Nemojte zanemariti pojavu ovog korova, jer vam u kratkom roku može preplaviti cijeli travnjak.

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Uredite travnjak Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Re: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime03.06.09 16:43

Ja sam u stanu,ali moji imaju ogroman travnjak s prekrasnom travom,to mi je odlično...
Ali imam ja svoj travnjak koji je u Sb...sat vožnje...često odem tamo dušicu svoju odmoriti... Smile
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Re: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime08.06.09 17:07

Moj je super, ali kosilica mi riknila , ovaj put do kraja, pa ne znam kada će opet izgledati lijepo Smile
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Re: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime12.06.09 17:18

Uredite travnjak Travnjak_02

Uredite travnjak Travnjak_04

Uredite travnjak 4071_vrt

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Uredite travnjak Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Re: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime12.06.09 17:19

Ova zadnja je super Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Re: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime17.11.10 19:50

Košnja i održavanje

Uredite travnjak Travnjak_03


Prvu košnju trave treba upriličiti kada je ona izrasla desetak centimetara. Oštri sjekač kosilice trebao bi zahvaćati najviše trećinu visine trave, koju ne bi trebalo kositi na visinu manju od 4 cm, jer niže bi košenje moglo potaknuti rast korova i uništiti travnjak. Korove se može iskorjenjivati kontrolirati selektivnim sredstvom za suzbijanje korova (selektivnim herbicidima poput Deherban A, Deherban Combi, Starane 250 ili Grodyl), dok hormonska sredstva protiv korova nije dobro primjenjivati na mlađim travnjacima.


Travnjak je dobro prihranjivati do 3 puta godišnje dodavanjem krutog ili tekućeg gnojiva, a potom ga dobro zaliti kako bi se gnojivo lakše otopilo. U protivnom bi moglo spaliti travu. Travnjak je dobro prozračivati, ubadanjem vila u zemlju, kako bi se omogućilo lakše upijanje gnojiva i vode u zemlju. Kod prihrane i tretiranja herbicidima dobro je da je tlo suho, jer tada je bolja apsorpcija, a tako i veća učinkovitost primijenjenog sredstva.

uredidom.com

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Re: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime25.04.11 10:13

e takav je i moj uvek pokosen.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Uredite travnjak Empty
PostajNaslov: Re: Uredite travnjak   Uredite travnjak I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Uredite travnjak
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Uredite predsoblje
» Svoj dom uredite u bojama
» Uredite povrtnjak bez previše muke
»  Kreativno uredite prazan prostor ispod stepenica

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Svijet bilja :: Savjeti i zanimljivosti-
Forum(o)Bir: