Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Imate li neku egzotičnu biljku?

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime08.05.09 11:04

Egzotične biljke na kontinentu
Biljke iz toplih podneblja u unutrašnjosti rastu u posudama, a zimi ih se seli u zatvoreni prostor

Veliki broj biljaka koje su vas oduševile ne mogu rasti u unutrašnjosti, no unatoč tome ne treba odustati od njihova uzgoja. Naime, mnogo je biljaka koje uspješno rastu na Jadranu, a u kontinentalnom ih podneblju možemo uzgajati u posudama na terasama. Te posude tijekom hladnog dijela godine moraju biti premještene u zatvoreni prostor, gdje će prezimiti do proljeća. Imate li zimski vrt, u tim biljkama možete uživati cijelu godinu.
Imate li neku egzotičnu biljku? Hibiscus_rosa_sinensis___El_Capitolio_Tequila_Sunrise___re_sized
Hibiscus rosa-sinensis
Najzanimljivije vrste
Vašu terasu ili zimski vrt svakako će uljepšati tropski hibiskus ili kineska sljezolika (Hibiscus rosa-sinensis), egzotični grm atraktivnih cvjetova crvene, jarko ružičaste, žute, narančaste i bijele boje. Voli sunčana mjesta koja su zaštićena od vjetra. Redovito ga treba zalijevati, ali vodite računa da supstrat u kojem je posađen nikad ne bude ni previše suh, a ni pretjerano natopljen vodom

Dobro ga je jednom tjedno pognojiti. Kako je to tropska biljka, hladni dio godine hibiskus mora provesti u zimskom vrtu ili u kući na svijetlom mjestu uz prozor. Pritom temperatura ne smije biti niža od 10 Celzijevih stupnjeva.

Tropski oleandar ili tevecija (Thevetia peruviana) jest tropski vazdazeleni grm i bliski srodnik kod nas raširenog oleandra. Naraste do dva metra, a ističe se elegantnim žutim, trubastim cvjetovima intenzivna mirisa, koji se otvaraju od travnja do prosinca, sve dok je temperatura viša od 15 Celzijevih stupnjeva.
Imate li neku egzotičnu biljku? Plumeria.0408
Plumeria
Frangipanija ili frankopanka (Plumeria), zanimljiva je tropska biljka čiji su bijeli, žuti, ružičasti i crveni cvjetovi opojnog mirisa te velikih, sjajnih i kožastih listova. Tijekom ljeta cvate na vrhovima grana. Idealna je biljka za terase; voli osunčana mjesta, ali i laganu sjenu. Pri zalijevanju biljke valja voditi računa da se u podlošku ne zadržava višak vode jer je podložna truljenju. Idealna temperatura prezimljavanja kod frangipanije je oko 10 Celzijevih stupnjeva.

Vranjomil ili kapska olovnica (Plumbago auriculata) raskošno cvate od ranog ljeta do jeseni svjetloplavim ili bijelim cvjetovima. Dugački, lomljivi izdanci u početku rastu uspravno, a zatim se ovjese pa je za rast nužan potporanj. Uvenule cvjetove redovito treba uklanjati, a biljka ne podnosi temperaturu nižu od osam Celzijevih stupnjeva.

Ruselija poput šparoge
Ruselija (Russelia equisetifo-rmis) raste na području cijelog Mediterana, a izgledom podsjeća na našu šparogu. U proljeće, ljeto i jesen prepuna je crvenih cvjetova prekrasna izgleda, poput koralja. Izniimno dobro podnosi vrućinu, a zimu preživljava na temperaturama oko 10 Celzijevih stupnjeva.
Imate li neku egzotičnu biljku? Catharanthus-roseus-Uganda
Catharantus roseus
Iako kod nas još uvijek nije dovoljno poznat, madagaskarski zimzelen (Catharantus roseus) vrlo je zahvalna biljka za uljepšavanje cvjetnih gredica, kako na Jadranu, tako i u kontinentalnom području.

Zimu u kontinentalnom području mora prezimiti u zatvorenom prostoru kao sobna biljka. Na Jadranu, međutim, prezimljava i na otvorenom. Voli sunčana mjesta i redovito zalijevanje.
Imate li neku egzotičnu biljku? 300px-Opuntia_microdasys_var_angelwings
Opuntia
Među mnogobrojnim kaktusima u kamenjarima i vrtovima na Jadranu odlično uspijeva kaktus opuncija (Opuntia). Zanimljiv je jer daje jestive plodove, a vrlo dobro uspijeva u posudama.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.


Zadnja promjena: Goran; 08.05.09 11:24; ukupno mijenjano 4 put/a.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
ajmeivana
Ljubitelj foruma
ajmeivana


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 3690
Godine : 42
Datum registracije : 09.03.2009

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime08.05.09 11:06

nemam, bar mislim da nemam :flower:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime08.05.09 11:41

Imam 22 kaktusa... Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 43
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime08.05.09 11:44

Koji je najegzotičniji od njih Kate? Smile

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime09.05.09 10:51

Ne,nemam imam puzavce,njih obožavam,a vanjsko mi je uobičajeno,mačuhice,ljubićice,ruže... :flower:
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime09.05.09 13:20

Ja sam imao avokado koji sam sam uzgojio, no nakon 7 godina uvenuo je jer trebao je više prostora za rast u visinu i u dubinu, a ja mu to nisam mogao omogućiti tužni
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime09.05.09 13:29

Ja imam palmu ili šta več,ima skoro 2m, neznam što ču s njom kad još malo poraste
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime09.05.09 13:32

Kiki je napisao/la:
Ja imam palmu ili šta več,ima skoro 2m, neznam što ču s njom kad još malo poraste
ja imam malu palmicu na moru u dvorištu posađenu cerekalo:
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime09.05.09 13:36

Ja moju ne smijem van, a možda ću morati ju presaditi, pa ju zimi dobro zamotati, valjda se nebi smrzla. ALi ne vjerujem ,baš je osjetljiva ,čim joj promijenim mjesto treba joj mjesec dana da se pokrene.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime09.05.09 13:40

Pokišaj pa što bude, bude bolje to nego da ne znaš kamo s njom.
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime09.05.09 13:49

Ma izbiti će mo plafon i tako treba biti obnova na kući , napraviti višlju prostoriju, bilo što, ali nesmije se osušiti ili nešto, nevolim kada biljka nekom ugine.
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime03.10.10 17:03

Imam ih još dvije nove..jedna je ono drvo od Datulje ne znam kako se zove Laughing i još neku malu (za sada) palmicu. Baš volim te zelene biljčice ..ne volim ove osjetljive ljubićice i slične s cvjetovima..ja volim samo zelenice veseli
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime08.10.10 14:33

Egzotične ljepotice u sobi

Iako su im zemlje podrijetla daleki i tropski pacifički, azijski i južnoamerički krajevi, ipak se te biljke mogu lako uzgojiti i u dnevnom boravku

A ko želite zimi dnevni boravak pretvoriti u neobičan cvjetni kutak, u dobro opskrbljenim vrtnim centrima najprije nabavite tropske biljne vrste. Pazite da su to one koje cvjetaju u zatvorenim i zagrijanim prostorima kad su vani niske temperature zraka. Budući da ih je lako uzgojiti i cvjećari amateri bez većeg iskustva moći će uživati u lijepim i rijetko viđenim cvjetovima egzotičnih ljepotica iz cvjetnih posuda. Dovoljno se pridržavati uputa o uzgoju i uspjeh je zajamčen.

KAVA Iako je podrijetlom s Arapskog poluotoka, ipak se smatra brazilskom biljkom. Sadi se u prostranu i visoku posudu, jer naraste do metra. U proljeće cvjeta ljupkim bijelim cvjetićima, a kad bi se oprašili iz njih bi nastalo zrnje kave. Tu egzotičnu biljku treba držati na svjetlu mjestu i zalijevati nekoliko puta na tjedan, a od travnja do rujna u tu vodu dodavati i malo tekućeg gnojiva.
Imate li neku egzotičnu biljku? 1T15D5%27447%205%27%20Coffee%20L984
BELOPERONE Raste na meksičkim visoravnima, a od drugog se bilja razlikuje po bujnim granama koje se svijaju. Zbog toga ta biljka postaje zanimljivija, to više što u dvije godine naraste pola metra i svakog godišnjeg doba cvjeta crvenožutim cvjetovima. Da bi taj bogat buket iz posude krasio dom uzgajivača nužno je biljku držati na polusvijetlom mjestu. Zimi je jednom na tjedan treba zalijevati sa dva decilitra vode, a drugih godišnjih doba svaka tri dana. Od početka travnja do kraja rujna jednom u sedam dana u tu je vodu nužno uliti i malo tekućeg umjetnog gnojiva.
Imate li neku egzotičnu biljku? Beloperoneguttata
PAPHIOPEDILUM Jedna je od mnogih vrsta orhideja koje lijepo rastu i cvjetaju u kući. Iako je podrijetlom iz kišnih šuma Tajlanda, ipak će taj lijepi cvijet cvasti u toploj sobi i kad vani pada snijeg. Čudesnim cvjetovima pozornost privlači četiri do šest tjedana. Zalijeva se dva puta u sedam dana kako bi zemlja uvijek bila dovoljno vlažna. Od lipnja do rujna dovoljno je orhideju zaliti jednom na mjesec i pritom gnojiti tekućim gnojivom.
Imate li neku egzotičnu biljku? Orchid-paphiopedilum
BANANA Riječ je o vrsti latinska imena Musa coccinea koja inače uspijeva na havajskom otočju. Za razliku od drugih vrsta banana, prilagodljiva je uzgoju u kući. Listovi su joj veliki, svake godine naraste metar u visinu i tada se ispune mladicama. Posudu s bananom treba držati pokraj radijatora i u blizini prozora, zalijevajte je dvaput na tjedan i posebno pazite da ne oštetite mladice. Tu je biljku potrebno presaditi u proljeće svake godine kako bi zimskih mjeseci cvjetala ružičastim cvjetovima.Imate li neku egzotičnu biljku? Banana-tree-detail [M. Đaković]Izvor
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime01.05.11 17:29

kaktus
[Vrh] Go down
Sponsored content





Imate li neku egzotičnu biljku? Empty
PostajNaslov: Re: Imate li neku egzotičnu biljku?   Imate li neku egzotičnu biljku? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Imate li neku egzotičnu biljku?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zalijte biljku preko Fejsa
» Pametna tegla za cvijeće svijetli kad treba zaliti biljku
» Napisite neku komicnu laz o osobi iznad
» Napiši neku komičnu laž o osobi iznad
» Igrate li loto ili neku igru na sreću?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Svijet bilja :: Kućno, ukrasno i egzotično bilje-
Forum(o)Bir: