Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Hypotireoza

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 18:27

Vrsta bolesti štitnjače... Manjak hormona... Jel imao netko problema s tim?
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 18:44

Nisam imao problema s tim, čak sad i prvi put čujem za tu bolest.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 18:46

Ne nemam problem s tim...
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 18:48

A koji su znaci takve bolesti. Mislim što se događa u tijelu ako ju imaš? Smile Tko ju može imati žene, muškarci ili oboje?
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 18:52

Pronašao sam članak o metodama liječenja te bolesti, nači ću nešto opširnije i o samoj bolesti...

Liječenje hipotireoza sastoji se u nadoknadi hormona koji nedostaje uzimanjem hormona u obliku tableta. U tu svrhu daju se sintetski hormoni, kao što je levotiroksin, čija doza se mora postupno individualno prilagoditi. Cilj je postići i održavati TSH unutar normalnog raspona vrijednosti. Jednom kada se to postigne, osobu treba redovito kontrolirati, svakih šest mjeseci, a potom jednom godišnje.
Apsorpcija levotiroksina ovisi o mogućnosti apsorpcije u probavnom sustavu i o dobi osobe. Budući levotiroksin ima uzak terapijski raspon, male razlike u apsorpciji mogu rezultirati subkliničkom ili kliničkom hipotireozom ili hipertireozom. Idealno je uzeti lijek nakon ustajanja, najmanje 30 minuta prije jela, kako hrana ne bi poremetila aposrpciju hormona. Na njegovu postignutu koncentraciju u krvi mogu utjecati i određeni lijekovi, poput kolestiramina, željezo-sulfata, sukralfata, kalcija, nekih antacida koji sadrže aluminijev hidroksid, te antikonvulzivnih lijekova . Višak tiroidnih hormona može uzrokovati smanjenje gustoće kosti kod žena u postmenopauzi, te neželjene učinke na srcu.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 19:00

Stanje nedovoljnog stvaranja hormona štitnjače zove se hipotireoza. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična autoimuna upala štitnjače (Hashimotov tiroiditis), te u odgovarajućim zemljopisnim područjima nedostatna količina joda u prehrani. Ostali uzroci obuhvaćaju liječenje hipertireoze kirurškim putem ili radioaktivnim jodom. U rodilištima se radi skrining novorođenčadi na kongenitalnu hipotireozu, kako bi se pravovremeno spriječio razvoj teške mentalne retardacije i zastoj u razvoju i rastu.


Uzrok
Hipotireoza je stanje nedovoljnog lučenja hormona štitnjače. Najčešći uzrok primarne hipotireoze je nedostatak joda u prehrani (endemska gušavost), dok je u neendemskim područjima većina hipotireoza uzrokovana kroničnim autoimunim upalnim procesom (Hashimotov tiroiditis). U Hashimotovom tiroiditisu imunološki sustav prepoznaje vlastite strukture (tiroidna peroksidaza, a rjeđe tireoglobulin) kao tuđe i na njih reagira stvaranjem protutijela. Ostali uzroci hipotireoze su kirurško uklanjanje štitnjače (subtotalna ili totalna tireoidektomija), liječenje hipertireoze radioaktivnim jodom (unutarnje zračenje), vanjsko zračenje štitnjače (npr. zbog tumora), defekt u proizvodnji hormona štitnjače (poremećaj organifikacije jodida), zamjena tkiva štitnjače tumorskim tkivom (limfom), uporaba lijekova poput litija ili interferona. Uzroci sekundarne odnosno tercijarne hipotireoze su bolesti hipofize (manje od 5% svih hipotireoza) odnosno hipotalamusa.

Klinička slika
Simptomi kod osoba s hipotireozom razvijaju se postupno i često su nespecifični. Budući su sve stanice u tijelu zahvaćene nedostatkom hormona štitnjače, prisutni su simptomi i znakovi koji potječu iz različitih organa i organskih sustava:
•koža je suha i perutava, sklona upalnim poremećajima (akne, impetigo, ekcemi, erizipel i sl.), te svrbežu (naročito zimi);
•zadržavanje tekućine u tkivima: žućkasti miksedem kože, podbuhlo lice, otok kapaka, uvećan jezik, glas postaje dublji, češće grlobolje, poremećaj sluha, oticanje potkoljenica (pretibijalni edemi);
•kosa je tanka, kosa opada i prorjeđuje se, pojava ćelavosti;
•kroničan umor i iscrpljenost je jedan od najčešćih simptoma (oboljele osobe često se žale da su iscrpljene, iako dovoljno i dobro spavaju, te ne postoji neki očiti razlog zbog kojeg bi se trebale tako osjećati), osjećaj iscrpljenosti dodatno stvara napetost i razdražljivost.
•psihomotorna usporenost, nesposobnost koncentracije i zaboravljivost; mogući različiti poremećaji raspoloženja, od razdražljivosti, poremećaja spavanja (pretjerana pospanost i spavanje), depresije, pa do pravih psihotičnih simptoma (deluzije, halucinacije, paranoja) zbog kojih osoba s hipotireozom može zabunom završiti čak i na psihijatriji.
•usporen metabolizam koji se očituje smanjenom potrošnjom kisika u tkivima i smanjenom aktivnošću oksidacijskih enzima; niža bazalna tjelesna temperatura i nepodnošenje hladnoće; smanjeno znojenje; usporen rad srca (bradikardija); povećana razine kolesterola, LDL i triglecirida u krvi; tjelesna težina povećana ili bez promjena; apetit smanjen ili normalan; stalnom umoru pridonosi i često prisutna anemija unatoč dostatnoj količini željeza i vitamina (normokromna, normocitna anemija).
•pojava gušavosti;
•povišen krvni tlak;
•opstipacija;
•poremećaji menstrualnog ciklusa, najčešće u obliku nepravilnih, obilnih krvarenja (menoragija);
•neplodnost;
•mišićna slabost, grčevi, bolovi u mišićima i zglobovima, ponekad nestabilnost hoda (ataksija);
•usporeno cijeljenje, pa tako manjim porezotinama i ranicama koje inače gotovo ne bi ni primjetili, treba više vremena da zacijele.

Dijagnostika
Sumnja na hipotireozu postavlja se na temelju postojećih znakova i simptoma, a u postavljanju dijagnoze važno je otkriti na kojoj razini se nalazi osnovni poremećaj. Stoga je temeljni test određivanje TSH u serumu. U primarnoj hipotireozi razina TSH je povećana, dok je kod sekundarne hipotireoze obično smanjena, iako može biti i normalna (što je neprimjereno niskim koncentracijama hormona štitne žlijezde).
Dodatni testovi koji se koriste:
•određivanje slobodnog T4 (fT4) u serumu,
•određivanje autoantitijela štitnjače, autoantitijela protiv tiroidne peroksidaze (TPO) odnosno protiv tireoglobulina (Tg),
•scintigrafija i/ili ultrazvuk štitnjače.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 22:36

Baš sam mislila da je netko možda imao problema... Meni nije otkrivena na vrijeme, iako sam imala dosta tih očitih simptoma... umor, stalno mi se spavalo, ruke uvijek hladne, anemija, dublji glas, i šta je mene najviše pogodilo, dobila sam 40 kg u 6 mj. Doktorica opće prakse stalno vikala na mene da manje jedem, toliko sam bila u strahu da nism ništa jela, a kilogrami kao ludi(sve je to počelo u 7 mj. trudnoće)... I tako, hvala Bogu porod je prošao u redu, a ja sve deblja. I na kraju sam počela dobivati napadaje gušenja, svaki dan na hitnu... Jednu večer na hitnoj ih je bilo više liječnika, odmah mi rekli da provjerim štitnjaču... Tada me ta moja doktorica poslala da izvadim hormone... nalaz sam čekala tjedan dana, i kad je muž došao po nalaz, pitali su ga da jel padam u nesvjest, jel stalno spavam, kako uopće funkcioniram... Naime, TSH koji je normalan do nekih4.5 meni je bio veći od 100... Tako sam počela uzimati hormone... Nadalje, endokrinolog me slao na sve moguće pretrage, sve je ostalo bilo ok, da bih na kraju doznala da su sumnjali da imam tumor... Hvala Bogu, sve je u redu, ja iskreno znam koji je razlog zašto imam problem sa štitnjačom... Sad svako jutro uzimam hormone koji su mi kakao kažu doživotna terapija... I uz pomoć njih, i jake volje u godinu i pol sam skinula 30 kg... Sad imam još 10-ak viška al i to će se "otopiti"
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 22:39

E bravo Rainy. Mogu si misliti kako ti je bilo kada su te naši "bogovi u bijelom" uhvatili u rotor i još provale glupost o tumoru, strašno. cheerup
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 22:42

Ah, što ćeš, znaš da te je... u zdrav mozak, a opet ne smiješ im ništa jer kako kažeš to su "bogovi"!!! Ali ima i izuzetaka...Evo ovaj sad endokrinolog što me vodi, puno mi pomaže oko svega... Hvala Kiki hug2
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 22:44

Nema beda, samo optimistčno u sve, nevrijedi zbog sitnica sijede navlaćiti, ovo sve prođe a one ostaju i kote se. A kako češ sinu na roditeljski sa sijedima Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 22:53

Samo hrabro, ustraj Rainy, tvoji forumaši su uz tebe! bravo :;): frends flw hug2

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 22:58

Hvala hvala, a znaš li da ne smijem piti kad uzimam hormone Laughing
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime14.04.09 23:11

Od sad ti samo bezalkoholna pića poslužujem u birtiji! :;):

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime12.05.09 0:48

imala hipotireozu i još ju uvijek imam...operirala štitnjaču prije 15 godina...
normalno živim i bez štitnjače, imam nadomjesne hormone i to je to...
[Vrh] Go down
sookie
Zagrijao tipkovnicu
sookie


Female
Broj postova : 196
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 07.09.2012

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime11.09.12 22:40

Blago tebi Ary kad nemaš problema. To je super.
Mene je moja gadno namučila . Prije operacije sam bila hiper sad sam hipo. Na periode sam jako dobro a onda odjednom više nisam. Ali izgleda da bi problem mogao biti u tome što mi nisu odstranili cijelu štitnjaču nego 3/4 pa sad taj komadić povremeno luduje. neznam
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime13.09.12 0:07

Imala hipotireozu...pila lijekove ...pila Vobenol dugo godina i ne znam ni kako se stanje vratilo u normalu tj da su mi izbacili lijekove ...dugi niz godina ne pijem nista ...kontrole obavljam jednom godisnje hormoni uvijek u granici normale ..neureklo se Smile nestali svi sintomi koje sam imala ........ostalo par cvorica koji se godinama ne mijenjaju tj uvijek su isti miruju .... tako da eto ne mora znaciti da citav zivot moras biti pod lijekovima ili imati hipoteriozu ili hipertireozu ... Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Hypotireoza Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
sookie
Zagrijao tipkovnicu
sookie


Female
Broj postova : 196
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 07.09.2012

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime13.09.12 12:48

super Blizanka bravo naravno da ne moraš...sve zavisi od uzroka hipotireoze
na žalost...više je onih koji moraju cijeli život biti na terapiji
al...na sve čovjek navikne ;)
baš idući tjedan idem na kontrolu...vidit ćemo kakvi će bit zaključci Smile
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime13.09.12 15:23

E cuvam fige i zelim ti srecu i obavezno javi razultate hug2 ljubi

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Hypotireoza Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
sookie
Zagrijao tipkovnicu
sookie


Female
Broj postova : 196
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 07.09.2012

Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime13.09.12 15:44

hvala ljubav
[Vrh] Go down
Sponsored content





Hypotireoza Empty
PostajNaslov: Re: Hypotireoza   Hypotireoza I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Hypotireoza
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Grane medicine :: Endokrinologija-
Forum(o)Bir: