Crna supstanca je glavni lik važnih mehanizama mozga. To utječe, na primjer, na san, raspoloženje ili na to kako reagiramo kad naša očekivanja nisu ispunjena
Premotorni korteks: karakteristike i funkcije
Okcipitalni režanj: struktura i funkcije
Neokortex: struktura i funkcije
Jedna od najtajanstvenijih moždanih struktura je crna tvar, odnosno substantia nigra . Gledajući njegovu malu veličinu, možda će nas natjerati da vjerujemo da ona nema važnu ulogu. Ali bili bismo u krivu. Doista je vitalna tvar za naše tijelo.
U ovom ćemo članku pokušati opisati crnu tvar i njezine funkcije, a mi ćemo vam pokazati koje se bolesti mogu povezati s promjenom tvari.
Crna supstanca, što je to?
To je struktura koja je dio bazalnih ganglija , kruga međusobno povezanih jezgara. Nalazi se u području srednjeg mozga, ali na njemu se nalaze i tragovi s obje strane mozga. To znači da je crna tvar prisutna u cijeloj našoj hemisferi mozga .
Ali zašto se tako zove? Ime je dobiveno zbog tamnog obojenja neurona koji čine ovu strukturu i to je posljedica neuromelanina, prisutnog u dopaminergičkim neuronima, koji su u velikim količinama prisutni u crnoj tvari.
Bazalne ganglije u mozgu
Bazalni gangliji
Funkcije crne tvari
Crna supstanca sastoji se od dva dijela , svaki sa svojim funkcijama koje opisujemo u nastavku:
Kompaktan : odgovoran za prijenos signala do bazalnih ganglija, ali i za pokretanje i reguliranje motoričkih kapaciteta organizma putem projekcije dopaminergičnih neurona. To područje crne tvari je najmračnije, jer sadrži najveći broj dopaminergičnih neurona.
Reticulat : šalje signale iz bazalnih ganglija u različita područja mozga, posebno u talamus (jedno od centara za kontrolu informacija). Iznutra, ovo područje sadrži manju količinu dopaminergičnih neurona.
Da biste izbjegli nesporazume, nemojte vjerovati da samo zato što je opskrbljen manjim brojem dopaminergičnih neurona, retikulirani dio ne igra jednako bitnu ulogu. Ovaj je dio zapravo odgovoran za inhibiciju neurona kroz neurotransmiter GABA.
učenje
Crna supstanca povezana je s mehanizmima učenja , budući da se bavi posredovanjem u reakciji mozga na podražaje. Njegova je funkcija olakšavanje učenja zahvaljujući učincima dopamina. A specijalizirano je za prostorno učenje.
Zašto ova značajka? Kad se pojave podražaji koje nismo predvidjeli, nastaje velika količina dopaminergičnih neurona. Upravo ovaj aspekt čini supstancu učenja glavni akter učenja, koji kao što smo već puno puta rekli sadrži veliki broj ovih neurona . Crna supstanca ne upravlja samim učenjem, već koristi pomoć mnogih drugih moždanih struktura.
pokretljivost
Kao što je spomenuto na početku članka, crna tvar dio je bazalnih ganglija, skupa jezgara koje interveniraju u pokretu. U usporedbi s ovom funkcijom, što točno čini crna tvar? Pokrenite i kontrolirajte pokrete koji su vam potrebni za aktiviranje naših motoričkih sposobnosti.
Pokreti očiju utječu na aktiviranje razmjene između retikuliranog dijela i talamusa i ostalih struktura našeg živčanog sustava. Te strukture djeluju zajedno na stabiliziranju pogleda , pokreta lica i glave. Oni također interveniraju u vizualnom fenomenu.
Pojačanje i nagrada
Dopaminergični neuroni se također aktiviraju kada osjetimo ugodne senzacije . Oni interveniraju u nagradnim krugovima. Prema Bearu, Connorsu i Paradisu, autorima knjige Neuroznanosti. Istražujući mozak , tamna tvar olakšava ponašanje koje vodi ka zadovoljstvu.
Slijedom toga, čak i kada ponovimo kako se ponašaju zadovoljavajuće, ponašamo se zahvaljujući crnoj supstanci . To je zato što uspostavljamo povezanost između podražaja i reakcija. Stoga je povezan s: motivacijom, pojačanjem i ovisnostima; jer se može potaknuti adaptivnom uporabom učenja.
Regulacija spavanja
Druga sfera u kojoj nalazimo utjecaj dopaminergičnih neurona je ona spavanja. Zahvaljujući njima, biološki ritam našeg sna je reguliran, posebno što se tiče budnosti. Odnosimo se na fazu sna najbližu buđenju. Uz to, oni su povezani s percepcijom vremena i otkrivanjem intervala podražaja.
Žena mirno spava
Bolesti povezane s crnom tvari
Kao što smo vidjeli, ova struktura mozga djeluje na mnoge motoričke funkcije našeg tijela . Iz tog razloga, njegov mogući deficit može utjecati na razvoj različitih bolesti. Navodimo dva najvažnija:
Shizofrenija. To je poremećaj u kojem dolazi do promjene dopaminergičkih putova, pored povećanja razine ovih neurotransmitera. Stoga nije neuobičajeno da ova bolest predstavlja simptome povezane s motivacijom i raspoloženjem.
Parkinsonova bolest . Bolest koja uključuje degeneraciju dopaminergičnih neurona, posebno onih koji su prisutni u kompaktnom području crne tvari. Ako razmislimo i o funkcijama koje potonje pokriva u tijelu, možemo vidjeti da su mnoge od njih povezane sa simptomima ove bolesti. Razgovaramo, na primjer, o motoričkim preinakama, raspoloženju i snu.
Zaključno, crna supstanca intervenira u kretanju, motivaciji , snu, otkrivanju intervala podražaja, raspoloženju, učenju i povezivanju živčanih signala. Izmjena bi stoga mogla stvoriti ozbiljne probleme mehanizmima čiji je glavni protagonist.
izvor