Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Znate li što je paraskavedekatriafobija?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Znate li što je paraskavedekatriafobija? Empty
PostajNaslov: Znate li što je paraskavedekatriafobija?   Znate li što je paraskavedekatriafobija? I_icon_minitime11.12.14 12:17

Zašto se bojimo petka 13?


Ako ne znate, niste jedini. Iznenadit ćete se kad saznate da je to stručni naziv za strah od petka 13

Znate li što je paraskavedekatriafobija? Friday-13th

Strah od te brojke u svijetu nije nimalo zanemariv. Oko 80% nebodera u svijetu nema 13. kat, velik broj aerodroma nema 13. izlaz na piste. Bolnice i hoteli često nemaju sobu pod brojem 13.Postoji nekoliko različitih teorija zbog čega je petak 13. došao na zao glas.

Po jednoj od teorija, vjeruje se da je strah nastao u Norveškoj. 12 bogova u Valhalli imalo je večeru na koju je banuo 13. nezvani gost Loki. Njegovom zaslugom ubijen je Balder, bog veselja i zadovoljstva, a od tog trenutka brojka 13 se smatra kobnom.

Nesretni broj 13 korijene vuče i iz Biblije. Apostol Juda koji je izdao Isusa bio je trinaesti gost na Posljednjoj večeri.

Numerolozi broj 12 smatraju kompletnim brojem: godina ima 12 mjeseci, 12 je znakova zodijaka, 12 bogova Olimpa, 12 Herkulovih zadataka Herkulovih, 12 plemena Izraela, 12 Isusovih apostola. Nakon kompletnog broja 12, javlja se trinaest.



Zašto baš petak?
Većina povjesničara vjeruje kako je petak 13. na zao glas došao nakon što je na taj dan 1307. godine francuski kralj Philippe le Bel u dogovoru s tadašnjim Papom naredio uhićenje više od stotine vitezova iz reda Templara pod optužbom hereze. U idućih sedam godina mnogi su bili mučeni i ubijeni, a još više ih je zatvoreno.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Znate li što je paraskavedekatriafobija? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Znate li što je paraskavedekatriafobija? Empty
PostajNaslov: Re: Znate li što je paraskavedekatriafobija?   Znate li što je paraskavedekatriafobija? I_icon_minitime20.12.14 10:58

ajme   ja  to i ne  znam  niti izgovoriti  a kamoli  da bi znala  što je to  Laughing Laughing Laughing
[Vrh] Go down
Sumrak
VIP član
Sumrak


Male
Aquarius Horse
Broj postova : 33523
Godine : 57
Lokacija : šuma
Datum registracije : 31.03.2011

Znate li što je paraskavedekatriafobija? Empty
PostajNaslov: Re: Znate li što je paraskavedekatriafobija?   Znate li što je paraskavedekatriafobija? I_icon_minitime18.09.16 14:03

strah od tog famoznog petka nema i niti sam kad imao i niti ću da imam...ali da mi je broj 13 u životu nesretan, jest...ali opet nisam sujevjeran po tom pitanju...iako sam na datume s tim brojem izgubio mater i brata...oboje su umrli na 13-i, samo nije bio petak...bili su srijeda i subota...tužni ali kažem, nisam sujevjeran i ne gledam to tako...Smile kao što i ne pljujem 3x ako mi crna mačka put priprjeći...kafa
[Vrh] Go down
LucianBorec
Početnik
Početnik



Male
Leo Buffalo
Broj postova : 11
Godine : 38
Datum registracije : 27.07.2020

Znate li što je paraskavedekatriafobija? Empty
PostajNaslov: Re: Znate li što je paraskavedekatriafobija?   Znate li što je paraskavedekatriafobija? I_icon_minitime30.07.20 13:28

Taj je strah zaista čudan, ali uobičajen među ljudima. Loše stvari se događaju svaki dan, a ne samo jednom godišnje.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Znate li što je paraskavedekatriafobija? Empty
PostajNaslov: Re: Znate li što je paraskavedekatriafobija?   Znate li što je paraskavedekatriafobija? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Znate li što je paraskavedekatriafobija?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Jeste li znali da...
» Znate li što je KUG?
» Znate li svoj OIB?
» Znate li da šutite?
» Da li znate šta je ligar?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihologija općenito :: Kompleksi, fobije i frustracije-
Forum(o)Bir: