Porodica: Lovori (Lauraceae)
Hrvatski naziv: Cimet, cimetovac
Podrijetlo: Šri Lanka, danas raširen u tropskim područjima
Upotreba: Kulinarstvo, ljekovito bilje
Dijelovi za upotrebu: Sušena unutrašnja kora izdanaka
6 do 12 m visoko vazdazeleno stablo. Listovi su u početku crveni, poslije zeleni, s gornje strane sjajni i grubo kožasti. Cvjetovi imaju neugodan miris. Plod je bobičast, jajasto – duguljast i kratkih bodljika.
U medicini se koristi suha kora mladih izdanaka koji izbijaju na zaostalim panjevima bez vanjskog pluta i parenhimskog tkiva koje se nalazi ispod njega.
Esencijalno ulje kore sadrži cinamaldehid i fenol eugenol. Izrazito je jakog antisepričkog djelovanja.
Cimet djeluje na poboljšanje probave, a stimulira i cirkulaciju. Pomaže kod mučnine i povraćanja, a ublažava i jutarnju mučninu u trudnoći. Sposobnost zatvaranja, u kombinaciji s njegovim aromatičnim svojstvima, čini ga korisnim u liječenju iritabilnog kolona i kolitisa.
Cimet se koristi u aromaterapiji zbog svog eteričnog ulja. Mora se razrijediti s osnovnim neutralnim uljem, ili ga se može umiješati u kremu, u protivnom može izazvati iritaciju. Naneseno na kožu izaziva zagrijavanje željenog područja, pa je korisno za bolove i tegobe.
Čaj: 1 čajnu žličicu usitnjenog cimeta preliti s 2,5 dl vrele vode, ostaviti da odstoji 10 minuta i piti toplo neposredno prije obroka.
Ograničenja u primjeni
Ne uzimati u slučaju alergije na cimet. Ulje ne koristiti u trudnoći i na djeci.
Nuspojave
Esencijalno ulje dobiveno iz kore agresivno djeluje na kožu i probavni sustav. Pri predoziranju mogu nastupiti kožne reakcije.
Cimet se koristi u kulinarstvu zbog svoje aromatičnosti i slatkasta okusa. Na sjeveru se koristio kao slatka mirodiju u pečenju, s voćem i u pićima, osobito u zimskom punču. Popularni pripravak za prehladu je napitak od limunovog soka u vrućoj vodi s cimetom i medom. U drugim dijelovima svijeta, osobito u indijeskoj kuhinji, često je jedan od začina u pikantnim jelima.
U posljednje vrijeme se često čuju informacije koje povećavaju zabrinutost, kako je cimet kancerogen. Postoje znanstveni radovi koje takvu mogućnost otvaraju, međutim, zastupljeno je više radova koji pokazuju kako cimet zapravo zaustavlja rast tumorskih stanica, i kako ga se preporučuje koristiti u slučaju tumora.