Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Kako odgojiti snažnu, samostalnu kćer?

Go down 
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Kako odgojiti snažnu, samostalnu kćer? Empty
PostajNaslov: Kako odgojiti snažnu, samostalnu kćer?   Kako odgojiti snažnu, samostalnu kćer? I_icon_minitime04.02.13 10:26

Kako odgojiti snažnu, samostalnu kćer? 7711_big

Ugradite jak osjećaj samovrijednosti

Ono što je najvažnije kod odnosa majke i kćeri i odgajanja - je da odustanete od inzistiranja na savršenstvu (ako to činite) i radije na nju prenesete svoju snagu i samopouzdanje.

Mame često žele da njihova kćer bude savršena. Mi im stalno prigovaramo oko toga što bi sve mogle napraviti ispravnije i bolje: bolje ocjene, kvalitetniji prijatelji, više vannastavnih aktivnosti i još mnogo, mnogo toga. Promijenite to. Krenite od onoga što je već prisutno – a ne onog što fali – i pričajte o tome što je najbolje za nju.

Izađite iz okvira

Izađite iz okvira i nemojte, kad je vaša kćer u pitanju, poticati samo inteligenciju (ili fizički izgled). Bitne su i mnoge druge stvari - njene međuljudske vještine, njezini interesi, ideje, motivacija, empatija... Sve su te osobine odlike kvalitetnih osoba.

Možda je to teško u našoj kulturi, ali izvedivo

Odgojiti mladu, samopouzdanu djevojku može biti pravi izazov u današnjem svijetu gdje žene još uvijek nisu u potpunosti ravnopravne muškarcima. I kod nas još uvijek ima mnogo onih koji smatraju da su žene - za kuhinju i prematanje djece.

Postoji nekoliko načina kako potaknuti njeno samopouzdanje i pomoći joj izgraditi snažnu osobnost koja će se suprotstaviti takvim predrasudama:
potaknite kćeri da izražavaju svoje emocije, te da ih ne bude strah progovoriti i reći svoje mišljenje
potaknite te mlade žene da se ne daju ukalupiti i da se bore protiv uloga koje su nam nametnute u današnjem društvu
razgovarajte sa svojom kćerkom o njenoj samovrijednosti i o tome kakvo mišljenje ona ima sama o sebi
budite medijski kritičar – s kćeri pričajte o prikazu žena na televiziji, u časopisima, na internetu... i kako se to odražava na generalni stav prema ženama
vašoj kćeri puno će pomoći u kući imati muški uzor koji vjeruje da su žene jednake muškarcima u svakom pogledu
zapamtite da djeca uče oponašanjem. Kao roditelj budite pozitivan primjer svojim stavovima i ponašanjem. Pokažite joj svoje samopouzdanje i suosjećanje, te je naučite kako riješiti konflikte na miran način uz obostrani dijalog.

Nemojte zaboraviti osnove

I, za kraju, u odgoju nemojte zaboraviti na osnovne vještine koje će pomoći da vaša kćer odraste u zrelu, kvalitetnu i samopouzdanu odraslu osobu:

Kontakt očima – veoma važna osnovna vještina koja se često zanemaruje u ranoj dobi. Naučite svoje dijete da kad razgovara s nekim tu osobu gleda u oči, osobito ako je u pitanju odrasla osoba.

Autoritet – dajte joj do znanja da je, kad je u grupi ljudi ili vršnjaka (recimo vrtiću), potpuno u redu da im kaže svoje mišljenje, ideje i prijedloge. Ne mogu uopće opisati koliko sam ja bila ponosna kad je moja nećakinja koja ide u sedmi razred jedan dan došla k meni i rekla: "Danas sam nešto shvatila. Ako nešto kažeš sa samopouzdanjem, ljudi će saslušati što imaš za reći."

Izađite iz zone ugode – potaknite svoje dijete da se, s vremena na vrijeme, iskuša u stvarima kojima se nikada prije nije bavila (neki strani jezik, ples, sport...), možda čak i nečim čime se inače većinom bave dječaci.

Podrška – uvijek joj govorite koliko vjerujete u nju, jer djeci je potrebno ohrabrenje i pohvala. I dozvolite joj da radi greške i uči iz njih, te je potaknite da idući puta ispravi ono u čemu je pogriješila.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Kako odgojiti snažnu, samostalnu kćer? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
 
Kako odgojiti snažnu, samostalnu kćer?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako odgojiti nenasilno dijete?
» Kako kupiti, dočekati i odgojiti psa?
» Tko to ima, a tko nema snažnu volju
» Ubio kćer zbog mobitela
» Izbo suprugu dok je u stanu bila 17-mjesečna kćer

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Obitelj, dom, kultura življenja :: Obitelj i prijatelji :: Roditelji i djeca-
Forum(o)Bir: