Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Možda vam ono što jedete izaziva glavobolje i migrene

Go down 
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Možda vam ono što jedete izaziva glavobolje i migrene Empty
PostajNaslov: Možda vam ono što jedete izaziva glavobolje i migrene   Možda vam ono što jedete izaziva glavobolje i migrene I_icon_minitime06.01.13 22:09

Možda vam ono što jedete izaziva glavobolje i migrene 7584_big

Nevjerojatno, ali moguće je da migrenu imate zbog ovih namirnica

Povremeno znam imati migrene. A vi?

Ako ste i vi jedna od tih "sretnica" onda znate koliko je to grozno... Ja, u pravilu, znam okidače koji započinju moje migrene pa se klonim bilo čega što ima jarko pozadinsko svjetlo, pokušavam što više spavati, smanjila sam unos kofeina na minimum i klonim se promjena vremena. Dobro, ovo zadnje baš i nije istina jer je to nemoguće, ali barem kad dolazi promjena i kiša ja znam što me očekuje i znam se pripremiti.

S obzirom da se s ovim užasnim glavoboljama borim već neko dulje vrijeme uvijek mi je interesantno pročitati nešto novo na tu temu, posebice istraživanja koja stalno otkrivaju "krivce" za migrene i tenzijske glavobolje. Iako još nije pronađena direktna linija između migrena i onoga što jedemo, stručnjaci su počeli shvaćati da neke namirnice sadrže komponente koje mogu potaknuti ili pogoršati glavobolje.

Tako je pronađena poveznica između glavobolja i hrane koja sadrži tiramin (on je prirodni derivat aminokiseline tirozina. Aminokiselina tirozin iz jaja, mesa i sira, kod dužeg stajanja i putem bakterijskog djelovanja prelazi u tiramin, a sličan se proces događa i u probavnom sustavu ukoliko je probava usporena.)

Tiramin obično sadrži hrana koja je odstajala, fermentirana ili pohranjena na duže periode kao što su:
suhomesnati proizvodi (suhe salame, kobasice...)
fermentirani sirevi
ostali fermentirani proizvodi
kiselo zelje
krastavci
masline
soja sos
miso
alkohol kao što su: vino, pivo, sherry, vermut...
čokolada
avokado
kvasac
ribizli
crno grožđe
agrumi
konzervirana ili sušena riba
Studije pokazuju kako je više od 20 posto migrena uzrokovano netolerancijom na tiramin, a tiramin, osim glavobolja i migrena, može uzrokovati i povišeni krvni tlak kod osoba koje su posebno osjetljive.

Ipak, postoje i namirnice koje mogu pomoći u lakšem podnošenju i probavi. To su namirnice koje sadrže sumpor, poput luka, češnjaka, prokulica i brokule.

Što se migrena i hrane tiče postoje i drugi uzročnici, kao hrana koja sadrži nitrite (procesirano meso) ili koja sadrži pojačivač okusa MSG (monosodium glutamat). MSG se rutinski dodaje u fast food proizvode, gotove juhe i umake, dodatke jelima, gotove smrznute proizvode te proizvode za mršavljenje.

Monosodium glutamat (MSG) može se sakrivati pod sljedećim nazivima:
pojačivač okusa
monosodium glutamat
glutamična kiselina
autolizirani kvasac
autolizirani protein iz kvasca
ekstrakt kvasca
strukturirani protein
prirodna aroma
hidrolizirani protein

Kako biste otkrili povezanost određenih namirnica i javljanja glavobolje, osobito ako vam se migrene javljaju često – vodite dnevnik prehrane!




Imate li vi migrene ili tenzijske glavobolje? Koji su vaši "okidači"?



izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Možda vam ono što jedete izaziva glavobolje i migrene Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
 
Možda vam ono što jedete izaziva glavobolje i migrene
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Znate li koliko plastike i kemikalija jedete?
» Što jedete?
» Što trenutno jedete?
» Koliko obroka dnevno jedete?
» 3D filmovi uzrok 3D glavobolje

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje :: Svaštara-
Forum(o)Bir: