Začini su bogati antioksidansima i imaju višestruk utjecaj na nas
Riječ "antioksidansi" obično vežemo za voće, povrće, čaj, pa čak i čokoladu. A jeste li znali da su i različiti začini i začinsko bilje također bogati snagom antioksidanata?
Nutricionisti već dugo preporučuju uključivanje što više začina i začinskog bilja u hranu kako bismo dodali okus bez masnoća, soli ili šećera. No, istraživanja su pokazala da bi antioksidantska snaga začina mogla dodati još puno više vašem obroku osim okusa. Na primjer, jedna žličica cimeta ima jednaku količinu antioksidanata kao i pola šalice borovnica i jedna šalica soka od nara.
Koristi začina i začinskog bilja
Snaga antioksidanata. Oni imaju snagu zaštititi stanice od utjecaja slobodnih radikala. Slobodni radikali su molekule koje tijelo proizvodi kada razgrađuje hranu ili koje se javljaju pod utjecajem okoline, kao što je dim cigareta i radijacija. Antioksidanti vas štite od bolesti srca, raka i drugih bolesti. Antioksidanti uključuju beta-karoten, lutein, likopen, selen i vitamine A, C i E.
Protuupalna svojstva. Znanstvenici istražuju jedinstvena zaštitna svojstva začina i začinskog bilja i njihovu ulogu u mogućem ublažavanju i smanjenju upala u tijelu, a koje su početni simptomi mnogih kroničnih bolesti kao što su srčane bolesti, alergije, i Alzheimerova bolest.
Mršavljenje. Istražuje se i potencijal začina kod ubrzavanja metabolizma, brže sitosti, kontrole težine i sveukupnog poboljšanja kvalitete prehrane. Kapsaicin u čili papričicama može pomoći ljudima pri smanjenju tjelesne težine tako što smanjuje apetit, poboljšava metabolizam i sprječava formiranje masnih stanica. On i smanjuje razinu šećera u krvi, poboljšava zdravlje srca, poboljšava cirkulaciju te smanjuje upale. Osim toga, ako je hrana koju jedete ukusna i zasitna, vi ćete pojesti manje i konzumirati manje kalorija – pa evo još jednog načina kako začini pomažu.
Kojih je to sedam super začina?
1. Cimet
Cimet je bogat polifenolima, a oni u tijelu izazivaju efekt sličan inzulinu i tako pomažu tijelu regulirati razinu šećera. On imitira biološku aktivnost inzulina i poboljšava metabolizam glukoze. S obzirom da visoke razine šećera mogu dovesti do pohranjivanja u obliku masnih naslaga u tijelu, cimet pomaže spriječiti nakupljanje masnih naslaga i pomaže smršaviti. Isto tako, cimet usporava prolazak hrane iz želuca u crijeva, što znači da ćete se dulje osjećati sitima i manje jesti. Cimet pomaže i da tijelo bolje i efikasnije probavi ugljikohidrate, što također pomaže smršaviti. Istraživanja su pokazala da su masne naslage oko trbuha osjetljivije na efekt cimeta od drugih dijelova tijela.
Cimet je raznovrsan i ukusan. Stavite žličicu cimeta u čaj, u jogurt, posipajte po zobenoj kaši ili ga dodajte svježe napravljenom soku od voća ili milkshakeu. Cimet možete posipati i po kruhu koji ste namazali s malo marmelade (koristite integralni kruh i marmeladu sa manje šećera, odnosno onu samo s prirodnim šećerom).
2. Origano
Origano se može smatrati mini salatom jer jedna žličica ima istu snagu antioksidanata kao i TRI šalice nasjeckane brokule (to ne znači da nju ne trebate jesti, ona je itekako jako zdrava)! Origano je začinsko bilje koje ima najviše antioksidanata, a uz to se i da lako uklopiti u svakodnevnu kuhinju i svakodnevne recepte koje koristite.
Dodajte ga više u pizzu, razne umake od rajčice ili vrhnja, a možete ga posipati i na tost sa sirom. Još jedna dobra ideja je da ploške rajčice posipate origanom, malo papra i maslinovog ulja. To je prava vitaminsko/antioksidantna bomba!
3. Ružmarin
Sastojci u ružmarinu pomažu potaknuti cirkulaciju i tok krvi prema mozgu, te na taj način poboljšava koncentraciju i liječi glavobolju. Ružmarin se zahvaljujućim svojim protuupalnim svojstvima nalazi pri vrhu liste namirnica koja može pomoći u prevenciji i liječenju raka. Studije pokazuju da ulje ružmarina može spriječiti razvoj raka kože, jer sprječava rast kožnih tumora i osigurava prirodnu zaštitu od oštećenja koja izaziva štetno sunčevo ultraljubičasto zračenje. Na eksperimentalnim životinjama dokazano je da ulje ružmarina može spriječiti razvoj raka debelog crijeva i pluća. Ružmarin odlično djeluje protiv bakterija (stafilokok, streptokok, Escherichia coli) te protiv gljivica (Candida).
Ova biljka ima sedativna, diuretska i antiseptična svojstva, a smatra se da je osobito učinkovita kod slabosti i neuralgije. Sastojci ružmarina jačaju imunološki sustav, a protuupalne tvari mogu ublažiti jake napade astme. Stimulativno djelovanje ružmarina može dovesti do poboljšanja funkcije jetre i sekrecije žučne vrećice, što pridonosi poboljšanju općeg stanja cijelog organizma.
Uključite ružmarin u marinade i umake od rajčice, a mljeveni ružmarin možete dodati i u svježe pripremljena peciva, lepinje i kruh.
Za mršavljenje poslužit će hladan čaj sa ružmarinom, Zakuhajte litru i pol vode i u nju dodajte jedan nasjeckan limun i 50 grama ružmarina. Prokuhajte to još minutu ili dvije i ostavite da se ohladi. Procijedite ga u posudu i spremite u frižider. Pije se svako jutro 1 dcl prije obroka.
4. Kurkuma
Ovaj aromatični žuti začin koji je glavni dio curry praška, sve više dobiva na popularnosti, što zbog okusa, što zbog svojih ljekovitih svojstava. Kurkuma je odavno poznata kao antioksidans koji štiti moždane stanice i pomaže u njihovoj obnovi nakon moždanog udara. Ona posjeduje antiseptička i antibakterijska svojstva, korisna je za dezinfekciju rana i opekotina. Odlična je i u prevenciji više vrsta raka (prostate, dojke, melanoma, dječje leukemije)i sprečava rast metastaza kod mnogo vrsta raka. Kurkuma čisti jetru na prirodan način, prirodan je lijek protiv artritisa i reume, a može spriječiti ili zaustaviti razvoj Alzheimerove bolesti. Ona je i prirodni lijek protiv bolova te regulira metabolizam i potpomaže u mršavljenju.
Kurkumu možete dodati u umake, u njoj marinirati piletinu ili dodato kuhanim prilozima od ruže ili žitarica (kus kus, bulgur, quinoa...).
5. Timijan
Zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima timijan se koristi kao prirodni antiseptik, ali i kao lijek protiv kašlja ili kupka za opuštanje. Aromatična supstanca sadržana u esencijalnom ulju timijana efikasno stimulira lučenje želudačnih sokova i pomaže u probavljanju hrane. On pomaže i u čišćenju zuba te istovremeno jača desni i osvježava dah. Izvrstan je u borbi protiv bacila i liječenju prehlada. Dvije žličice timijana zadovoljavaju dnevnu potrebu organizma za željezom, a bogat je i magnezijem.
Timijan ima i diuretička svojstva, pomažu tijelu da se riješi soli, viška vode i drugih toksina. Zbog njegovih diuretičkih svojstava promiče mršavljenje i snižava krvni tlak. Isto tako, stimulira probavni sustav, što je veoma korisno za ljude sa sporom probavom, pa i po tom pitanju pomaže kod mršavljenja.
Ne znate li gdje biste ga koristili, probajte ga ubaciti u umak za pizzu ili tjesteninu, dresing za salatu, uz ribu ili u gulaš.
6. Đumbir
Omiljeni orijentalni začin snažno djeluje na probavni sustav. On smiruje želudac i štiti probavni sistem smanjenjem kiseline u želucu. Đumbir pomaže u snižavanju nivoa kolesterola, a osim toga razrjeđuje i krv. On ubrzava metabolizam i poboljš?v? pokretljivost želuc? . U korijenu đumbira se nalaze supstance koje stimuliraju želučane enzime, koji potpomažu probavljanje hrane, dakle potpomažu metaboličke procese. Što je vaš metabolizam brži, više ćete kalorija sagorjeti. Đumbir također tijelu pomaže ta lakše i brže sagorjeva masnoće. Djeluje kao okidač procesa tijekom kojeg tijelo sagorjeva masnoće i pretvara ih u toplinu. On poboljšava i cirkulaciju.
Za mršavljenje isprobajte: zeleni čaj sa đumbirom. Za jednu šalicu čaja narežite na ploške 2 cm đumbira. Zajedno sa čajnom žlicom zelenog čaja prelijte sa 250 ml vruće vode. Ostavite da odstoji 5 minuta, a zatim procijedite.
Kako ga još jesti? Naribajte ga po svježem slađem voću, umiješajte u jogurt ili pojedite na kruhu s medom. Dodati ga možete i u povrće ili meso spremljeno na orijentalni način.
7. Ljute crvene papričice
Začini dobiveni od cayenne papričica, čili papričica i drugih ljutih sorti paprika bogatih kapsaicinom pomažu u probavi i mršavljenju. Mnoga su istraživanja pokazala da one odlično tope kilograme. Ljute crvene paprike u raznim oblicima ubrzavaju rad metabolizma, potiču probavu, povećavaju sitost i stimuliraju sagorjevanje masnoća. Možete očekivati povećanje potrošenih kalorija za najmanje15 posto i to već dva sata nakon sto ste pojeli ljuti umak. Crvene ljute paprike utječu i na održavanje ravnoteže inzulina i šećera u krvi. One također imaju antioksidativna i protuupalna svojstva.
Čili papričice koristite za biste začinili sve vrste jela – umake, variva, marinade i dresinge za salatu.
izvor