Odgovori na sva pitanja koja muče roditelje
Je li moje dijete spremno za jaslice, kako mu olakšati prilagodbu i razdvojenost od roditelja, koliko dugo dijete treba boraviti u jaslicama prvih dana, što poduzeti ako adaptacija potraje i dijete teško podnosi boravak u nepoznatoj sredini? Ta i slična pitanja muče ovih dana mame koje se zbog povratka na posao moraju odvojiti od djeteta i zajedno s njim proći teške, ali neizbježne trenutke prilagodbe na jaslice.
Svaka bi majka bila najsretnija da može sa svojim djetetom ostati kod kuće još koji mjesec, barem do njegove druge godine, no, u današnjoj situaciji kada vas ni porodiljni dopust ne štiti od otkaza niti možete računati na iole značajniju državnu potporu dok ste doma s djetetom, a pritom nemate ni mogućnost baka servisa, ne preostaje druga opcija osim jaslica.
Prvi dani u jaslicama
Stručne osobe u vrtiću ne mogu znati iz jednog ili dva susreta je li dijete spremno za jaslice ili nije, kako ih to najčešće pitaju roditelji. Liječnik može dati potvrdu da je dijete spremno za jaslice isključivo na osnovi zdravstvenog stanja djeteta, a to znači da je dijete redovito cijepljeno, da nema nekih ozbiljnih bolesti ( za koje bi trebalo poseban tretman), da je fizički ravnopravno ostalim vršnjacima, odnosno da se razvija u skladu sa očekivanim.
Sama prilagodba počinje tek nakon upisa djeteta u jaslice. Svako dijete prolazi kroz taj period, samo što se neka djeca prilagođavaju brže (za samo nekoliko dana), a drugoj djeci je potrebno duže vrijeme (i do 2 mjeseca). Neka djeca reagiraju burnije,a neka i ne pokazuju veće promjene u ponašanju. Promjene u ponašanju tijekom prilagodbe djeteta su prolazna pojava i dobro je biti pripremljen na njih, kako bi djetetu mogli što bolje pomoći u prilagodbi.
Kod prilagodbe je važno da mama boravi neko vrijeme s djetetom u jaslicama, pri odlasku od djeteta se trebate oprostiti, a nikako se ne iskradati. Roditelj treba biti smiren, nikako djetetu ne smije pokazati svoju zabrinutost ili žalost što ga ostavlja. Dijete će to osjetiti pa će se i ono tako osjećati. Rastanak s djetetom se ne smije odgađati u nedogled. Dugo smirivanje djeteta ili ponovno vraćanje ne preporuča se, jer dijete plaće. Dijete će ubuduće plakati duže očekujući da se roditelj vrati.
U početku dijete treba boraviti u jaslicama što je moguće kraće. Poželjno je da prve dane (1-2 tjedna) dijete dolazi u vrtić na kraće vrijeme. Tijekom perioda prilagodbe nije poželjno navikavati dijete na nove oblike ponašanja (navikavanje na noćnu posudu, odvikavanje od bočice, dude). Za malu djecu koja se prvi put odvajaju od roditelja, spavanje može biti vrlo traumatično iskustvo.
Prilagodba nema određeni rok trajanja. Može biti kraća i duža, djetetu tada još više treba ljubavi i pažnje da se ne osjeća odbačeno i da ne stoji predugo u vrtiću. O tome koliko dugo će trajati period prilagodbe i kako će se dijete ponašati tijekom tog perioda velikim dijelom ovisi o starosti djeteta (lakše se prilagođavaju starija nego mlađa djeca),o kontaktima s većim brojem djece i odrasli, o karakteristikama ličnosti djeteta, da li su i na koji način pripremana na polazak u jaslice te o redovitosti dolaženja u ustanovu tijekom perioda prilagodbe. Izostanci produžuju vrijeme prilagodbe.
Strah od jaslica
I sami možete puno napraviti da dijete ima lakšu prilagodbu.Od dana kad donesete odluku da dijete treba u jaslice počnite ga na to pripremati. Objasnite djetetu da vi idete na posao, a ono u jaslice. Odvedite ga povremeno u neku igraonicu, povremeno ga ostavite s drugom osobom u koju imate povjerenja na kraće, pa onda dulje vrijeme, time stvarate dobar temelj adaptaciji. Najteže je ako je prvo odvajanje od mame upravo polazak u jaslice.
Kod prilagodbe na jaslice, a naročito na spavanje kod djece mogu od velike koristi biti njihove plišane igračke. U jaslicama dijete zna u prvim tjednima po cijele dane nositi te igračke sa sobom. To im je komadić doma. Za istu svrhu može poslužiti posebna dekica ili jastučić, duda varalica ili bilo što po djetetovu izboru. U prvoj godini boravka djeteta u jaslicama morate biti spremni na česte bolesti, što je gotovo neminovno, sve dok dijete ne izgradi imunitet.
Kako se djeca ponašaju tijekom prilagodbe
Neka djeca otvoreno negoduju, redovito burno kod rastajanja s roditeljima, plaču, odbijaju komunikaciju. Ne prihvaćaju i otvoreno se bune protiv nove situacije. Treba napomenuti da je trenutak rastanka krizni trenutak i da se većina djece nakon što roditelj ode primiri i zaigra. Neka djeca prve dane ulaze u sobu bez otpora zainteresirana za nove igračke, da bi se otpor pojavio treći dan ili idući tjedan, kada shvate da je odlazak u vrtić svakodnevan a u njemu se ne osjećaju još sigurno.
Burno reagiraju obično mlađa djeca. Starija će poslušno ući u sobu, ali će veći dio dana šutjeti, stajati pokraj vrata, odbijati komunikaciju s tetom ili drugom djecom. Ponekad dijete u jaslicama odbija jesti, teško se uspavljuje, nemirno spava i inače je plačljivo bez vidljivog razloga. Neka djeca reagiraju regresijom u ponašanju. U želji da bude zaštićeno, dijete bira ona ponašanja koja mu nude veću sigurnost. Takve promjene u ponašanju su prolaznog karaktera. One će nestati kada se dijete prilagodi novoj sredini tj. kada se bude osjećalo sigurno. Nakon nekog vremena, kada se dijete prilagodi i oslobodi straha od nepoznatog, jaslice će postati mjesto u koje će dijete rado dolaziti i gdje će provoditi vrijeme u igri s novim prijateljima.
(M.G.)
izvor