Jeste li sigurno da su light jogurti, hrenovke i druge dijetalne namirnice koje kupujete zaista dijetalne ili se samo radi o marketinškom triku?
Nisu svi prehrambeni proizvodi, koji se reklamiraju da su zdravi, dijetetski i niskokalorični zaista takvi. Naime, mnogo tih „zdravih“ proizvoda u sebi sadrži jednaku ili gotovo jednaku količinu kalorija kao i isti proizvodi koji nisu označeni kao „light“ proizvodi, proizvodi bez šećera, masnoća, soli i slično.
Zato budite pažljivi što naručujete ili kupujete takve proizvode, posebno ako pokušavate skinuti višak kilograma. Natpisi na proizvodima, te njihove reklame mogu vas itekako prevariti.
Evo nekih od zanimljivih primjera.
Carska salata
Carska salata nalazi se na meniju poznatih lanaca brze prehrane i ono što ju osim same kombinacije povrća i mesa čini carskom su različite vrste dresinga, koji su itekako kalorični. Samo manja porcija carske salate ima oko 300 do 400 kalorija, oko 30 grama masnoća i to sve zahvaljujući dresingu, koji je tako ukusan, ali definitivno nije dijetalni.
Voćni smoothie
Ta „zdrava“ mješavina voća može često imati i do 80 grama šećera, 350 kalorija i više, malo proteina i često ili ni malo svježeg voća. Umjesto svježeg voća često se koristi procesuirano voće ili pak voćni koncentrati. Naravno, u smoothie se često dodaju kuglice sladoleda, zaslađivači, te karamelizirano mlijeko (šerbet) radi što boljeg okusa. Kada naručujete smoothie, tražite svježe mlijeko, svježe voće, te što manje šećernih i drugih dodataka koji će vam samo donijeti viška kalorija.
Energetske pločice
Mnogi od tih proizvoda su samo „pojačane“ čokoladice, koje imaju jako puno kalorija (do 500). Ono što treba prava energetska pločica sadržavati je manje od 200 kalorija, najmanje 5 grama proteina i nešto vlakana, što će vam pomoći da dobijete dodatne količine energije kada vas prođe ona nagla želja za slatkim.
Voda sa dodacima
Sve više se na tržištu mogu pronaći vode s različitim okusima, zatim dodacima u obliku minerala i vitamina, što može biti vrlo privlačno, ali i vrlo lako može zavarati. Naime, neki brendovi u vodu dodaju i šećer, pa tako pijući ju možete dobiti čak 125 kalorija. Pijte čistu vodu bez ikakvih posebnih dodataka, a ako želite da vaša voda ima lagani okus, iscijedite u nju svježi limun ili naranču, te ju popijte bez šećera.
Light hrenovke
„Lagane“ pureće ili pileće hrenovke, nisu baš toliko „light“ koliko biste vi željeli. Makar naljepnica „light“ na njima bi trebala značiti manje masnoća, kada usporedite količinu masnoća s „normalnim“ hrenovkama, vidjet ćete koliko je u njima masnoće zaista i ostalo. Budite oprezni što kupujete, nisu svi brandovi isti.
Mlijeko s dva posto masnoća
Za one koji pokušavaju izgubiti koji kilogram, mlijeko koje ima dva posto masnoća zvuči mnogo bolje od punomasnog mlijeka koje ima između tri i četiri posto masnoća. No, kada malo bolje proučite kalorijsku vrijednost punomasnog mlijeka i onog od dva posto mliječne masti razlika u kalorijama je minimalna ili ne dovoljno velika. Naime, dva decilitra mlijeka od dva posto mliječne masti sadrži oko 130 kalorija, a ista ta količina punomasnog mlijeka sadrži oko 170 kalorija. Dva decilitra light mlijeka sadrži oko 80 kalorija.
Light jogurti
Bogati su proteinima, kalcijem i - šećerom. Naime, neke robne marke u svoje light jogurte dodaju i do 30 grama fruktoze i druge zaslađivače. Usporedite light i normalne jogurte istog proizvođača i otkrijte što je zaista krije iza light jogurta. Oko 200 grama light jogurta bi trebalo imati između 100 i 140 kalorija i ispod 20 grama šećera.
Prijevara zvana Omega-3
Omega-3 masne kiseline jesu zdrave za srce i krve žile, ali ono što se najčešće doda u prehrambene proizvode kao što su jaja, mlijeko i slično nisu nešto što je vrijedno spomena. Naime, i takvim proizvodima nalazi se Omega-3 masnih kiselina koliko ima u jednom zalogaju lososa, a i najčešće se radi o onima biljnog porijekla koje po sastavu nisu toliko korisne.
Kokice iz mikrovalne
Kokice se često spominju kao dobar dijetalni međuobrok, no pazite koje kokice za mikrovalnu kupujete. Naime, neke od njih imaju u pakiraju velike količine nezdravih masnoća. Usporedite robne marke koje vam se nude i potražite one koje u sebi sadrže malo masnoća. Ne više od pet grama masnoća na 100 grama kolica.
Banana čips
Banana čips prženi u dubokom ulju definitivno nisu voće koje vam je savjetovao vaš nutricionist kada vam je prepisivao dijetu. Banana čips ne izgleda niti malo masno, ali oko 30 grama čipsa od banane može sadržavati oko 145 kalorija i oko 16 grama masnoća, što je isto po količini masnoća kao jedan hamburger iz fast-fooda. Ako želite jesti banane, jedite svježe.
(vam)