Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi

Početna stranicaRegistracijaLogin

Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora

Go down 
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka

Female
Gemini Broj postova : 77757
Godine : 170
Datum registracije : 21.01.2009

Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora Empty
PostajNaslov: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime9/1/2012, 11:11

Do početka nove školske godine ostala su još samo dva dana. I dok se školarci raduju povratku u školske klupe, učenju i nastavku druženja sa svojim kolegama, roditelji se hvataju za glavu. Gdje kupiti udžbenike, sveske, pernice, ruksake, priručnike, školski pribor...i najvažnije od svega kako za to odvojiti potreban novac?

Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora 120831086.2_mn

Na sarajevskoj Drveniji godinama se prodaju polovni udžbenici (Foto: Klix.ba)

U sarajevskim knjižarama prodaja udžbenika za školsku 2012/2013. je počela. Škole su objavile spisak potrebnih udžbenika, tako da su roditelji već krenuli u nabavku. U knjižari Svjetlost zadovoljni su prodajom. Prema riječima Suada Burnazovića, poslovođe prodavnice u Ulici Maršala Tita, već nekoliko dana vladaju velike gužve.

"Imamo sve udžbenike, osim onih za 9. razred. Cijene su iste kao prošle godine, a za jedan komplet treba izdvojiti najmanje 70 KM. Konačna cijena zavisi od toga da li roditelji kupuju i ostalu školsku opremu ili ne", kaže Burnazović.

U knjižari zatičemo 12-godišnju Lamiju, koja će za dva dana krenuti u 6. razred. Na spisku koji drži u ruci je 12 naslova. "To nije sve", kaže. Udžbenike joj ove godine kupuje nana, koja na naše pitanje da li je opremanje osnovnoškolca skupo, odmahuje glavom i govori "Preskupo!".

U knjižari Šahinpašić sasvim druga slika. Kupaca još uvijek nema, ali ih očekuju u narednim danima, jer se, kako kaže šefica knjižare Snježana Kulić, roditelji za kupovinu odlučuju tek nakon što nastavnici djeci kažu koji udžbenik da izaberu, zato što iz pojedinih predmeta ima po pet i više udžbenika različitih autora i izdavača.

Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora 120831086.1_mn

Čak šest čitanki za 3. razred (Foto: Klix.ba)

Tako je na policama čak šest čitanki za treći razred osnovne škole, isto toliko je i udžbenika geografije za sedmi razred, a ne zaostaju ni ostali predmeti.

"Desi se da roditelji kupe udžbenike jednog autora ili izdavača, a kada djeca krenu u školu nastavnici im kažu da žele udžbenik nekog drugog autora", kaže Kulić i poziva sve roditelje koji su već kupili udžbenike da sačuvaju račun kako bi ga, ukoliko za to bude potrebe, mogli zamijeniti za neki drugi.

Prema nekim procjenama, za opremanje jednog školarca potrebna je prosječna plata. Upravo zbog toga se dosta roditelja odlučuje za kupovinu polovnih udžbenika.

Prodavači na Drveniji kažu da je potražnja dobra. Naglašavaju da imaju sve što kupci traže, od knjiga za gimnazije, srednje stručne škole te udžbenike za osnovnoškolce. Ne čudi što se roditelji odlučuju za kupovinu polovnih udžbenika, jer su upola jeftiniji od novih. No, prema riječima jedne od prodavačica, nije rijetkost da i imućniji kupuju kod njih.

(Klix.ba)

Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica

Female
Taurus Goat
Broj postova : 44696
Godine : 41
Datum registracije : 04.03.2009

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime9/1/2012, 17:29

Ne znam kako je kod vas, ali kod nas je to sa udžbenicima sad već podosta sređena stvar i čak po trgovinama imaju spiskove koje škole i razredi koriste čije udžbenike, tako da s tim više nema problema. Postoji i jedinstvena cijena za svaki pojedini udžbenik tj radnu bilježnicu tako da ne moramo gledati gdje nam je jeftine, barem što se toga dijela cijena tiče.
Naravno da ostaje ona najveća boljka sve to financirati, jer kupili ih u knjižari ili na tržnici moramo ih platiti svakako, ako netko ima sreće pa dobije od nekoga koju knjigu besplatno, hura. Inače jao si ga svima što opremaju djecu u školu, ja sam ove godine prvi put vidjela i bome iskreno nisam nikada vjerovala kad bi roditelji govorili da ih opremanje dvoje ili troje djece izađe i po 1000 eura, e bome sada im vjerujem. I da bude najbolje fora toliko potrošiš,a znam da nije sve kupljeno i nabavljeno, jer postoje stvari koje nastavnici traže tek kada nastava započne hehehheh
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka

Female

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime9/1/2012, 20:19

Sredeno ..ne znam sta ti podrazumjevas pod sredeno ako mislis na to da udem i kupim knjige na jednom mjestu onda je ..al po meni nije sredeno nista ako ja ne mogu iskoristiti knjige od prosle godine od nekoga jer odluceno je da se uzimaju drugi autori i da vise se ne uci po tom i tom programu ....i to je cisti bezobrazluk po meni jer moras kupiti druge knjige a nemozes iskoristiti te od nekoga ....al eto imamo masu tih ulicnih prodavaca polovnih knjiga pa se dogovoris dvije knjige za jednu mijenjas ....ali sto je jos jadnije uvijek nadu po neku knjigu da se mora kupiti nova jer je novo izdanje a moji pola tih knjiga nikad nisu ni otvorili jer im nije trebala....a sad po 1000 eura sto nekom treba da opremi dijete tu se ne bih slozila jer zaista mi nije jasno za sta tolike pare ..dvoje sam opremala pa nisam ni blizu pola te sume potrosila ...a bome su imali sve ....a to sto nastavnici traze kad skola zapocne to je normalno i zato se nikad ne kupuje sve prije dogovora sa uciteljem ..nastavnikom ili profesorom ...jer zaista dijete ne mora imati sve prvi dan kad krene u skolu Smile

[Vrh] Go down
krokodil behko
Početnik
Početnik
krokodil behko

Male
Taurus Goat
Broj postova : 47
Godine : 53
Datum registracije : 31.08.2012

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime9/22/2012, 21:49

Najnovija je vijest ta da je razlika izmedju polovnih i novih udžbenika a u vezi cijene svega par maraka. Npr, jedan nov udžbenik košta 15 maraka a polovan 13. I nije neka ušteda.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka

Female

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime9/22/2012, 23:18

Istina ...nije neka usteda ako kupujemo jednu ili dvije knjige al kad kupis deset i vise ...onda se ipak osjeti i jos kad kupis dvije za 20 na konju si Smile

[Vrh] Go down
krokodil behko
Početnik
Početnik
krokodil behko

Male
Taurus Goat
Broj postova : 47
Godine : 53
Datum registracije : 31.08.2012

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime9/23/2012, 00:42

Kvaka je u tome da roditelji još uvijek ne znaju ni koji su udžbenici potrebni, pošto je kod nas kao i obično pomalo haotično u vezi nastavnog plana i programa. Stekoh utisak da su nekadašnji pohadjaoci večernje škole puno više naučili nego što će ova djeca u tom haosu.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka

Female

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime9/24/2012, 01:13

pa sad sto se tice haoticnosti ...haoticnost traje vec petnaestak godina ..tako da mislim da su i djeca na to navikla a i roditelji ..izuzev onih koji jure da kupe isti dan djeci sve da se kasnije ne peglaju ...al tu se sami zeznu ...jer poslije par dana saznat ce sta im treba ...a ako su pametni pola toga djeci nece kupiti jer niko nece ni primjetiti da nemaju knjige jeer i onako vise im diktiraju i uce iz sveski nego iz knjiga ...znaci kupit ono par osnovnih knjiga gdje bas zahtjevaju a u svakoj skoli zna se sta se mora imati asta ne i to je to ... Smile

[Vrh] Go down
Lily Potter
Početnik
Početnik
Lily Potter

Female
Capricorn Tiger
Broj postova : 25
Godine : 33
Datum registracije : 30.09.2012

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime10/5/2012, 14:17

Ja kada sam bila 4 razred imala sam otu narandžastu čitanku ta sto je na noj puno te dječurlije Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora   Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora I_icon_minitime

[Vrh] Go down

Kupovina udžbenika za roditelje je prava noćna mora
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.