Neki poznati nogometni klubovi imaju zanimljivu povijest klupskih boja koje su se mijenjale kroz povijest.
Za neke ste od niže navedenih primjera sigurno već čuli, a za neke niste. No, jedno je sigurno, povijest klupskih boja i nogometnih dresova nekih od najvećih klubova svijeta sigurno je zanimljiva. Za razliku od grbova klubova, boje dresova se nisu mijenjale tako često kroz povijest, no evo nekih primjera.
Tko je dao boju Barceloni?
Dresovi 'katalonskog ponosa' oduvijek su bili crveno-plavi. Klub je osnovala skupina stranaca, ali i domaćih Katalonaca, predvođenih Švicarcem Joanom Gamperom. Postoji nekoliko teorija o tome zašto baš' crveno-plava' boja, a ona najpoznatija i službeno prihvaćena kaže kako je Gamper dao klubu tu boju po uzoru na njegov FC Basel.
Neki pak kažu kako je boju izabrao prvi predsjednik kluba Frederick Witty po uzoru na englesku ragbi momčad ekipe Merchant Taylor's School, a ima zagovornika teorije da su crvena i plava izabrane po uzoru na francusku revoluciju koja srušila monarhiju.
Athletic Bilbao (Foto: AFP)
Baski postali 'Sveci'
Legendarni baskijski klub nije uvijek bio 'crveno-bijeli'. Igrali su prvo u bijelim dresovima, ali od sezone 1902./1903., Athletic je uveo novu boju. Bila je to plavo-bijela boja po uzoru na engleski Blackburn Rovers. Kao i većina tadašnjih klubova u Europi, dresove su dobili od kolega s Otoka.
No, 1909. godine mladi je student Juan Elorduy bio angažiran da nabavi klubu 25 novih dresova u Londonu, gdje je studirao. Nije uspio nabaviti svih 25 novih dresova Blackburna, pa se snašao čekajući brod za Bilbao u luci Southampton. Zaključio je da su boje 'Svetaca' iste bojama grada Bilbaa pa se vratio kući s 50 dresova Southamptona.
Tako je Atletic postao 'crveno-bijeli', ali ne samo taj klub. Naime, u to vrijeme je Atletico Madrid bio ispostava centrale iz Baskije, pa su i oni dobili 25 dresova i boju koju imaju do danas. U Španjolskoj je u to vrijeme samo jedan klub imao istu boju – Sporting Gijon.
Zebre nisu uvijek bile zebre (Foto: AFP)
Juve po najstarijem profesionalnom klubu na svijetu
Talijanski gigant iz Torina originalno je igrao u rozim dresovima s crnom kravatom. No, priča kaže kako su to bile boje kluba jer su takve košulje dobili zabunom. A kada su ih već dobrano isprali, 1903. su odlučili uzeti nove. Tadašnji igrač Juventusa, Englez John Savage dobio je zadatak nabaviti nove iz domovine nogometa – Engleske.
On je pak povukao vezu iz Nottinghama, svog prijatelja i navijača najstarijeg profesionalnog kluba na svijetu Notts Countyja koji mu je poslao dresove svog omiljenog kluba. Od tada je Juventus 'crno-bijeli' baš kao i Notts County.
Čekali su brod u Boci
I legendarni klub iz Buenos Airesa je imao prvo roze pa onda i 'crno-bijele' dresove, no imao ih je i još jedan njihov tadašnji rival. Tko će nositi tu boju odlučivali su u međusobnom susretu 1906. i Boca je izgubila. Legenda kaže kako su o novoj boji odlučili na način da uzmu boje zastave prvog broda koji uplovi u luku 'La Boca'. Brod koji je prvi stigao bio "Drottning Sophia", švedski brod koji je doplovio iz Kopenhagena. Tako je nastao legendarni 'žuto-plavi' dres Maradoninog kluba.
Boca Juniors (Foto: AFP)
Bio nekad Newton Heath
Nakon pobune navijača Uniteda protiv američkih vlasnika Glazera, i oni koji nisu poznavali povijest kluba saznali su je United nastao kao Newton Heath LYR Football Club. Boje su bile zelena i zlatna, a onda i bijela s plavim šorcom. Nakon promjene imena kluba 1902. godine, United je igrao u današnjoj kombinaciji.
Liverpool u boji Evertona
Peterostruki prvak Eurpe poznat je pod nadimkom 'Reds', no znate li da je Liverpool imao dresove – plave boje, baš poput gradskih rivala Evertona. 'Plavo-bijela' kombinacija koristila se do 1894. godine, a onda je klub usvojio boju grada Liverpoola – crvenu.
Bavarci u plavom
I oni su nekad bili 'plavo-bijeli', očito vrlo popularna kombinacija s početka 20. stoljeća. Igrali su i s bijelim dresovima i crnim hlačicama. Trajalo je to do 1905. godine kada su prešli na 'bijelo-crvenu' kombinaciju. No, plava boja znala je naći svoj put povratka kao dres u sezonama 1969/70 i 1995. godine. Povratak današnjim bojama bio je 1999. godine.
'Žuti' nisu uvijek bili žuti
Pogađate, i Borussia je nekad bila plava s bijelim uzorcima. Klub je dobio ime po obližnjoj pivnici 'Borussia' iz Dortmunda. Inače, Borussia na latinskom znači Pruska. 1913. godine klub je uzeo 'crno-žutu' kombinaciju.
Sigurno je bilo još puno zanimljivih primjera. Ako se sjećate još kojeg, podsjetite nas u komentarima.2Izvor