1. Smeće bacajte u koš za smeće ili kontejner, a ako ste u mogućnosti papir, staklo i metal odložite u za to predviđene kontejnere! Tako ćete omogućiti njihovu ponovnu upotrebu i smanjiti količinu otpada.
2. Dok ste u autu ne bacajte smeće i opuške kroz prozor nego ih skupite i odložite u kantu po izlasku iz auta!
3. Žvakaće gume ne bacajte na ulicu nego ih stavite u papirić pa bacite u koš za smeće! Uz to što ćete eliminirati lošu naviku, smanjit ćete i ružnoću naših ulica koje su prepune zalijepljenih žvakaćih guma.
4. Ako već morate pušiti nemojte to raditi u zatvorenim prostorijama kako ne biste smetali onima koji ne puše, a opušak obavezno bacite u koš za smeće, a ne na ulicu!
5. Kada idete u kupovinu ne uzimajte plastične vrećice nego nosite platnene/cekere. Plastične vrećice uglavnom završe na krošnjama drveća ili deponijama, a vrijeme potrebno da se jedna vrećica razgradi je otprilike milijun godina!
6. Namirnice kupujte svježe i bez ambalaže. Time smanjujete količinu ambalažnog otpada kojega je sve više. Ako već kupujete zapakirane proizvode potrudite se da to budu što veća pakiranja sa što manje ambalaže, a plastičnu ambalažu i konzerve odnesite na mjesta za njihov otkup. Navedeni se materijali prirodno razgrađuju dosta dugo stoga njihovo gomilanje u prirodi predstavlja ozbiljan problem.
7. Iskoristite obje strane papira (za pisanje, tiskanje…) prije nego što se odlučite baciti ga. Za proizvodnju jedne tone papira potrebno je posjeći dva stabla, utrošiti 240 000 litara vode i 4.700 kilovata struje! Od starih novina i drugog neplastificiranog papira lako se pravi reciklirani papir pri čemu je ušteda energije oko 70 %. Na ovaj način štediš naše šume, vodu i struju.
8. Gasite svijetla i izbjegavajte „stand by“. Uređaji na „stand by“ troše čak i do 70 % energije. Kada ih ne koristite, isključite ih iz struje. Kupujte štedljive žarulje jer traju 15 puta duže od običnih te troše četvrtinu manje struje da bi dale istu količinu svijetla. Tako štedite novac (a i našu planetu).
9. Kada perete rublje ili posuđe napunite perilicu do kraja. Uključite kraće programe i perite u vrijeme jeftinije struje. Ekonomično koristite deterdžente jer i oni sadrže tvari koje zagađuju naše vodotoke i ugrožavaju opstanak živih organizama.
10. Trudite se što više ići pješke ili biciklom. Ako već morate ići automobilom, koristite vozila na ekološka goriva – plin i biodizel – a ponudite se povesti i susjede ili prijatelje. Sagorijevanjem goriva oslobađa se oko 2,5 kilograma ugljičnog dioksida po litri goriva što doprinosi povećanju efekta staklenika, odnosno klimatskih promjena.
11. Imate li baštu organski otpad kompostirajte! Kompostiranje je postupak prerade prirodne tvari koja se sastoji od ugljikohidrata i celuloze te drugih organskih prirodnih spojeva u mineraliziranu smjesu siromašnu na ishodnim spojevima i hranjivim tvarima koje su djelomice postale inertne na promjene čineći humus. Ovako ćete pored manje količine smeća dobiti i sredstvo kojim ćete pospješiti rast biljaka.
12. Zasadite stablo! Stabla su pluća naše planete, vežu ugljični dioksid, proizvode kisik te utječu na smanjenje buke koja predstavlja veliki problem gradskih ulica.
Za početak, odvažite se na nekoliko točaka i svojim naporom naš planet održite lijepim (kao na slici)!
Izvor