Ranim otkrivanjem simptoma možete lakše izliječiti i bolesti opasne po život mačke
Nažalost, mačke su poznate po tome da uvijek pokušavaju prikriti svoju bolest. I veoma često vlasnici mačaka niti ne primijete da nešto nije u redu sve dok se stvari ozbiljnije ne zakompliciraju. Naravno, mačka vam ne može reći kako se osjeća, no postoje znakovi koji će vam dati do znanja da nešto nije u redu sa zdravljem vaše mačke.
I iako je u svakom slučaju najbolje da odmah kontaktirate veterinara kada sumnjate na nešto, njemu ćete olakšati posao ako mu znate jasno objasniti simptome koje vaša mačka pokazuje, a da biste to mogli morate znati na što morate obratiti pozornost. Uz to bilo bi dobro da redovito obraćate pažnju na neke stvari i čak povremeno sami napravite mini-pregled svoje mačke. Tako puno ranije možete otkriti znakove koji se kasnije mogu pretvoriti u ozbiljne probleme.
Promjena u ponašanju
Ovo je često jedan od prvih (i najprimjetljivijih) znakova bolesne mačke. Inače mazna mačka možda će iznenada postati agresivna ili povučena. Mačka koja često mijauče, možda će postati tiša ili pak će tiha mačka odjednom početi mijaukati. Ili ako veoma aktivna mačka odjednom postane letargična, ili pak lijena mačka koja postane hiperaktivna... Sve su to znakovi da nešto nije u redu, i svaku promjenu u uobičajenom ponašanju trebali biste shvatiti ozbiljno.
Promjena u navikama hranjenja
Ako primijetite da mačka drugačije jede – više ili manje od uobičajenog, ako odbija hranu i slastice koje inače obožava ili još gore povraća, to je jasan znak da nešto nije u redu. Obratite pažnju i na pijenje vode. Mačka koja ne pije dovoljno vode može dehidrirati, a to pak može izazvati druge ozbiljnije probleme. Kako biste provjerili pije li dovoljno, lagano uhvatite kožu između leđnih lopatica, lagano je povucite gore i onda je pustite. Ako se koža u istom trenutku vrati na početno mjesto, znači da uzima dovoljno vode. Ako pak se ne vrati na isto mjesto već ostane izbočeno, znači da joj fali tekućina. O tome kontaktirajte veterinara. S druge strane ako primijetite da mačka pije i puno više vode nego obično i to je znak problema...
Promjena u stolici
Ako imate mačku u kući lako ćete primijetiti kada dođe do promjene u stolici. Je li ona normalna, mekana ili čak tekuća sa sluzi? Ima li tragova krvi u njenoj mokraći ili izmetu? Čak i promjena boje ili mirisa mogu biti važni. Isto tako, mačka koja odjednom odbija koristiti svoju kutiju s pijeskom ili počne imati "nezgode" van kutije – moguće je da je bolesna. Pratite promjene i ako uočite nešto neobično, kontaktirajte veterinara.
Promjena u izgledu
Zdrava mačka ima mekanu, čistu i pomalo sjajnu dlaku. Mačka kojoj je dlaka bez sjaja, suha, masna ili neuredna – možda samo treba malo više vaše pomoći oko uređivanja – ili pak je to znak da nešto nije u redu s njom (ako je inače do sada besprijekorno brinula o sebi). S druge strane, kada se mačka previše "uređuje" i to govori nešto, to može biti znak stresa, problema s kožom ili reakcija na buhe. Obratite pažnju i na moguća "gola područja" – područje koje mačka toliko liže da ondje više nema krzna, a koža je crvena. Ova bolest, akutni dermatitis, može biti znak drugih problema (neki od njih su ugriz insekta, buha ili pojava alergije). Naravno, moguće je i to da dlaka otpadne sama, bez pomoći jezika vaše mačke. Obratite pozornost na područja gdje dlake ili nema ili je jako rijetka. Tijelo mačke trebalo bi biti prekriveno dlakom dovoljno gustom da sakrije kožu (mjesta gdje je dlaka tanja je oko očiju i ušiju). Ako ovo primijetite obratite se veterinaru.
A kad već provjeravate dlaku, obratite pozornost i na cijelo tijelo. Ako primijetite neobične kvržice ispod kože, obratite se veterinaru. Isto tako obratiti pozornost i na težinu mačke. Pređite rukama njenim tijelom s lijeve i desne strane – ako je zdrave težine, trebali biste osjetiti rebra. Ako su rebra jako uočljiva, vaša mačka je premršava. Isto tako, ako ne možete osjetiti rebra, to znači da je mačka predebela. Kao i kod ljudi, prekomjerna težina ili pretilost mogu uzrokovati cijeli niz zdrastvenih problema. Konzultirajte se s veterinarom što poduzeti u tom slučaju.
Promjene u ušima
Povremeno svojoj maci provjeravajte i uši, iako ih one same dobro održavaju čistima. Osim normalnog ušnog voska, vi ne biste trebali ništa vidjeti u ušima. Bilo kakva upala, ogoljena koža, ili kraste – znak su da nešto nije u redu. Ostaci u ušima (koji obično izgledaju kao sitna zemlja ili mljevena kava) znak su nametnika. Drugi znak nametnika je učestalo češanje ušiju.
Promjene na očima
Mačje zjenice mogu izgledati od vertikalne tanke linije preko klasičnog mačjeg zašiljenog ovalnog oblika do potpune dilatacije. Međutim neke bolesti, uključujući bolesti živčanog sustava, mogu uzrokovati da zjenice budu drugačije veličine nego inače. Bijeli, mliječni "film" preko oka mogu biti znak sive mrene, ulkusa rožnice ili drugih problema s vidom.
I promjene šarenice oka mogu biti indikator bolesti. Promjena izgleda šarenice ili neobične mrlje drugih boja koje prije nisu bile prisutne također su znak da morate kontaktirati veterinara. Međutim, znajte da postepena promjena šarenice s godinama nije neuobičajena. Šarenice starijih mačaka mogu poprimiti izgled "švicarskog sira", kao da se raspadaju – iako to nije slučaj u stvarnosti. Bjeloočnica bi trebala biti, naravno, bijela. A žućkasta ili pretjerano crvenkasta, ili mrljice boja znakovi su oštećenja i pokazatelji nevolje.
Obratite pažnju i na treći kapak. U unutrašnjem očnom kutu (uz nos) nalazi se treći očni kapak koji služi za zaštitu oka. Ponekad se događa da je treći očni kapak izraženiji pa se takvo stanje naziva protruzija trećeg očnog kapka. Ovakvo se stanje uglavnom javlja kao posljedica gubitka imuniteta zbog neke druge bolesti. Najčešće se radi o parazitarnim invazijama, proljevu(dehidracija), bolestima jetre, nekim virusnim infekcijama ili o tumoru. Dijagnoza se postavlja općim i oftalmološkim pregledom.
Promjene u ustima
Svaki vlasnik mačke trebao bi povremeno zaviriti u usta svoje ljubimice jer su zubi i desni dobar indikator zdravlja. Unutrašnjost ustiju zdrave mačke ima ružičastu boju. Ako je unutrašnjost bjelkaste boje to može biti znak anemije. Žućkasta boja pak je često znak problema s jetrom. Plavičasta boja znači da mačka ne dobiva dovoljno kisika, što pak je rezultat problema s dišnim sustavom ili otrovanje. Dodatno upozorenje – nije neobično da se mački, što postaje starija, mijenja boja desni i "krova" ustiju, a boja se mijenja u nijansu bližu njihovoj dlaci. Narančaste mačke mogu dobiti i bezopasne točkice na nosu, ustima, desnima. Isto tako, crne desni na crnoj mački nisu ništa neuobičajeno. No svaka neuobičajena promjena trebala bi se javiti veterinaru.
Kad već virite u usta, pogledajte u kakvom su stanju zubi, jer bolesti zubi mogu izazvati veće probleme. Nakupljanje plaka, koji se onda pretvori u tartar, može uzrokovati više od lošeg zadaha, može uzrokovati i džepove pune bakterijama, a to pak može uzrokovati infekcije, ući u krvotok i inficirati organe vaše mačke.
Kašljanje – duže kašljanje je znak da morate posjetiti veterinara. No ako kašljanje ne traje dugo i nije često, ne morate brinuti.
Kada primijetite da se vaša mačka neuobičajeno ponaša, nemojte to zanemarivati. Primjećujte suptilne promjene u ponašanju i izgledu vaše mačke, moguće je da ćete tako prepoznati simptome ozbiljnije bolesti i tako spasiti svojoj ljubimici život. Uvijek budite oprezni i radije nazovite veterinara ako niste sigurni što se događa s vašom mačkom. I zbilja obratite pozornost na sve simptome kako biste ih, kada stignete veterinaru, mogli bolje objasniti i tako mu pomoći da postavi dijagnozu. Često će se mačka ponašati neuobičajeno kod kuće, ali kod veterinara zbog nervoze neće. I zbog toga je važno da detaljno opišete što se događa vašoj mački.
izvor