Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Dim Chay

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Dim Chay   Empty
PostajNaslov: Dim Chay    Dim Chay   I_icon_minitime09.09.11 20:31


Dugo godina se promecem raznim rijekama, sakupljam o njima informacije, citam razne literature o rijekama, kako iz knjiga tako i preko interneta, sakupljam kojekakve informacije i slike o njima, citam putopise ljudi koji opisuju svoja putovanja rijekama . . .

Do nedavno sam mislio da me ništa drasticno ne može iznenaditi što bi bilo vezano za rijeku, a da ja o tome nisam imao informaciju. Rekoh donedavno jer me ovoga ljeta docekalo veliko iznenadenje na jednoj rijeci u zapadnom djelu Turske, nedaleko grada Alanya.

Rijeka se zove Dim Chay ( Dim Caj se izgovara). Izvire u brdima planinskog sustava Taurus, probija se kroz klance i utjece u Sredozemno more kod grada Alanya.


Dim Chay   001oxoa


Rijeka je bogata vodom tako da njen tok pregradiše branom i napraviše veliko akumulaciono jezero (koje nisam vidio) iz kojega vodu iskoristiše za proizvodnju el. energije, tako potrebne u ovome turisticki poznatom dijelu Turske-


Dim Chay   P7160184


Nizvodno na rijeci iza te brane vidjeh nešta što me iznenadilo. Ali podimo redom.

U ovom dijelu Turske vladaju velike vrucine u proljetno-ljetno-jesenjem periodu od 6 - 7 mjeseci. Temperatura nerijetko prelazi 40 stupnjeva Celzijusa u hladu. Tako velike temperature zahtjevaju klimatizirane prostore kako bi se u njima ljudi osjecali ugodno. Medutim klimatizirani prostori su i nezdravi, a pored toga umjetna i prirodna klima su dva razlicita pojma.

Kako u takvim uvjetima stvoriti prirodnu klimu u kojoj bi se osjecali udobno i prirodno rashladeni?

I tu krece moja pricica.


Dim Chay   P7160182


Ukrocena planinska rijecica Dim Chay ima temperaturu vode oko 16 - 18 stupnjeva Celzijusovih. Od brane hidrocentrale pa prema ušcu probija se kroz uske kanjone visokih litica tvoreci u tim kanjonima ugodnu prohladnu klimu temperature oko 22 - 24 stupnja Celzijusa. Na vanjskim prostorima gdje vlada temperatura od 40 stupnjeva Celzijusa pravo je osvježenje.


Dim Chay   P7160175



Dalje je sve bilo samo prakticno iskorištavanje postojecih klimatskih uslova. U kanjonu niknuše ugostiteljski objekti. U plitkoj vodi rjecice sagradiše se separei ispod kojih neometano tece rijecica, skakaonice za kupace i plaže gdje se mogu kupaci i suncati.


Dim Chay   P7160177j


Dim Chay   P7160176


Dim Chay   P7160179

[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 44
Datum registracije : 04.03.2009

Dim Chay   Empty
PostajNaslov: Re: Dim Chay    Dim Chay   I_icon_minitime09.09.11 20:56

A joj kakva divota od riječice..ne znam što bih mislila o svim tim šatorima na vodi, nekako mi to ne pripadi rijeci uopče. Znaju Turci uzet lovu to je sigurno Smile
[Vrh] Go down
 
Dim Chay
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Turizam i putovanja :: Olimpove priče-
Forum(o)Bir: