Radi se o preranom starenju kože koje uzrokuje često izlaganje suncu ili drugim izvorima ultraljubičastog zračenja, kao što su solariji
Ako ste na svojoj koži počeli primjećivati određene pigmentne promjene koje do nedavno niste imali, vaša koža izgleda starije nego što bi trebala biti u odnosu na vaše godine, a znate da ste često izloženi ultraljubičastim zrakama (UV), tada vjerojatno patite od solarne degeneracije kože ili „Photoaginga“. Točnije, radi se o preranom starenju kože koje uzrokuje često izlaganje suncu ili drugim izvorima ultraljubičastog zračenja, kao što su solariji.
Ova vrsta starenja je drugačija od kronološkog starenja, jer u ovom slučaju promjenu strukture kože ne uzrokuje starost, nego izloženost sunčevim zrakama. Rani znakovi solarne degeneracije su pojava bora oko očiju i usta, te naborano čelo, zatim popucale kapilare na nosu, obrazima, vratu, različite pigmentne točke na koži kao što su pjegice, staračke pjege, nejednaka boja kože, gubitak prirodnog tonusa kože i zategnute usne koje gube boju i punoću.
Ozbiljniji problemi
No, s daljnjim napredovanjem degeneracije, zbog dugogodišnje čestog izlaganja jakim sunčevim zrakama, počinju se javljati i veći estetski, ali i zdravstveni problemi. Poveća se broj bora oko očiju i usta, koje postaju duboke, čelo je naborano kada i ne radite nikakvu mimiku lica koža ima neprirodan izgled, te ostavlja dojam ulegnutosti, popucale žile na licu su jako vidljive i nemoguće ih je prekriti, usne su uvučene, blijede, tanke i izgubile su oblik na koži koja je više bila izložena suncu, mnogo lakše izbijaju modrice, pojavljuju se crvene, grube, hrapave lezije koje se često ljušte, a poznatije pod nazivom aktinična keratoza. Mogu biti početak raka kože te ih zbog toga treba što prije tretirati
Prirodno vs. solarno starenje kože
Kada se usporedi normalno starenje kože zbog godina i starenje kože zbog pretjeranog izlaganja sunčevim zrakama, razlika je i više nego očita. Naime, istraživanja su pokazala da su sunčeve zrake za starenje kože zaslužne čak 90 posto, jer kada su se u istraživanju usporedili dijelovi tijela koji nisu bili toliko izloženi sunčevim zrakama, bila je očita razlika u tonusu kože, boji i teksturi. Naravno, prirodno starenje je proces koji ovisi o vremenu i genetici i ono je nepromjenjivo. Starenje kože zbog sunčevih zraka može se izbjeći.
Koža i UV zrake
Sama vaša koža može popraviti mnoge mutacije koje su uzrokovale UV zrake, no ako jednostavno dođe do prevelikih oštećenja kože, stanice kože će odumrijeti. Na tom mjestu, na kojem se koža neće moći sama obnoviti, pojavit će se mutacije. Upravo to će uzrokovati prerano starenje kože, pojavu aktinične keratoze ili pak pojavu raka kože.
UVB zrake prodiru u gornji sloj kože (epidermu) i oštećuju DNA, što pak uzrokuje promjene u stanicama kože. UVA zračenje, također, osim što oštećuje epidermu, prodire u dublje slojeve kože, te oštećuje kolagen i elastin, od kojih se koža sastoji. Oštećenjem i dubljih slojeva kože, koža će izgubiti svoju otpornost. Također, mogu biti oštećene i krvne žile.
Prvi znakovi degeneracije kože
Prvi znakovi degeneracije kože pojavljuju se na mjestima koja su najviše izložena suncu, posebno za vrijeme ljetnih mjeseci kada su sunčeve zrake najjače – na licu, vratu i rukama, a kod žena i dekolte.
Kao što smo već spomenuli, usne su među najosjetljivijim dijelovima, pa se na njima vrlo često mogu vidjeti znakovi degeneracije. Naravno, sve ovisi koliko ste tijekom godina bili izloženi sunčevim zrakama i o kojim dijelovima tijela se radi.
Kada je previše?
Vrlo je teško odgovoriti na pitanje, koliko izlaganja UV zrakama je previše, odnosno nakon koliko izlaganja suncu će se početi događati degeneracija kože. Naravno, to prvenstveno ovisi o tipu kože koji ima određena osoba. Primjerice, nakon nekoliko godina izlaganja suncu bez pravilne zaštite, sigurno će se pojaviti prvi znakove degeneracije.
Osobe sa vrlo svijetlom i blijedom kožom, plave ili crvene kose, definitivno spadaju u najrizičniju skupinu. Također, osobe koji provode mnogo vremena na suncu zbog bilo kojeg razloga, radile li, bavile se sportom ili bilo kojom drugom aktivnošću, također, spadaju u tu skupinu.
Osobe s tamnijom bojom kože, pokazuju manje znakova degeneracije kože, makar koža i kod njih može dobiti različite vrste pjega, te može doći do manjka elastičnosti, isušenosti i pojave bora. Zanimljivo je spomenuti da se degeneracija kože može pojaviti već i kod tinejdžera, te mladih odraslih osoba.
Kako tretirati degeneraciju kože?
Postoje različiti tretmani kojima se mogu privremeno i trajno ukloniti znakovi degeneracije kože uzrokovane pretjeranim izlaganjem sunčevim zrakama. Botox, dermalni fileri, različiti tretmani laserima, mikrodermoabrazija, kemijski pilinzi su definitivno najpopularniji. Također, postoje određeni preparati koji se baziraju na vitaminu A. Vaš dermatolog će procijeniti koji vam je tretman potreban, no imajte na umu da se o svim neobičnim promjenama na koži posavjetujete se liječnikom.
izvor