Jedan od najljepših trenutaka rođenja djeteta je kada vaša beba prvi put otvori svoje oči i pogleda vas. Međutim, roditelji ne treba da se brinu ako se to ne desi odmah.
Da bi se razvio očni sistem potrebno je vremena. U prvoj nedjelji života bebe i ne vide baš puno stvari. Njihov prvi pogled na svijet je nejasan i uglavnom se sastoji samo od nijansi sive boje. Potrebno je i nekoliko mjeseci da se vid bebe potpuno razvije.
Razvoj bebinog vida počinje prije rođenja. Način na koji majka brine o svom tijelu tokom trudnoće je jako važan za fizički i psihološki razvoj bebe, uključujući oči i centar za vid u mozgu.
Pravilna ishrana, uključujući i dodatake u ishrani, te dovoljno odmora tokom trudnoće će također pomoći pravilnom razvoju bebe. Potrebno je izbjegavati pušenje i konzumiranje alkohola tokom trudnoće, jer toksini koji se nalaze u cigaretama i alkoholu mogu prouzrokovati probleme za bebu, uključujući i ozbiljna oštećenja vida.
Beba će biti izložena riziku ukoliko majka tokom trudnoće konzumira:
Cigarete – pušenje je posebno opasno jer se pretpostavlja da dim cigare sadrži oko 3000 različitih kemikalija koje mogu nauditi ljudima, uključujući i ugljen monoksid, koji je poznat kao otrov, i koji nesumnjivo može naškoditi nerođenoj bebi.
Aspirin – uzimanje aspirina tokom trudnoće može biti jako opasno jer povećava rizik za malu porođajnu težinu, te može uzrokovati komplikacije tokom samog poroda. Mala porođajna težina je povezana sa povećanim rizikom oštećenja vida kodbeba.
Kada prvi put kod očnog ljekara?
Američka optometrička asocijacija, AOA (uključuje udruženje od 36000 doktora) preporučuje sljedeći raspored očnih pregleda za male bebe i djecu:
prvi očni pregled u dobi od 6 – 12 mjeseci
sa 3 godine
prije polaska u školu
svake dvije godine u dobi od 6 do 18 godina
Osobe sa rizičnim faktorima treba da vrše očne preglede češće. Rizični faktori za bebe i djecu su:
Prerano rođene bebe, ili bebe rođene sa malom porođajnom težinom.
Bebe čije su majke bolovale rubeolu, seksualno prenosive bolesti ili imaju AIDS.
Porodična istorija takozvanih razrokih očiju ili drugih očnih bolesti.
Porodična istorija očnih bolesti vezanih za kratkovidnost i dalekovidnost.
Rizični faktori kod školske djece:
Problemi sa čitanjem ili učenjem
Ako se djeca žale na glavobolju ili umor očiju
Škiljenje
Potreba za naočalama usljed kratkovidnosti u ranim godinama
Porodična istorija očnih bolesti vezanih za kratkovidnost i dalekovidnost
izvor