Iako su vrste stakla, koje se primjenjuju u izradi namještaja mnogobrojne, primat je preuzelo obično transparentno staklo, koje svojom dualnom prirodom – zatvaranja i vizualnog otvaranja, stvara interesantne prostorne forme.
Staklo je specifičan materijal. Vizualno krhko - zbog svoje transparentnosti, daje lakoću i eleganciju elementima namještaja u kojima se pojavljuje. Osjetljivost stakla se korigira načinima obrade, koji mu povećavaju čvrstoću i osiguravaju da se ne raspada u oštre komade prilikom pucanja. Kompaktnost stakla, (npr. kaljenog stakla), prilikom pucanja čini ga sigurnim za upotrebu u kućanstvima, jer je mogućnost ozljeđivanja svedena na minimum.
Kombinacijom stakla s drvom ili pločastim materijalima, nastaju atraktivni komadi namještaja, a pogotovo kada se u ostakljene dijelove integrira rasvjeta. Kontrast, koji stvara vizualni dojam punog i praznog, vrlo je dojmljiv, a konačan efekt ovisi o veličini samog elementa, udjelu stakla, poziciji u prostoru, itd.
Oblikovne mogućnosti, koje se stvaraju kombinacijom stakla s drugim materijalima, su neograničene. Stakleni dijelovi se najčešće postavljaju u više zone elemenata kako bi bili zaštićeniji od udaraca, ali i zbog vizualnog dojma, koji zahtjeva postavu „lakših“ staklenih dijelova na „teže“, pune elemente. Igrom vertikalnih i horizontalnih smjerova, elementi namještaja postaju dinamični.
Nasuprot ovom efektu, stakleni dijelovi se mogu postaviti u donju zonu elemenata. Iako je neobično da su vizualno „lakši“ elementi baza punima, tako se stvara efekt lebdećeg namještaja u prostoru. Elegancija se dodatno naglašava jednobojnim frontama, pogotovo u bijeloj boji visokog sjaja, koja je i dalje vrlo popularna.
Primjena transparentnog stakla postaje učestala i u kuhinjma. Iako, radi općeg dojma, ovakav dizaj kuhinje traži uredno posloženo posuđe iza staklenih fronti, ukupan dojam je vrlo efektan i atraktivan. Praktično rješenje je integriranje staklene vitrine, koja je često sastavni dio blagovaonice, u korpus kuhinje. Masivni kuhinjski „otok“ vizualno olakšajte uvođenjem staklenih dijelova u obliku osvjetljenih mini vitrina. Otok će izgledati vrlo elegantno i dekorativno, a pogotovo kad je prostorno povezan s blagovaonicom i dnevnim boravkom.
Vitrine su obično organizirane kroz vertikalno postavljene police. No, ukoliko trebate vitrinu većih dimenzija, podijelite ju na pune i transparentne zone i to u horizontalnom smjeru. Na taj se način stvara dopadljiv dizajn, koji odskače od klasičnog poimanja vitrine. Ovakvi komadi namještaja su idealni za blagovaonice i dnevne boravke, ali će svojom prisutnošću ukrasiti i komunikacijske zone.
Transparentne staklene police će biti idealna pregrada prostora, koji želite funkcionalno podijeliti, ali ne u potpunosti pregraditi. Polica može biti kompletno izrađena od transparentnog ili obojanog stakla, a poseban efekt se stvara kombinacijom s punim materijalima, koji se koriste kao nosiva konstrukcija. Kontrast punih materijala s naglašenom debljinom ploča i tankih transparentnih staklenih polica je dojmljiv i efektan u prostoru.
Trendovska primjena stakla popularizira primjenu staklenih blagovaonskih stolova. Konzumna ploha stola može biti okrugla, ovalna, pravokutna ili kvadratična, a noga stola, obzirom na transparentnost gornje plohe, postaje važan vizualni detalj. Skulpturalno postolje je poželjno kako bi stol pretvorilo u umjetnički izložak u prostoru.
Ovakav stol postavite u prostoranu blagovaonicu kako bi njegova ljepota došla do punog izražaja.
Uz staklene blagovaonske stolove, vrlo su popularni i stakleni klub stolići, koji su sastavni dio svakog dnevnog boravka. Postolje stola treba biti što neobičnije kako bi se njegov specifični dizajn istaknuo kroz transparentnost gornje plohe.
Staklo je izuzetan materijal čiju ljepotu, mogućnosti oblikovanja i prostornog izražavanja treba koristiti te uživati u postignutim dizajnerskim rješenjima.
Monika Galović, dipl.ing.arh.
www.interijerNET.hr