Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Degu (čileanske) vjeverice

Go down 
Autor/icaPoruka
Lilika123
Početnik
Početnik
Lilika123


Female
Aries Dog
Broj postova : 17
Godine : 30
Datum registracije : 10.04.2011

Degu (čileanske) vjeverice Empty
PostajNaslov: Degu (čileanske) vjeverice   Degu (čileanske) vjeverice I_icon_minitime04.05.11 10:17

iako izgledom liče na štakore....ja sam se na prvi pogled zaljubila u njih...
nagovorila sam mamu teškom mukom da mi ih kupi....dvoje sam ih kupila jer moraju biti u paru inače uginu od tuge
i 2 tjedna poslije...obitelj se povečala za još 5 članova cerekalo

malo više o njima ;)

Degu spada u red dvojezubaca, zajedno s činčilama, zečevima. Prije ih se svrstavalo u isti red s glodavcima, ali su ih kasnije počeli gledati kao poseban red. Po najnovijem ih se ponovo pokušava „vratiti“ među glodavce.


Oblikom tijela su slični miševima, samo mnogo veći, nešto veće glave i manje zašiljene njuške. Imaju vrlo snažne stražnje noge s 4 prsta, koja završavaju oštrim noktima. Na prednjim nogama također imaju zakržljao peti prst, što novi vlasnici često pogrešno pripišu ozljedi ili deformaciji. Rep im je gol, s busenom krzna na vrhu. Ima funkciju obrane od grabežjivaca, i u slučaju snažnijeg povlačenja, posebnim sustavom mišića se odvaja od ostatka tijela, uz minimalno krvarenje. Zapravo slično kao kod guštera, samo što im ne naraste novi. Tijelo im je prekriveno gustim mekim krznom, ravnomijerno raspoređene žute i crne dlake, koja im u kombinaciji daje smeđu nijansu. Kao i svim drugim srodnicima, imaju velike sjekutiće koji kontinuirano rastu i moraju ih trošiti glodanjem hrane ili tvrdih predmeta. Prirodno su žute boje zbog reakcije enzima koje imaju u slini s klorofilom iz hrane. Ženke imaju produženu uretralnu cijev, što znatno komplicira prepoznavanje spolova (da, cure imaju onu stvar koju obično samo dečki imaju).

Kako bi mogli funkcionirati u zajednici, razvili su vrlo složen sustav glasova, od upozorenja na opasnost, poziva na parenje, izražavanja prijateljstva, prijetnje, poziva mladima, poziva mladih ženki...
U slućaju da jedan degu opazi potencijalnu opasnost, proizvest će glasni zvuk, na kojeg će ostali reagirati bijegom u najbližu rupu. Kada se sretnu dva poznata degua, počet će si prijateljski „cvrkutati“ i na taj način izraziti dobre namjere. Nakon parenja, mužjak će se sve u okolini obavijestiti o svojim podvizima dvadeset minutnim neprekidnim glasnim cijukanjem (srećom rijetko to rade, tako da buka nije problem


ovo je ono najosnovnije o njima...
s obzirom da sam još "friška" vlasnica..još nemaju dovoljno povjerenja u mene... a i još + sad ženka ima male... i s obzirom da sam ja jako nestrpljiva i nemam baš živce za takve stvari.. već sam bila došla u napast da ih se riješim baš zato jer se ne žele družiti s menom..
al samo treba imat strpljenja Smile

Degu (čileanske) vjeverice Vever
Degu (čileanske) vjeverice Vever3


ovo je jedna beba cerekalo ljubav

Degu (čileanske) vjeverice Vever4

[Vrh] Go down
Gost
Gost




Degu (čileanske) vjeverice Empty
PostajNaslov: Re: Degu (čileanske) vjeverice   Degu (čileanske) vjeverice I_icon_minitime04.05.11 10:47

ajoj kako je slatka ova beba ;)
i uopće mi ne liči na štakora
[Vrh] Go down
Lilika123
Početnik
Početnik
Lilika123


Female
Aries Dog
Broj postova : 17
Godine : 30
Datum registracije : 10.04.2011

Degu (čileanske) vjeverice Empty
PostajNaslov: Re: Degu (čileanske) vjeverice   Degu (čileanske) vjeverice I_icon_minitime04.05.11 11:29

liče pomalo zbog svog repa.. i zbog svojih žutih zubi
al meni su preslatke cerekalo

znam ih pustiti po sobi pa mi dođu na krevet gore i zavuku se ispod jastuka ili deke... Smile)

jako su znatiželjne i sve dok ne istraže svaki kutak sobe, neće imat mira cerekalo
al opet treba pazit da ne pogrizu kablove
to im je jedina mana
[Vrh] Go down
Sponsored content





Degu (čileanske) vjeverice Empty
PostajNaslov: Re: Degu (čileanske) vjeverice   Degu (čileanske) vjeverice I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Degu (čileanske) vjeverice
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Kućni ljubimci :: Kućni ljubimci :: Ostali kućni ljubimci-
Forum(o)Bir: