Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Ljubitelji i cuvari prirode

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 21:20


Sve više ljudi odlazi u prirodu kako bi se rasteretili stresnog života u urbanim naseljima koji nam je nametnut sve bržim tempom življenja. U prirodu odemo i da bi "udahnuli" malo svježeg zraka i provjetrili pluca, da bi doživjeli kojekakvu zgodu i zgodicu koju cemo kasnije prepricavati i nadogradivati tako da cemo biti sve veci i veci u ocima sagovornika...

Ali koliko nas tu prirodu cuvamo? Pazimo da ostane netaknuta našim prolaskom i bivakovanjem u njoj. Koliko pomažemo samoj prirodi da lakše opstane i zalijeci rane dobivene ljudskim nemarom, nehatom ili namjernim radom? Da li se na odlasku iz prirode osvrcemo za sobom kontrolirajuci da nismo u njoj ostavili nešta cemu nije mjesto u njoj?

Krecuci se prirodom vidio sam svakakvih postupaka neodgovornih ljudi, ali vidio sam i postupaka koje vrijedi pohvaliti, istaknuti i kao primjer drugima pokazati. Evo jednoga od njih.

Na jednom parcetu zemlje, koje za visokih voda Dunava postaje otok, a za niskih poluotok tri mlada bracna para iz Apatina, odluciše provesti jedno vrijeme u prirodi.


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0251x


Oko otoka (bio je visok vodostaj rijeke) kružile su jake rijecne struje i vitlali rijecni virovi. Mladi ljudi postaviše šatore i uživaju u prirodi i rijecnom miru. Sa mjesta gdje postaviše svoj logor, nekih desetak kilometara uzvodno od Bogojeva na lijevoj strani rijeke, imaju prekrasan pogled na Dunav.


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0252


Sama rijeka svojim proticanjem prosto poziva da gledamo u nju i odmaramo i oci i dušu. Tihi šumovi virova i vode u protoku opuštaju organizam, snažeci ga.


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0275t


Prolaskom pored njih kao ucesnik regate TID 2010, bio sam pozvan da svratim na picence, ali o tome cu posebno da pricam. Svratio sam do tih mladih ljudi, punih životne energije i povjerenja prema drugima i zapazio nešta što mi je zagolicalo radoznalost.


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0254c

[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 21:20


Na obali nedaleko od zajednickog šatora, dnevnoga boravka kako bi netko rekao, ležao je mladi jastreb, privezan da ne bi odlutao ili pao u rijeku. Još je kunjao polumokar ispod oka promatrajuci okolinu i ne dajuci nikakvoga znaka da ga ona zanima.

Domacini mi rekoše da su vidjeli da nešta pliva u rijeci otimajuci se njenim talasima. Jedan od njih je odmah uskocio u camac, doplovio do ptica koji samo što se nije udavio, izvadio ga iz rijeke i dovezao na obalu. Tu su ga obrisali, privezali, ostavili mu vode i hrane i pustili ga se odmori na miru i prikuplja snagu.

Ali kada su kasnije poceli da pripremaju ribu, dadoše mu iznutrice i pric je oživio.


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0267x


Poceo je hlapljivo jesti. Strucno je kljunom, uz pomoc kandži trgao najprije iznutrice jednoga soma, a potom i od dva smuda. Naocigled nas se iz nekakve kunjave, nemocne pticice, pretvorio u ponosnog mocnog predatora, straha i trepeta malih životinja u prirodi.


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0273z


Svi smo bili iznenadeni tom njegovom brzom pretvorbom, ali nas je ona i obradovala. Narocito ponosne domacine zahvaljujuci cijoj humanoj gesti ostade ptica u životu.

Pitali su se i otkuda on u Dunavu. Kao jedini logican odgovor nametala se cinjenica da je to mlado ptice koje je tek pocelo letjeti, pa onako neiskusno u letu, umjesto preko drveca pocelo letjeti preko ravne rijeke. Izgubivši snagu za letenje palo je u vodu, koja ga donese do naših domacina.


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0283v


Domacini mi objasniše da imaju jednoga prijatelja, izvrsnog poznavaoca prirode i životinjskoga svijeta kojemu ce dati ptica na "usvajanje", dok ne stasa toliko da može sam sigurno krenuti u život i prirodu.

Ovakva gesta ovih mladih ljudi, svjesnih da prirodu treba cuvati i pomagati joj da bude ušcuvana je za pohvalu i cestitku. Nažalost nisam im svima zapamtio imena, ali evo fotografije. Medu nama regatašima, koje su nesebicno ugostili, nalaze se i oni. Vremenom cu saznati i njihova imena, pa kada budem pisao o tome kakvi su domacini bili nama regatašima, znati ce se tko su. A do tada samo zajednicka fotografija...


Ljubitelji i cuvari prirode  Dscf0305k


P.S. Kasnije me obavijestiše da su ptica predali svojemu prijatelju na udomljavanje dok ne stasa i ojaca kako bi ga prijatelj vratio u prirodu.

Za pohvalu

chirio chirio chirio
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 21:33

Svaka cast ..zaista za svaku pohvalu ... respect

svaka reportaza ti je odlicna ...bez obzira ako ne komentarisem ..ali svaku procitam ..i svaka je na svoj naciin dobra i slike su odlicne ..bas me povuce zelja za takvim uzivanjem u prirodi ...zaista ti i tvoje drustvo znate uzivati i druziti se .. zelim vam jos mnogo godina lijepog druzenaji lijepih putovanja chirio

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Ljubitelji i cuvari prirode  Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 21:39

A tko ti brani da uđeš u prirodu, prođeš kroz nju i uživaš u njenim blagodetima. Možeš se i pridružiti kada idem na plovidbu
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 21:48

Jako sam ja daleko od tvojih putovanja .. uzivam u prirodi ali u zadnje vrijeme ne godi mi bas ova priroda oko mene ...a za dalja putovanja imam svoje razloge ;) drago mi je da neko uziva i zna koristiti svaki tren u prirodi chirio

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Ljubitelji i cuvari prirode  Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 21:53

Nemoj shvatiti moj odgovor kao uvredu prema tebi, već kao poziv ne samo da ideš u prirodu, već i da se pridružiš na riječnim regatama koje dolaze, kao i na plovidbama koje mi predstoje.

relax chirio
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 21:58

Ma kakva uvreda Olimp ..ja samo kazem da sam ja daleko tj zivim daleko od tih tvojih putovanja ..a za pridruzit se rijeckim regatama bih ja vrlo rado da moje zdravlje to dopusta ...na to sam mislila da imam svoje razloge ... ;) chirio

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Ljubitelji i cuvari prirode  Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime04.04.11 22:06

Krivo sam te shvatio. Sjeti se one priče o Dr.vosječi, ako je znaš, a ako ne poslati ću ti njen sadržaj ukratko preko PP. chirio
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime05.04.11 8:17

Posalji kad ti se bude dalo ..mislim da je ne znam Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Ljubitelji i cuvari prirode  Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime28.04.11 7:26

svaka vama casta vi znate da cuvate prirodu kod nas papiric do papirica
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ljubitelji i cuvari prirode  Empty
PostajNaslov: Re: Ljubitelji i cuvari prirode    Ljubitelji i cuvari prirode  I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ljubitelji i cuvari prirode
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ljubitelji bosanskih sevdalinki
» Fotografiranje prirode
» Cuda Prirode
» Umjetnost prirode
» Neobično djelo prirode

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Turizam i putovanja :: Olimpove priče-
Forum(o)Bir: