Učenje djeteta da pospremi sobu može trajati tjednima, mjesecima, godinama
Kada malo bolje razmislite, nije nemoguće sjetiti se vlastitog djetinjstva, kada ste vi bili poput vašeg djeteta i kako su vas roditelji nagovarali i tjerali da pospremite svoju sobu. Iako je izgledala kao da je pala atomska bomba, vama je bila najljepše mjesto na svijetu i da se vas pitalo, nikada ju ne biste pospremili. No, sada ste vi i roditelji i voljeli biste da dječja soba blista ili barem da možete proći kroz nju, a da ne stanete na neki predmet.
Činjenica je da djecu od najranije dobi treba učiti da pospremaju vlastitu sobu, od igračaka, odjeće i ostalih stvari. Ukoliko vam je dijete krenulo u školu, a još uvijek imate probleme s tim, počnite s disciplinom. Vaše dijete od šeste godine već može shvatiti osjećaj odgovornosti, kako u školskim obavezama, tako i u sitnicama koje mora učiniti kod kuće.
Naravno, djetetu ne možete samo zapovjediti „očisti sobu“ i očekivati čudo. Na tome morate raditi mjesecima, pa možda čak i godinama. Naime, ukoliko im ne pomognete i date im primjer kako počistiti sobu, u biti neće znati od kuda početi i kako počistiti. Osim što mu trebate iz dana u dan, tjedna u tjedan pomoći da počisti sobu, dajte mu stvari koje su mu potrebne da to učini (krpu, metlu, usisavač) i pokažite mu kako da ih koristi.
Pohvalite ga ako nešto samoinicijativo učini, možete ga i malo podmititi sa nekom omiljenom slasticom. No, ne svaki puta, jer će očekivati sve više od vas.
Bacite nepotrebne stvari
Kada čistite s djetetom sobu uzmite kantu za smeće ili vrećicu, te počnite bacati stvari. No, neka dijete bude prisutno kada to činite, jer nešto što će se vama činiti smeće, djetetu možda nešto znači. Dakle, kada to činite za određene stvari koje niste sigurni trebate li ih baciti ili ne, pitajte ga. Objasnite mu zašto neke stvari treba baciti. Ukoliko u sobi postoje igračke koje je vaše dijete preraslo, a još su cijele, stavite ih u kutiju i pospremite ih na tavan, podrum ili neko mjesto gdje neće smetati. Pokušajte postepeno bacati potrgane igračke, jer velike su šanse da vam vaše dijete neće dati da sve bacite odjednom. Pokušajte svaki tjedan pomalo. Ujedno, možete u sobu staviti kutiju, gdje će stavljati stvari koje ne treba, kada se napuni, samo ju bacite, naravno u dogovoru s njim.
Svađa i suze
S vremena na vrijeme ćete naići na neodobravanje djeteta da čisti sobu, svađu i suze. Ukoliko dijete samo ne želi čistiti sobu, vi započnite s čišćenjem, ali dijete mora biti prisutno kada to radite. Nemojte biti previše oštri, jer dijete drugačije doživljava svoje stvari nego vi. Pokušajte s pitanjima „Igraš li se s tim?“, „Koristiš li ovu stvar?“, „Zar ti zaista treba ova stvar?“ ili „Mogu li ovo baciti?“. Uključite ga u odlučivanje, pa će se dijete, ali i vi osjećati bolje.
Soba nikada ne može izgledati čisto i pospremljeno ukoliko u sobi nema dovoljno mjesta za stvari, pa ako je ikako moguće ugradite dodatne police, ladice, kutije...
Osim toga, pospremanje možete isto učiniti zabavnim i pretvoriti ga u igru za dijete. S vikom, prijetnjama i prisiljavanjem na pospremanje nećete daleko doći, upravo suprotno, naići ćete na još veći otpor.
Svakodnevno čišćenje
Ako ni sami ne znate od kuda početi s čišćenjem, evo našeg prijedloga – od poda. Kada počistite i pospremite pod, soba će izgledati urednije. Po podu ćete često naći igračke, odjeću, knjige i tako dalje. Primjerice započnite s odjećom i to recite djetetu, te ju zajednički pokupite i pospremite, i tako redom. Upozorite dijete da mora prljavu odjeću odlagati u košaru za prljavo rublje. Prilikom pospremanja pokažite djetetu zašto je neka odjeća prljava i uputite ga neka ju sam stavi u košaru. Isto tako, uputite ga u slaganje čiste odjeće i odlaganje u ormar.
Soba nakon pospremanja ne treba izgledati savršeno pospremljena, no mora zadovoljavati određene „standarde“. Ukoliko možete, neka u dječjoj sobi ili negdje u blizini bude postavljen ručni usisavač, kako bi dijete samo moglo očistiti sobu. Pokušajte ga priviknuti da svaki dan čisti sobu barem pet minuta, što će mu prerasti u naviku, te više nered neće biti toliko veliki.
Ono što je najvažnije shvatiti je to da dijete morate naučiti određene životne navike, koje će zadržati cijeli život. Pokušajte to učiniti bez prevelikog stresa za sebe i za dijete.
(vam)
izvor