Turizam i okoliš, dva jednako popularna termina, naravno svaki na svoj način. Dok jedan ide za tim da svake godine poruši rekorde u zaradi, drugi si nastoji povećati šanse za opstanak. Kako smo doveli ovo dvoje u vezu?
Okoliš je tu, okružuje nas, dio je našeg postojanja i kao takav normalno je da turizam kao nešto sveprisutno sve više utječe na njega. Negativno? Razmislimo.
Zanimljivo pokazalo se da i turizam kao takav može biti odgovoran i učiniti najviše kako bi se zaštitila priroda. Postoji termin koji se u zadnje vrijeme sve više koristi, a to je “odgovorni turizam”, koji traži pojedince, organizacije i tvrtke da preuzmu odgovornost za svoje postupke i utjecaj svojih postupaka.
Naglasak na odgovornosti u odgovornom turizmu znači da svi koji su uključeni u turizmu – državni proizvodi, vlasnici i operateri, prijevoznici, društvene usluge, nevladine udruge, turisti, lokalne zajednice, industrija i udruge – odgovorni su za postizanje ciljeva odgovornog turizma.
Odgovorni turizam možemo gledati kao ponašanje. To je više nego oblik turizma. Odgovorni turizam treba značiti napredak u turizmu. Turizam bi trebao postati bolji kao posljedica odgovornog pristupa turizmu. Odgovorni turizam je težnja koja se može realizirati na različite načine u različitim podrijetlima tržišta na različitim destinacijama u svijetu (Goodwin, 2002).
Minimizira negativne ekonomske, okolišne i društvene utjecaje, generira veće gospodarske koristi za lokalno stanovništvo i povećava dobrobit domaće zajednice, poboljšava uvjete rada i pristup industriji. Ono što je jako bitno je da uključuje lokalno stanovništvo u odlukama koje utječu na njihove živote i životne šanse, doprinosi pozitivno u očuvanju prirodne i kulturne baštine, održava svjetske raznolikosti, pruža ugodnija iskustva za turiste kroz više smislene veze s lokalnim ljudima, i bolje razumijevanje lokalnih kulturnih, socijalnih i ekoloških pitanja. Ono što je nabitnije jest da izaziva poštovanje između turista i domaćina te gradi lokalni ponos i povjerenje. Drugim riječima “gradi mostove”.
Kao jedan od mogućih pristupa je i održivi turizam, mjesto gdje turisti mogu uživati u njihovom odmoru i istovremeno poštivati kulturu naroda kao i poštovati okoliš, jer takvi turisti se trude na narušiti ravnotežu flore i faune.
Ekoturizam, kao još jedna vrsta odgovornog turizma čija je svrha osnažiti lokalne zajednice i potaknuti poštovanje različitih kultura i ljudskih prava. Općenito, ekoturizam se fokusira na volontiranju.
Uključuje programe koji minimiziraju negativne aspekte konvencionalnog turizma na okoliš i koji se trude poboljšati kulturni integritet lokalnih ljudi. Stoga, uz procjenu ekološke i kulturne čimbenike, sastavni dio ekoturizma je promicanje reciklaže, energetske učinkovitosti, očuvanja vode i stvaranje ekonomske mogućnosti za lokalne zajednice.
Vratimo se na početak. Negativno utječe? Recimo da je odgovor na to pitanje u budućnosti i našim naporima da negativne čimbenike svedemo na najmanju moguću mjeru, a ona pozitivna promičemo na sve moguće načine, baš kao što je ovaj.
ekologija.com.hr