Prvim trimestrom smatra se period od začeća pa do 12. tjedna trudnoće, odnosno prva tri mjeseca trudnoće.
Prva tri mjeseca trudnoće su uzbudljiva, ali se može pojaviti tjeskoba. Vi i vaš partner možete misliti kako je prerano da tu vijest objavite obitelji i prijateljima, a morate prihvatiti i velike promjene koje se neće dogoditi samo vašem tijelu, nego i u vašim životima. Trebat će vam određeno vrijeme da prihvatite zamisao roditeljstva, što donosi emocionalne uspone i padove.
U prvom trimestru pročitajte o prvim znakovima trudnoće , savjete o prehrani i prirastu težine , tjelesnim aktivnostima i opuštanju , te kako ublažiti bezopasne tegobe koje možete osjetiti u ranoj trudnoći. Uzimajte dodatak folne kiseline.
Ako osjećate mučninu jedite male obroke više puta dnevno. Ako osjećate umor obavezno nađite vremena za odmor. I prihvatite činjenicu da ćete se neko vrijeme trebati privikavati na trudnoću.
Pogledajte kako se računa termin poroda . Informirajte se o znakovima opasnosti. Posjetite svog ginekologa i napravite prvi pregled , vodite računa o redovitoj prenatalnoj skrbi , razmislite o posebnim pretragama koje nisu obavezne i pratite svoju trudnoću iz tjedna u tjedan.
Opažanje promjena u prvom trimestru
Do trećeg tjedna nakon začeća mogli biste primjetiti da vam menstruacija kasni te prepostaviti da ste trudni.
U četvrtom tjednu još se ne opažaju tjelesne promjene, iako su dojke ponekad bolno osjetljive i možete osjećati neuobičajen umor.
Do petog tjedna neke se žene osjećaju kao uoči menstruacije, a promjene bi mogle biti izražajnije: metabolizam, disanje i rad srca će se ubrzati, a zadebljati će se i produljiti mišići i tetive maternice.
Proizvodnja hormona znatno će se pojačati. Primjerice, progesteron pomaže održavati trudnoću i snižava krvni tlak, dok estrogen potiče razvoj mliječnih žlijezda i jača maternicu,. Posteljica proizvodi humani korionski gonadotropin (HCG) - hormon jedinstven u trudnoći. Hormonske promjene mogu prouzročiti emocionalne uspone i padove, a također i mučninu i povraćanje.
Planiranje u prvom trimestru
Do šestog tjedna vaša bi trudnoća već trebala biti potvrđena. Nazovite svog liječnika, ginekologa, i naručite se za prvi pregled koji bi trebali obaviti između osmog i dvanaestog tjedna. Naručite se i kod stomatologa kako bi ste sačuvali zdravlje zuba i desni.
Osjetiti ćete da vam se metabolizam ubrzava, Neke trudnice osjećaju se iscrpljeno. Otprilike do osmog tjedna mogli biste osjećati blage bolove u trbuhu koje uzrokuje rastezanje maternice, a ako osjetite jake bolove u trbuhu odmah se obratite liječniku.
Oko devetog tjedna trudnoće počnite razmišljati o prenatalnim pretragama. Postoji nekoliko pretraga kojima se utvrđuju fetalne anomalije, a u koje će vas uputiti vaš liječnik. Dobro razmislite želite li učiniti te pretrage.
U dvanaestom tjednu maternica počinje izlaziti iz zdjelice te postaje trbušni organ, a srce pumpa veću količinu krvi.
Plan djelovanja u 5 korakaPrvih nekoliko tjedana trudnoće priviknut ćete se na promjene tijela, ali i prihvatiti utjecaj vaše bebe na vaš život. Sljedeći bi vam savjeti mogli pomoći:
Odvojite vrijeme za prilagodbu, koliko vam treba - doživljavat ćete emocionalne uspone i padove, pa biste se mogli osjećati iscrpljeno kao nikad do tada. Suočit ćete se s mnogim odlukama: kada objaviti vijest, kada prestati raditi, kako život prilagoditi skrbi djeteta, financijski problemi... Mnogi tu novost drže u tajnosti prva tri mjeseca kako bi razvili samopouzdanje kad je riječ o trudnoći. Ne brzajte s odlukama: odvojite vrijeme za prilagodbu i za planiranje.
Poboljšajte prehranu - dobro razmislite o svojoj prehrani. Nastojte jesti raznovrsnu, svježu i zdravu hranu, a izbjegavjte visokoprerađenu hranu i masnoće. Jedite više malih obroka dnevno. Izbacite namjernice koje u trudnoći treba izbjegavati, te prestanite pušiti, piti alkohol i uzimati ljekove.
Dovoljno spavajte - dobar je san najbolji temelj za početak novog dana. Želite li udovoljiti potrebama svojeg tijela, svake večere do osam sati već biste trebali biti u krevetu. Okrepljujućem snu pogoduje lagana večera. Tijekom dana pronađite vremena da se odmorite podignutih nogu, a poslijepodne nastojte kratko odrijemati, ako vam to obaveze dopuštaju.
Vježbajte razborito - u ovom se stadiju trudnoće ne prisiljavajte vježbati ako vam nije do toga. Blagi oblici tjelesne aktivnosti, kao što su hodanje i plivanje primjerenije su od napornog vježbanja u teretani. Izbjegavajte sportove u kojima možete pasti i povrijediti se - poput skijanja, jahanja, vožnje bicikla, borilačkih sportova i sl. Nemojte se pretjerano naprezati i pazite da se ne pregrijavate prilikom vježbanja. Ukoliko osjetite bilo kakvu bol ili nelagodu prestanite vježbati.
Mentalno se pripremite - svakog dana pronađite vremena za sebe, povucite se u mir i tišinu kako biste razmišljali o onom što vam se događa i o životnim promjenama, te kako bi se opustili. Pokušajte uspostaviti odnos s djetetom koje raste u vama. Slušajte glazbu ako vam to pomaže umiriti um i opustiti tijelo.