BEOGRAD 02. 02. 2011
PRESS
Posle revolucionarnog otkrića gena odgovornog za širenje raka u organizmu, sve je izvesnije da bi za desetak godina mnoge vrste ove opake bolesti mogle da budu pobeđene
Posle revolucionarnog otkrića britanskih naučnika, koji su otkrili gen odgovoran za širenje raka u organizmu, sve je izvesnije da bi za desetak godina mnoge vrste ove opake bolesti mogle da budu pobeđene! S tim se slažu i medicinski eksperti iz Češke, Rusije, Amerike, kao i domaći stručnjaci, koji su ipak nešto oprezniji u prognozama.
Istraživanje naučnika sa Univerziteta Istočna Engleska spada u najveće dostignuće u istraživanju tumora u poslednjoj deceniji.
Genetska istraživanjaOni su objavili da su otkrili enzimski agens, takozvani divlji gen, koji nosi ime „wwp2" i napada protein u telu koji bi mogao da spreči širenje ćelija raka, što bi moglo da dovede do novog pristupa u lečenju raka. Jer, kada bi „wwp2" bio neutralisan, organizam bi se mnogo lakše borio sa tumorom.
Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije prof. dr Zoran Rakočević slaže se sa engleskim kolegama da budućnost u lečenju raka leži u genetskim istraživanjima.
- Ne treba očekivati da će se za desetak godina naći lekovi baš za većinu malignih bolesti, ali se, prema mom mišljenju, najpre može očekivati pronalazak lekova za sporadične malignitete koji su naslednog karaktera ili ih izazivaju virusi - kaže prof. dr Rakočević.
Godišnje umre 20.000 ljudiPredsednik Društva Srbije za borbu protiv raka prof. dr Slobodan Čikarić navodi da je teško pronaći univerzalni lek za sve vrste raka, ali da će se najbrže pronaći vakcine za malignitete koje izazivaju virusi.
- Takvih tumora je desetak. To su, primera radi, rak grlića materice, maligni limfomi, sarkomi... - objasnio je Čikarić, i dodao zašto je teško pronaći univerzalan lek: - Razni su faktori koji izazivaju rak, počev od nasleđa, preko raznih agensa, zračenja, duvanskog dima, materija u hrani, vodi....
Doktor KBC „Bežanijska kosa" prof. dr Nikola Milinić kaže da se većina naučnika slaže da genetske mutacije izazivaju rak.
- Naučnici su sve bliže definitivnoj potvrdi da je tako. Ipak, još je rano govoriti o roku za pronalazak leka, bar ja ne bih na taj način da predviđam - navodi dr Milinić.
Statistika pokazuje da u Srbiji svake godine od raka oboli 32.000 ljudi, a umre oko 20.000 ljudi. Prof. dr Slobodan Čikarić kaže da je Srbija po broju novootkrivenih slučajeva na nivou zemalja Evropa, ali da prednjači po broju umrlih.
- Umiranje od raka kod nas raste za 1,3 odsto, dok u Evropi ta stopa opada jedan odsto godišnje u poslednjih 15 godina. To znači da nismo dostigli Evropu u pogledu lečenja i blagovremenog otkrivanja tumora - kaže Čikarić.
Najnovije otkriće2011. Britanski stručnjaci otkrili enzimski agens, takozvani divlji gen, koji nosi ime „wwp2" i napada protein u telu koji bi mogao da spreči širenje ćelija raka.
2010. Naučnici sa čikaškog univerziteta Raš naveli da su otkrili lek za rak kože, odnosno vakcinu koja je testirana na pacijentima u Velikoj Britaniji, i neki od njih su se u potpunosti oporavili od melanoma, čak i u poodmakloj fazi.
jun 2009. Na klinici „Mejo" u Minesoti uspešno testiran lek za rak prostate, koji stimuliše imunološki sistem da se bori protiv malignih izraslina.
maj 2009. Lekari iz češke bolnice „Motol" objavili da su uspeli da naprave vakcinu koja prepoznaje ćelije raka, napada ih, uništava i sprečava njihovo napredovanje.
2007. Češki naučnici saopštili da su na tragu pronalaska efikasnog leka protiv raka limfnih čvorova.
2005. Tim stručnjaka američke farmaceutske kompanije „Hofman-La Roš" otkrio je sintetičku supstancu koja ubija ćelije karcinoma.
LJ. RAČIĆ
izvor