Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Riječanka je prva Hrvatica koja će odletjeti u svemir

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Riječanka je prva Hrvatica koja će odletjeti u svemir Empty
PostajNaslov: Riječanka je prva Hrvatica koja će odletjeti u svemir   Riječanka je prva Hrvatica koja će odletjeti u svemir I_icon_minitime01.02.11 11:41

Riječanka je prva Hrvatica koja će odletjeti u svemir Svemirsko-vozilo_367898S1

ZAGREB - Prvi Hrvat koji će putovati u svemiru, ili u ovom slučaju Hrvatica je Iva Butorac iz Rijeke, a priliku kakva se pruža samo jednom u životu osvojila je jučer kao pobjednica nagradne igre Generali osiguranja pred sam početak Medveščakove utakmice u Areni Zagreb.

Prilično šokirana, ali i izuzetno sretna 27-godišnja službenica iz Rijeke prije no što je išta uspjela prokomentirati poželjela je popiti “nešto kratko” i priznala kako se, za razliku od prijatelja koji su s njom stigli u Zagreb, nije ni najmanje nadala da će upravo ona osvojiti avanturu života.

- Još uvijek ne vjerujem da su prozvali moje ime na razglasu. Potpuno sam u šoku. Svi oko mene su imali osjećaj da ću pobjediti, a ja sam im govorila da su ludi. Ipak nas je bilo deset finalista, mala je mogućnost. Bojim se, ali me privlači iskusiti bestežinsko stanje, doći do svemira, gledati Zemljinu površinu...

Za početak idem slaviti s prijateljima - izjavila je “prva hrvatska astronautica” Iva Butorac. Dodaje da se nije pripremila za mogućnost leta u svemir jer je, kaže, bila uvjerena da neće ići, a sad se, srećom, sve promijenilo.

Iva će u svemir letjeti kompanijom Rocketship Tours, a tijekom pola sata suborbitalnog leta biti će u pravom astronautskom odijelu, isprobati će bestežinsko stanje na visini od čak 61 kilometar u revolucionarnoj letjelici Lynx Marc 1, a iskustvo o kojem ostatak nacije zasad može samo sanjati snimat će se kamerom, pa će mlada Riječanka sa sobom ponijeti i suvenir iz svemira.

Prva Hrvatica u svemiru na let života će na raketni pogon poletjeti iz zračne luke Mojave u Kaliforniji i bit će jedini putnik u letjelici kojom upravlja glavni pokusni pilot XCOR-a i nekadašnji astronaut Rick Searfoss.

Sjedit će na prednjem sjedalu i vidjeti Grand Canyon, Baju u Kaliforniji, sunce kako se presijava na Pacifiku te, u bestežinskom stanju i zakrivljenost Zemlje i tanki plavi omotač atmosfere. Prema vratima svemira Iva kreće već ove godine nakon kompletnog pregleda i evaluacije Aerospaceovog liječnika.

Ukupan trošak ovog jedinstvenog doživljaja iznosi 95.000 dolara, a uključuje let, standardne police osiguranja, osnovnu medicinsku procjenu, pet noćenja u ekskluzivnom hotelu u široj okolici Phoenixa, orijentaciju, trening te kompletnu evaluaciju i izvještaj uoči samog leta, ali i uspomenu na iskustvo leta koje uključuje personalizirani visokorezolutni DVD snimljen kamerama u letjelici.

jutarnji.hr

Ne znam jel riječ o našoj riječanki ili nekoj drugoj. cerekalo

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
 
Riječanka je prva Hrvatica koja će odletjeti u svemir
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Riječ koja na kraju ima prva dva slova
» Prva banka u Europi koja ne posluje s kamatama!
» Prva baterija na svijetu koja se puni zrakom
» Dobro je znati: Koja će vam hrana isisati energiju, a koja će vam je podariti!
» Hrvatica ima šansu dobiti "posao iz snova"

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Najnovije aktualnosti :: Dobre vijesti-
Forum(o)Bir: