Mislite da ste u pravu vi, a ne vaš suprug
Bračni partneri se ne slažu uvijek u svemu i oko svega, i to je sasvim normalno. Ovo se svakako odnosi i na stil odgajanja djece - prije ili kasnije naći ćete se na suprotnim stranama. Pa što učiniti u takvim situacijama?
Svaki od vas ulazi u brak s vlastitom životnom pozadinom, iskustvom i vjerovanjima vezanim uz roditeljstvo i odgoj. Nema smisla pokušavati promijeniti partnera. Ključ promjene je obostrano prihvaćanje načina odgoja drugog partnera i međusobna suradnja.
Na primjer, muž vam je vrlo konzervativan u odgoju. Često koristi frazu „Tako dugo dok živiš u mojoj kući, slušat ćeš što ti kažem“. Smatra da ga djeca, zato jer im je otac, automatski moraju i poštovati i trebaju raditi ono što im kaže bez prigovora i pogovora. Ovo sve naravno zvuči vrlo razumno, no u stvarnosti nije često primjenjivo.
S druge vi ste liberalni, smatrate da djecu prvo trebate zamoliti da nešto učine, a tek kad vas ne poslušaju im trebate narediti da nešto učine. Smatrate da djeca ne bi trebala biti onakva kako si vi, roditelji zamišljate, već bi im trebalo dozvoliti da budu svoji. Vjerujete da djeca imaju pravo preispitivati vaša pravila i da im ih trebate objasniti kad to zatraže. Smatrate da vas djeca poštuju zato jer vi pokazujete prema njima poštovanje, a ne zato jer to tražite od njih.
Pa kako pronaći zlatnu sredinu ako su vam roditeljski stilovi sasvim različiti? Što učiniti ako smatrate da je vaš način odgoja bolji od onog vašeg muža?
Oboje trebate prihvatiti način odgoja onog drugog i oboje trebate postići kompromis. Naravno, ovo je lakše reći nego učiniti, osobito ako ste majka koja se ponaša vrlo zaštitnički prema djeci i osjeća da je njen način pravi način odgoja djece.
Bitno je postaviti osnovna pravila. Oko ovih se pravila oba roditelja trebaju i moraju složiti. Razgovarajte o vašim vrijednostima i uvjerenjima, te odustanite od uvjeravanja partnera u to zašto ste vi u pravu. Bitno je da razgovarate o problematičnim pitanjima, da argumentima potkrijepite svoja stajališta i da utvrdite osnovna pravila kojih ćete se oboje pridržavati. Za početak morate se složiti oko toga da se nećete svađati pred djecom niti sa njima. Što burna svađa s 13-godišnjakom govori o vama? Zatim djeca bi trebala pomagati u kući i napraviti ono što tražite od njih. Probajte se tako dogovoriti oko glavnih pravila kojih se trebate oboje držati.
Čak i sa svim postavljenim pravilima i granicama, teško se držati svega, pa uvijek imajte na umu zašto je bitno da djecu odgajate na taj način.
Nađete li se pred problemom oko kojeg se ne možete dogovoriti, vjerojatno su prepreka dogovoru neka uvjerenja, stoga ih trebate preispitati i još važnije, otkriti kako ste došli do tih uvjerenja. Nakon što to učinite, utvrdite da li uistinu podržavaju vaš uspjeh kao roditelja.
Nakon toga istražite zajedno svoje sustave vrijednosti, pitajte jedno drugo piranja i slušajte pažljivo odgovore. Pitanja neka budu poput: Što tebi znači biti roditelj? Koji ti je najveći izazov roditeljstva? i slično.
Zajedno istražite kako ste učili o odgoju djece. Ispitajte: Kakvi su bili vaši roditelji prema vama? Kako su vas odgajali? Što vam se najviše dopalo u njihovom načinu odgoja? Što je u vašem odgoju trebalo biti drugačije? Što mislite kako izgleda savršeni roditelj? Koje su njegove vrline? Što mislite kakav bi trebao biti odnos između majke i oca i koje su njihove uloge u odgoju? Što čini roditelja uspješnim? Popričajte i tome što mislite kakav je partnerov način odgoja djece, a kakav je vaš.
Konačno, uzmite malo vremena i iskreno popričajte o tome što mislite da bi bilo najbolje za vašu djecu i što bi trebali promijeniti. Zatim pronađite nači kako možete poduprijeti jedno drugog u promjenama koje oboje želite. Što se više slažete vas dvoje kao par, bolje će biti svima u kućanstvu. Želite li da vam djeca budu uspješna u životu, trebaju učiti od oba roditelja i oba načina odgoja.
izvor