Zadnje usklađivanje cijena Ininih derivata s kretanjem cijena na svjetskom, odnosno na mediteranskom tržištu donijelo je rast cijena benzina od 27 do 33 lipe po litri. Divljanju cijena naftnih derivata, kako se čini, nema kraja. Prognoze nisu nimalo optimistične.
Nije moguće predvidjeti kada će cijena benzina dosegnuti 10 kuna po litri, ali sudeći prema prognozama domaćih i svjetskih naftnih analitičara, taj dan nije tako daleko.
Profesor na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu Igor Dekanić ocjenjuje da će granica biti probijena u prvom dijelu godine.
"Četiri petine količine benzina u Hrvatsku dolaze sa svjetskih burzi, a globalna tržišta ponajprije ovise o povećanoj potražnji, odnosno intenzitetu gospodarskog oporavka velikih tržišta, prvenstveno Kine, Indije i Južne Amerike", kaže Dekanić, dodajući da zbog tih globalnih kretanja nije moguće predvidjeti točno kada će cijena barela nafte porasti za 10 posto, a što će u Hrvatskoj značiti rast cijene goriva na 10 kuna, pa i nešto više.
Dekanić podsjeća na gotovo kontinuirani rast cijena naftnih derivata na tržištu još od lipnja prošle godine pa je, kaže, teško za očekivati da će se za koji mjesec, kada popusti hladnoća, cijena nafte stabilizirati. Naime, vrlo hladna zima u SAD-u i Europi uzrokovala je povećanu potrošnju ovog energenta, a time i dovela do povećanja njegove cijene.
Još veći udar na džepove hrvatskih vozača može jedino ublažiti država smanjenjem trošarina, ali, realno gledajući, to je teško očekivati.
Dekanić podsjeća da u državnu blagajnu, za vraćanje HAC-ovih kredita kojima su se gradile autoceste, odlazi oko 60 posto od maloprodajne cijene benzina te oko 50 posto od maloprodajne cijene dizelskih goriva.
I svjetski analitičari procjenjuju da će se tijekom 2011. nastaviti rast cijena nafte, koja bi vrhunac mogla dosegnuti krajem godine na glavnim svjetskim robnim burzama. Prema tim procjenama barel nafte bi na burzi u Londonu mogao stajati i 115 dolara.
Josipović u pomoć 'zove' Vladu
"Znamo da se cijena benzina formira temeljem nekoliko parametara – na neke možemo utjecati, na neke ne. Cijena nafte na međunarodnom tržištu jedan je od onih na koje Hrvatska relativno malo može utjecati, a odlukama o trošarinama i porezom se na neki način može amortizirati nekontrolirani porast cijene naftnih derivata", kazao je predsjednik Ivo Josipović komentirajući veliki skok cijena naftnih derivata.
Kazao je i da se "u ovom trenutku teško može govoriti koliko će ta cijena utjecati na opće stanje u gospodarstvu, ali sigurno da cijena nafte ima utjecaj na globalnu ekonomiju" te da vjeruje kako će Vlada voditi računa o tome.
Danas.hr
:_______________________________________
Najbolje mi je kada čujem da je cijena na našim benzinskim porasla zbog cijene nafete i njene potražnje vani. Koja gomila lažova..a nije jer nas deru jer im ubacujemo ko budale lovu u proračun, baš iz tog prokletog goriva.