Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Pocetak i kraj rijeke Bosne

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Pocetak i kraj rijeke Bosne Empty
PostajNaslov: Pocetak i kraj rijeke Bosne   Pocetak i kraj rijeke Bosne I_icon_minitime17.12.10 20:59


Rijetko možemo ploveci doseci izvor rijeke. Da bi do njega došli moramo dugo hodati, savladivati strmine, izlagati se fizickim naporima, ali i ponekad, doživjeti ga i kao izletište dosegavši ga u laganoj, ugodnoj šetnji.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054661


Svaki izvor je lijep na svoj nacin. Što se manje uplitao covjek u njegov izgled, to je ljepši. Neki izvori su pod zaštitom države i ništa se na njemu i oko njega ne smije mijenjati, a neki na žalost bivaju "ugnjetavani" ljudskom glupošcu i nemarom.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054931



Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054761


Posjetio sam jedan izvor koji bi trebalo cuvati "kao zjenicu oka svoga", ali na žalost ne cuva se baš tako. To je izvor ili kako mu je ime, Vrelo Bosne, odnosno pocetak rijeke Bosne.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054741



Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054691



Smjestio se na kraju sarajevske kotline, kod mjesta Ilidža, u samom podnožju planine Igman na 500 metara nadmorske visine.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054711


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054781


U biti to je puno manjih izvora koji pri izviranju sacinjavaju nekoliko jezeraca medusobno spojenih i bogatih vodom.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054751

chirio
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

Pocetak i kraj rijeke Bosne Empty
PostajNaslov: Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne   Pocetak i kraj rijeke Bosne I_icon_minitime17.12.10 21:00


Izmedu jezeraca postoje lijepo uredene staze za šetnju, te nekoliko ugostiteljskih lokala sa terasama. Karakteristika tih lokala je da nemaju svoj sanitarni cvor, vec postoji nekoliko kabina koje bi trebali biti kemijski WC-i, ali kada se napune, jednostavno se sadržaj izlije u vodu izvora, upotrebu placate, a po upotrebi vlasnik kabine jednostavno kantom zahvati vodu iz izvora i ispere ga.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054771


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054941


O nekakvoj brizi za okoliš nema ni pomena. Da bi napravili "atrakciju" ubace u vodu nekoliko sanduka piva i sokova i to nude posjetiocima u stilu "prirodno ohladeno" što izaziva zgražanje posjetioca ekološkog pogleda na svijet. Sve u svemu veoma lijep prirodni lokalitet kojeg covjek svojim nemarom i bahatošcu nagrduje i devastira.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054681



Cijeli taj lokalitet je ograden povisokom ogradom tako da u njega možete uci samo na ulaz gdje placate ulazninu i parking. S vanjske strane postoji asvaltirana ravna cesta zmedu drvoreda kojom krstare kocije,a koje možete iznajmiti i provozati se do Ilidže i nazad. Vožnju placate samo u jednom smjeru, odnosno nema povratne karte.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054831



Iza sklopa tih jezeraca formira se tok rijeke koja veselo žuboreci otice u kotlinu na svoj put dug 273 km prolazeci kroz više gradova centralne Bosne. Nakon toga puta kod Bosanskog Šamca ulijeva se u rijeku Savu.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70054921


Život me odveo na izvor (Vrelo) rijeke Bosne, putevi kojima sam prolazio bili su uz rijeku tako da sam je dobrim djelom vidio, upoznavao je i divio joj se. Kada bih našao nekoga tko poznaje cijeli ili barem gornji njen tok, želio bih je s njim proci kanuom jer je predivna. Postoji i opasnih mjesta pa bi zbog njih trebala biti osoba koja poznaje njen rijecni tok.


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70004891


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70004901


Prilika je bila da sam plovio kod njenoga ušca, sjecajuci se tada slike mjesta njenog nastanka, slika rijecnog toka i njene živahnosti u njemu i nekako mi nije u oko legla slika njene mirnoce kojom prepušta svoj tok rijeci Savi. Pokušao sam vam pokazati samo pocetak i kraj ove predivne rijeke.... Sredinu otkrijte sami...


Pocetak i kraj rijeke Bosne S70004911


chirio chirio chirio
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Pocetak i kraj rijeke Bosne Empty
PostajNaslov: Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne   Pocetak i kraj rijeke Bosne I_icon_minitime28.04.11 6:30

zesce lepa reka bosna
[Vrh] Go down
Sponsored content





Pocetak i kraj rijeke Bosne Empty
PostajNaslov: Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne   Pocetak i kraj rijeke Bosne I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Pocetak i kraj rijeke Bosne
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Razvod: depresivan kraj ili srećan početak?
» Vrelo Bosne
» Muzičke video razglednice iz Bosne i Hercegovine
» Inception (Početak)
» Početak je kraja celibata?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Turizam i putovanja :: Olimpove priče-
Forum(o)Bir: