Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
lekter
Početnik
Početnik



Broj postova : 28
Datum registracije : 09.08.2010

Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? Empty
PostajNaslov: Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?   Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? I_icon_minitime22.11.10 12:28

Najnovija objava u nizu nezaobilaznih sadržaja kad su u pitanju informacijski resursi, društvene znanosti, sreća i blagostanje - Slobodni Planet, čovječanstvo, kritičko razmišljanje, znanost, nauka, edukacija, obrazovanje, znanje, preporod, svjesnost, evolucija...

Iako se o civilnom društvu u ovim modernim vremenima zaista mnogo govori, priča o "civilnom društvu" je do krajnje mjere nerazumljiva.

Gotovo je nemoguće ovih dana voditi razgovor o svijetu, nacijama, politici i demokraciji, a ne spomenuti čarobnu riječ "civilno društvo"; stoga bi neko mogao pomisliti da ljudi točno znaju na što misle kad upotrebljavaju ovaj termin i zašto je on toliko važan. Nažalost, jasnoća i jednostavnost su u raspravi o civilnom društvu odsutni; nedostatak preciznosti u definiranju prijeti potopom ovog koncepta plimom zbunjoze i kritika.

Ovisno o tome koja vam se verzija više sviđa, "civilno društvo" za one koji to vole vruće može značiti presudno smanjenje uloge politike u društvu kroz širenje slobodnog tržišta i osobnih sloboda; ili nešto drugo u potpunosti suprotno tome; alternativu autoritarnoj državi ili na primjer alternativu tiraniji slobodnog tržišta. Za one pak koji to vole umjereno, "civilno društvo" bi mogla biti nedostajuća karika u lancu vlast - društvo - demokracija, za neke se pod "civilnim društvom" podrazumijeva miješana juha društvenih nauka... Ako se nešto ne može objasniti, onda je to najlakše strpati u civilno društvo.

Da li je civilno društvo konzerva napunjena skupinama definiranim kao demokratske, građanske i civilizirane, ili je to dom za sve vrste udruga, uključujući i one seljačke ili necivilizirane?

Može li se civilno društvo graditi kroz tuđu financijsku pomoć i intervencije, ili je ono samo još jedna imperijalna fantazija? Što bi trebalo učiniti s konceptom koji izgleda toliko nesiguran sam u sebe da su definicije srodne popisu psihičkih poremećaja? Ili su na kraju krajeva ova pitanja bitna samo za usku grupu znanstvenika koji njihovim proučavanjem zarađuju za goli život?

Kad ideja može značiti toliko puno toga, onda ona vjerovatno ne znači ništa - i to bi se moglo izvesti kao logičan zaključak.

Izgleda da je s obzirom na veliki broj različitih pogleda u ponudi nemoguće postići konsenzus, ali to se ne odnosi i na jasnoću. Veća jasnoća i bolje razumijevanje bi mogli poslužiti ne samo kao odskočna daska za plodnije razgovore o obećanjima i potencijalu civilnog društva kao temelja za bolje sutra, već i za razotkrivanje političkih slogana koji služe kao sklonište za doktrine, dogme i ideologije.

To što civilno društvo različitim ljudima znači različite stvari nam može pomoći u napredovanju prema boljoj budućnosti za sve jer lakše možemo zaobići lažne iluzije i podmukla razmišljanja.

Izvorno značenje građanskog društva je ono u kojem se civilno društvo tumači kao neka vrsta društva koje se identificira određenim idealima. Primarni cilj civilnog društva je bolje društvo.

Međutim, ako dobro društvo zahtijeva koordinirano djelovanje između različitih grupacija koje naginju u istom smjeru, kako onda to društvo odlučuje kojim smjerom treba poći budući da je puteva isto koliko i grupacija - bezbroj... Kako se dolazi do kolektivnih izbora koji trebaju predstavljati učinkovite načine i sredstva za ostvarenje primarnog cilja?

U viziji dobrog društva, kako postići ciljeve se malo spominje, a i u rijetkim prilikama u kojima do toga dođe, govornicu uvijek obavije magla.

Ne želeći pri tome umanjiti njihove zasluge, za maglu je najzaslužiji svijet dobrovoljnog rada - okosnica civilnog društva.

Evo dakle i ključnog pitanja za "bosanski lonac" teorije i prakse civilnog društva: koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?

Raspršivanje magle: Volontiranje (Volonterstvo) - Dobrovoljni Rad Volontera Za Civilno Društvo U Svrhu...

.
[Vrh] Go down
http://cromalternativemoney.org
Gost
Gost




Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?   Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? I_icon_minitime22.11.10 12:54

ovo sam danas dobila na mail, pa pogledaj

''Dragi moji,

Evo odavno nije došao jedan ovakav kolektivni mail od mene. Ali ovaj put nije izlazak u pitanju, kako su neki navikli, nego otvaranje jedne nove stranice u mom životu.

E sad su mnogi pomislili, ajde bit će nešto od nje, napokon se udaje, ali morat ću vas još jednom razočarati Smile

Naime, riječ je o nečem sasvim drugom.

Već dugo me muči misao o tome kako malo činim za druge, pogotovo za ljude kojima je pomoć najpotrebnija. Teško mi je živjeti sa činjenicom da imam svega dovoljno, pa čak i previše, a postoje ljude koje bi samo moji viškovi jako usrećili. I pojavljuju se pozivi za pomoć sa svih strana, svi nešto traže, ne znaš kud bi prije, a opet je teško napraviti prvi korak, a i čovjek jednostavno želi biti siguran da svoj novac ili bilo što drugo šalje u prave ruke.

Zato sam se odlučila malo angažirati u ovom smjeru, i osim novaca, uložiti i nešto svog vremena i truda u pomoć onima kojima je to potrebno.

Tako sam od nedavno postala članice humanitarne udruge "Svjetlo života-pružimo djeci sretnije djetinjstvo", preko koje ujedno već duže vrijeme volontiram u Nazorovoj. Iskreno rečeno ljude dobro poznam, znam kako rade, pa mi se nekako najlakše bilo prikrpati uz njih, i iskoristiti uhodane mehanizme prikupljanja zahtjeva za pomoć, njihovog ispunjavanja i kontrole načina na koji su sredstva utrošena.

Udruga se bavi pomaganjem socijalno ugroženim, prvenstveno samohranim majkama i obiteljima s malodobnom djecom slabijeg imovinskog stanja. Udruga također pomaže oboljeloj djeci kojima je potrebno skupo liječenje i rehabilitacija, u slučajevima kada naše zdravstvo ne pokriva troškove istoga.

Pomoć je već pružena u brojnim slučajevima, organizirane su brojne radionice i akcije, u planu je još mnogo toga, a o svemu više, kao i ostalim potrebama udruge možete vidjeti na stranici www.svjetlozivota.com.

I dok ostali članovi udruge napreduju dalje u novim aktivnostima, ja planiram preuzeti ovaj dio s prikupljanjem i podjelom raznih oblika pomoći socijalno ugroženim. Prikuplja se gotovo sve, novac je naravno najkorisniji, ali traži se i odjeća, namještaj, građevinski materijal pa čak i hrana (pisma su zaista potresna i jako životna).

Pa eto dragi moji ako slučajno dijelite istu misao i želju sa mnom "pomoći drugima", i imate neke viškove, bilo u novcu, odjeći, dječjim igračkama.., slobodno mi se obratite pa ćemo naći najbolji način kako da vaša pomoć stigne do onih kojima je i najviše potrebna. O tome kamo će se sredstva usmjeravati odlučivati ću osobno, pa ako vjerujete mojoj procjeni, bit ću jako sretna. Smile

Također je dobro došlo bilo kakvo širenje ove informacije dalje, ukoliko znate da postoje ljudi koji žele pomoći, a posebno su zanimljive firme koje dijele donacije.

Eto ljudi moji toliko od mene, a vi sada vidite, što možete i što želite od ovog svega, bez obaveze naravno Smile

Unaprijed vam se zahvaljujem na svakom obliku podrške, jer ovo je i za mene jedan potpuno novi korak.

Lijep pozdrav,

Lucija ''

pa te pitam, možda je svrha volontiranja pomoći onima kojima je pomoć potrebna, što misliš?



[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?   Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? I_icon_minitime22.11.10 13:50

Nazalost mnogi ljudi kad cuju rijec volontiranje misle na to kako se neki bogate na osnovu tih organizacija ..ali sva sreca pa svi nemislimo tako
Moja kcerka volontira trnutno u projektu "Stariji brat,starija sestra"

Citat :
Projekt „Stariji brat, starija sestra“ namijenjen je djeci koja su smještena u dječijim domovima ili potiču iz porodica u stanju materijalnih i socijalnih potreba. Njime se nastoji kroz volontereski, društveno koristan angažman mladih i odraslih doprinijeti socijalnom uključivanju djece i socijalnoj pravdi u bosanskohercegovačkom društvu. Novim načinom rada, u kojem učestvuju vladine i nevladine organizacije kao partneri, podržava se proces reforme sistema socijalne zaštite u BiH, kroz ublažavanje i kompenziranje posljedica razvojnih nedostataka i poteškoća kod djece i mladih , kako bi se sprečavala njihova socijalna marginalizacija i upuštanje djece u rizična ponašanja povezana sa svijetom nasilja, kriminala i ovisnosti.

trenutno ima jednu djevojcicu od 8 godina s kojom provodi jedan dan ili dva u sedmici ..izvede je ..igraju se ..razgovaraju ..i tom djetetu donese osmijeh na lice i pomaze da se bolje snalazi u drusrtvu ...i ne samo da pomaze njoj i njenoj porodici ti sastanci ..oni pomazu i mojoj kcerrki a i meni ..kad bi svi koji imaju vremena par sati sedmicno posvetili se volontiranju mislim da bi bilo puno bolje svima ..nema nista ljepse barem za mene ako uspijemo da samo jedan osmijeh izmamimo sa volontiranjem
i svrha volontiranja za mene je pomoci i usreciti ljude kojima je to potrebno bilo finansijski ili vec kako god ..bit je pomoci i usreciti nekoga

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Sponsored content





Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? Empty
PostajNaslov: Re: Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?   Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Svrha i ljepota života
» Dobro je znati: Koja će vam hrana isisati energiju, a koja će vam je podariti!
» Društvo s rijeke Kupe
» Društvo iz kampa na Kupi
» Osnovna pravila odijevanja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Humanitarizam i društveni aktivizam-
Forum(o)Bir: