Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Koliko poznajete Ustav?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Koliko poznajete Ustav?  Empty
PostajNaslov: Koliko poznajete Ustav?    Koliko poznajete Ustav?  I_icon_minitime21.09.10 10:32

Definicija ustava: Ustav je opći pravni akt vrhovne snage koji regulira osnove, ne sve osnove, i ne samo osnove društva. Ustav je akt koji sadrži pravne norme donesene po posebnom ustavotvornom postupku. Sadrži temeljna načela državnog uređenja. Ustav je najviši pravni akt i temelj i okvir pravnog sustava, najznačajniji politički dokument države. Propisuje osnovna načela, ustroj i djelovanje političkog sustava.

Izvor: Wikipedija

Izdvojila sam ovu definiciju Ustava, jer je Ustav najviši pravni akt države. Znamo da nepoznavanje pravnih propisa ne opravdava. Ovdje ne mislim da svatko treba zna napamet svaki zakon ili bilo koji drugi pravni propis koji je donesen, međutim mislim da bi trebali biti upoznati barem s osnovnim, temeljim načelima propisanim Ustavom.

Imala sam prilike sudjelovati u testiranju kandidata za neka radna mjesta, i kao jedno od obveznih područja koje su kandidati trebali poznavati, bio je i Ustav RH.

Iskreno, bila sam šokirana time što su fakultetski obrazovani ljudi pokazali takvo nepoznavanje osnovnih načela.

Recimo, nisu znali što je trodioba vlasti, tj. kako se dijeli vlast u Republici Hrvatskoj. Nisu znali tko ima pravo predlagati zakone Hrvatskom saboru. Nisu znali nabrojati niti tri ovlasti Predsjednika Republike. Nisu znali koji je najviši sud u Republici Hrvatskoj.

Koliko poznajete Ustav?
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Koliko poznajete Ustav?  Empty
PostajNaslov: Re: Koliko poznajete Ustav?    Koliko poznajete Ustav?  I_icon_minitime22.09.10 13:15

Ne baš najbolje onako površno...zaprvo skoro pa nikako Laughing
Fakuletski obrazovani ljudi imaju diplome..ali to ne znači da su nešto tokom školovanja naučili. Čast iznimkama ...neki su išli u školu da bi nešto naučili..ali često nije tako. Pa me zbilja ne iznenađuje što sve znaju ili ne znaju. Kada uđeš u zgradu punu studenata a oni jedni od drugih ispitiju što znaći kratica cca..sve ti bude jasno u sekundi.

Ja zbilja nisam previše čitala Ustav a u školi smo imali Pol. i gospodarstvo jedan semestar. Zato je moj suprug hodajuča enciklopedija i sve što god me ikad zanima ja njega pitam. ;)
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Koliko poznajete Ustav?  Empty
PostajNaslov: Re: Koliko poznajete Ustav?    Koliko poznajete Ustav?  I_icon_minitime23.09.10 10:32

da, ali fakultetski obrazovani ljudi koji su završili pravo i koji se javljaju na natječaj za radno mjesto u svojoj struci bi trebali znati barem osnove Ustava....
osnove bi trebali znati svi, bar tako mislim
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Koliko poznajete Ustav?  Empty
PostajNaslov: Re: Koliko poznajete Ustav?    Koliko poznajete Ustav?  I_icon_minitime16.04.11 20:18

Yana
Citat :
Imala sam prilike sudjelovati u testiranju kandidata za neka radna mjesta, i kao jedno od obveznih područja koje su kandidati trebali poznavati, bio je i Ustav RH.

Iskreno, bila sam šokirana time što su fakultetski obrazovani ljudi pokazali takvo nepoznavanje osnovnih načela.


Pa nije mi to čudno, pošto bi ja da je po mom većinu naših studenata poslala doma, jer to za njih nije.
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Koliko poznajete Ustav?  Empty
PostajNaslov: Re: Koliko poznajete Ustav?    Koliko poznajete Ustav?  I_icon_minitime14.05.11 21:45

nikako
[Vrh] Go down
naociti
Zagrijao tipkovnicu
naociti


Male
Scorpio Monkey
Broj postova : 116
Godine : 43
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 02.11.2011

Koliko poznajete Ustav?  Empty
PostajNaslov: Re: Koliko poznajete Ustav?    Koliko poznajete Ustav?  I_icon_minitime06.08.22 21:12

Vrlo dobro!

Predavala mi je ni više ni manje nego - BARIĆKA! veseli veseli
[Vrh] Go down
Sponsored content





Koliko poznajete Ustav?  Empty
PostajNaslov: Re: Koliko poznajete Ustav?    Koliko poznajete Ustav?  I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Koliko poznajete Ustav?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Test: koliko ste bliski, koliko dobro poznajete svoga partnera
» Koliko dobro poznajete svog partnera?
» Poznajete li svoje dijete dovoljno?
» Da li poznajete svoju unutrašnju snagu?
» Da li poznajete svoju unutrasnju snagu (test)

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Pravo-
Forum(o)Bir: