Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Kava naša svagdašnja

Go down 
+27
slavena
mobile
sandra30
saska
Christine von Cahill
Bobby
kala
Badomen
Wall-e
lilika
Arsenalovka
Rokerka
Dusan
evitaa
clara
bodomiere
mihaela
Dita von Teese
Ary
jaro1968
Dragance
adrian
Kikica
Lux
Blizanka
Lajka
Goran
31 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Koliko često pijete kavu?
Nekoliko puta dnevno.
Kava naša svagdašnja - Page 3 T7mw5w_th58%Kava naša svagdašnja - Page 3 I_vote_rcap
 58% [ 26 ]
Jednom dnevno.
Kava naša svagdašnja - Page 3 T7mw5w_th20%Kava naša svagdašnja - Page 3 I_vote_rcap
 20% [ 9 ]
Vrlo rijetko.
Kava naša svagdašnja - Page 3 T7mw5w_th11%Kava naša svagdašnja - Page 3 I_vote_rcap
 11% [ 5 ]
Nikada ne pijem kavu.
Kava naša svagdašnja - Page 3 T7mw5w_th11%Kava naša svagdašnja - Page 3 I_vote_rcap
 11% [ 5 ]
Ukupno glasova : 45
 

Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime14.12.08 4:11

First topic message reminder :

Dolazak kave u naše krajeve

Djelovanje kave poznato je već više od 3.000 godina. Počeci su joj vezani uz etiopsko pleme Galla. Naime, ti Etiopljani miješali su plod kave sa životinjskom masti i konzumirali ga kao stimulans prije odlazaka u bitke.

Iz Etiopije kavu su prenijeli arapski trgovci u Arabiju gdje su ju počeli kultivirati i nazvali uobičajenim nazivom za svako piće – qahwa. Kako im je alkohol bio zabranjen, kava postajala sve popularnija, a riječ qahwa postala je sinonim za dragocjeni crni napitak.

Putujući svijetom, kava je stigla u Europu 1615. godine putem mletačkih trgovaca. Iz Venecije širi se cijelom Italijom gdje se mnogi, a naročito Rimokatolička Crkva protive njenom korištenju.

Vidjevši kako kava odvlači ljude iz crkve, što su i muslimani doživjeli mnogo ranije u Meki, biskupi su se obratili tadašnjem papi Klementu IX. Namjera im je bila da Papa zabrani taj đavolji napitak. Međutim, Papa je zaključio kako bi bilo najpametnije da kavu krsti.

Time je kava postala i kršćansko piće uz papin blagoslov.



Utjecaj kave na organizam

Kava i raspoloženje

Australski znanstvenici uspjeli su dokazati kako kava poboljšava obrađivanje informacija i opseg slušanja, te primanja poticajnih poruka. Oni tvrde da kofein kod ljudi stvara bolje raspoloženje i jača sposobnost razmatranja sadržaja poruke, zbog čega se lakše služe s porukom.

Kava održava vaš mozak zdravim

Desetogodišnje istraživanje pokazalo je kako kod osoba koje piju tri šalice kave dnevno manje opada mentalna sposobnost u kasnijim godinama.

U istraživanju provedenom na Nacionalnom institutu za javno zdravstvo u Nizozemskoj sudjelovalo je 676 osoba iz više europskih zemalja, a promatrani su kroz deset godina. Testovi kojima su se ispitivale njihove kognitivne sposobnosti pokazali su kako je mentalna sposobnost osoba koje nisu pile kavu opadala četiri puta brže.

Prema objašnjenju znanstvenika koji su proveli istraživanje kofein ojačava memoriju tako što utječe na moždane receptore.

Kava utječe na krvni tlak

2002. godine istraživanje provedeno na jednom sveučilištu u SAD-u, provedeno na 1.000 studenata medicine pokazalo je kako osobe koje konzumiraju veće količine kave imaju povišen krvni tlak.

Uzrokuje li kava srčani infarkt?

Istraživanje završeno 2000.-te godine provedeno na 20.000 Finaca dalo je neosporive dokaze povezanosti konzumiranja velikih količina kave i srčanih bolesti.

Bolovi u leđima

Osobe koje piju manje od jedne šalice kave dnevno češće pate od bolove u leđima.

Dijabetes i kava

Istraživanje provedeno 2003. na Harvardu pokazalo je kako osobe koje piju do pet šalica kave dnevno smanjuju rizik dijabetesa tip 2 za 30%.


Sastojci u kavi

Kofein, kemijske formule C8H10O2N4, glavni je sastojak kave odgovoran za većinu učinaka na organizam. Osim kofeina, kava sadrži i trigonelin koji se pod utjecajem topline, dakle pri kuhanju pretvara u vitamin niacin (iz grupe B vitamina). Kava također sadrži oko 600 isparivih mirisa, bjelančevine, vodu, masnoće i mineralne soli.



Sve vrste kave

Englez, George Constant Washington, koji je živio u Gvatemali, zaslužan je za postojanje instant kave, a švicarska tvrtka "Nestle" zaslužna je za proizvodnju današnje "instantice".

Espreso uređaj, koji je 1901. patentirao Luigi Bezzera, stvorio je još jednu vrstu kavopija. Espresso je napitak spravljen puštanjem pare pod pritiskom kroz kavu. Mnogo je bogatiji i koncentriraniji nego standardne filtar kave. Koristi se kao osnova za puno vrsta popularnih napitaka, kao što su cappuccino ili latte.

Ljubitelji cappuccina trebali bi zapamtiti ime Talijana Achillesa i Gaggie koji je usavršio espreso uređaj i omogućio proizvodnju cappuccina. Cappuccino je napitak spravljen od espresso kave i jednakih količina zagrijanog i zapjenjenog mlijeka. Vruće mlijeko se miješa sa espresso kavom, a pjena od mlijeka se stavi na vrh. Najčešći omjer koji se koristi je 1/3 espresso kave, 1/3 zagrijano mlijeko i 1/3 pjene od mlijeka.

Americano je espresso napitak spravljen od espresso kave koja se stavi u šalicu s vrućom vodom.

Latte je napitak spravljen od espresso kave i šalice zagrijanog mlijeka. Omjer koji se koristi je 1/3 espressa i 2/3 zagrijanog mlijeka.

Macchiato je napitak spravljen od espresso kave sa vrlo malo zagrijanog ili pjene od mlijeka dodanog na vrh.

Doppio je napitak spravljen od dvije čašice espresso kave i jedne čašice vruće vode

Iako će prave kavopije sa sumnjom gledati na kavu bez kofeina treba znati da se ona već dugo pije. Postupak dekofeinizacije kave, naime, postoji još od 1903. godine, kada je njemački trgovac Ludwig Roselius poklonio znanstvenicima veću količinu oštećenih zrna kave koja nije mogao prodati. Oni su, osmislili način kako da uklone kofein ne bi li ga ostalo tek 2 do 4 miligrama po šalici, a da pritom ne unište izvorni okus.



Ovisnost o kavi

Sredinom prošle godine francuski su znanstvenici došli do zaključka kako kava ne stvara ovisnost.

Astrid Nehlig iz laboratorija INSERM-a, francuskog Nacionalnog instituta za zdravlje, objavila je da davanje umjerenih doza kofeina štakorima ne potiče aktivnost u dijelu mozga nazvanom nucleus accumbens, koji ima ulogu u ovisnosti. Za razliku od kofeina i najmanje doze kokaina, amfetamina, nikotina i morfija aktiviraju taj dio mozga.

Iako kofein ima neke zajedničke osobine s opojnim drogama teško da bi se mogao smatrati drogom, jer su glavni mehanizmi djelovanja kofeina i droga potpuno drugačiji.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija

Autor/icaPoruka
lilika
Zagrijao tipkovnicu
lilika


Female
Capricorn Dragon
Broj postova : 323
Godine : 35
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 17.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime17.10.10 17:40

Goran je napisao/la:
Stvarno je kava dosta velika ovisnost. Prije smo je mi kavopije pili u znatno manjim količinama, sad se to otelo kontroli, primjećujem kod svih. Nekad popijem više od litre kave dnevno! No


hahaha i ja isto Smile)
[Vrh] Go down
bodomiere
Ljubitelj foruma
bodomiere


Male
Sagittarius Horse
Broj postova : 3910
Godine : 33
Lokacija : Kaštel Sućurac
Datum registracije : 30.05.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime17.10.10 17:41

živila kava Smile
[Vrh] Go down
http://dzungla-forum.forumcroatian.com/
Wall-e
Ljubitelj foruma
Wall-e


Male
Aquarius Buffalo
Broj postova : 6188
Godine : 38
Lokacija : Bejha
Datum registracije : 04.06.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime17.10.10 17:41

Isto tako i ja, neznam koliko je to dobro. hmmm
[Vrh] Go down
bodomiere
Ljubitelj foruma
bodomiere


Male
Sagittarius Horse
Broj postova : 3910
Godine : 33
Lokacija : Kaštel Sućurac
Datum registracije : 30.05.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime17.10.10 17:43

pa i nije baš kava jest dobra u malim količinama al isto tako u velikim oštećuje cjeli organizam i prepovisuje krvni tlak
[Vrh] Go down
http://dzungla-forum.forumcroatian.com/
lilika
Zagrijao tipkovnicu
lilika


Female
Capricorn Dragon
Broj postova : 323
Godine : 35
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 17.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime18.10.10 13:27

a vidiš meni kava radi suprotni učinak i smiruje me :kavica:
[Vrh] Go down
Badomen
Totalno relaxiran
Badomen


Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 1130
Godine : 55
Lokacija : home,sweet home
Datum registracije : 22.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime22.10.10 10:00

crna,turska,bez šećera,litra dvije dnevno inače se nemože radit,koncentracija opada
[Vrh] Go down
kala
Ljubitelj foruma
kala


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 6757
Godine : 45
Datum registracije : 18.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime25.10.10 14:11

Više od dvije kave dnevno moj "pupo" ne može podnijet' Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime31.10.10 16:44

ja uopste ne znam koliko kafe popijem dnevno... mnogo pijem, skoro po ceo dan...
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 14:07

Kakvu kavu pijete poslijepodne?

Kava naša svagdašnja - Page 3 Kava_cor

Obična, kuhana crna kava ili čaj imaju samo 10 kalorija, no razni napitci od kave imaju i do dvadeset puta više kalorija


Ispitivanje newyorškoga gradskog ureda za zdravstvo provedeno u kafićima pokazalo je da crna kava ili kava s dodanim mlijekom ili šećerom, ili oboje, ima u prosjeku 63 kalorije.

No, razne varijante kave i napitaka od kave s raznim okusima koji se nude na tržištu, a koje sadrže zaslađeno mlijeko, sladoled i druge dodatke, često imaju i do četiri puta više kalorija - oko 239, odnosno 12 posto prosječne prehrane od 2.000 kalorija.

Velika šalica takve kave u jednome lancu sadržavala je čak 860 kalorija.

"Popularnost napitaka od kave posljednjih se godina povećala", ističe povjerenik gradskoga ureda za zdravstvo Thomas Farley.

"Nažalost, mnoga takva pića prepuna su kalorija, što znači da napitak koji bi trebao podići energiju podiže i jezičac na vagi."

Anketa koja je objavljena u online časopisu Preventing Chronic Disease, obuhvatila je 3.000 kupnji u 115 kafića i restorana u gradu. Istraživanje tržišta pokazalo je da gotovo 20 posto odraslih Amerikanaca popije barem jedan napitak od kave na dan.

No nisu svi napitci puni kalorija. Obična, kuhana, crna kava ili čaj imaju samo 10 kalorija. Da bi se smanjio unos kalorija, a time i rizik od debljanja, ured za zdravstvo potrošačima predlaže da naručuju manje napitke s obranim ili nemasnim mlijekom kao i da se odreknu kava "s okusima".
izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Kava naša svagdašnja - Page 3 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 14:51

Joj baš bi si skuhala još jednu..treću..ali poletjeti ću još više..i onda će mi se B zabrinuti i grditi me Laughing da što pijem taj espresso Laughing
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 19:49

kava u svako vrijeme ..bez kave ništa
[Vrh] Go down
Bobby
Totalno relaxiran



Female
Gemini Monkey
Broj postova : 2068
Godine : 67
Datum registracije : 06.11.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:17

Ne pijem kavu, ali je zatu tu capuccino koji
popijem 1 na dan Smile
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:22

Kavu pijem vrlo rijetko,a kad ju i pijem,to mi ju baka skuha i to bijelu,s mlijekom namjesto vode i bude super! ljubi
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:27

Polako curke..ima vremena. Ja sam bila jednom u bolnici i krevet do mene s jedne strane jedna žena s trombom u nozi..a drugi mala curica 3 godine .. I dolazi sestra i malecka pita nju ..a zašto je ova teba bolesna...zašto joj je noga u zraku.. kaže sestra..e zato što je pila previše kave pa joj je soc začepi žile.. Smile
Znači polako i oprezno i u svemu budite umjerne..nemojte kao ja popiti dvije jake zaredom i onda se prijateljici žaliti da ste odljepile sa zemlje od tlaka Laughing
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:28

Laughing

ma ja kavu ni ne volim,al bakinoj ne mogu odolit kad onak fino mirie,a u njoj više mlijeka neg kave... ;) mmmm Laughing
[Vrh] Go down
Bobby
Totalno relaxiran



Female
Gemini Monkey
Broj postova : 2068
Godine : 67
Datum registracije : 06.11.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:29

Aha, ali nepijem ja kavu, iskreno nije mi ni fina...
Ja volim onaj capuccino od vanilije dah
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:31

Ima da ti skuvam jednu po bakinom receptu kad u subotu do mene dođeš,a ak snjega bude,ima da cijelo popodne ukući provedemo ;) Laughing
[Vrh] Go down
Bobby
Totalno relaxiran



Female
Gemini Monkey
Broj postova : 2068
Godine : 67
Datum registracije : 06.11.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:33

Hahaha Smile
E sad sam gledala vrijeme, sutra, preksutra ni zaksutra ni K od kiše, a
kamoli snijega. cerekalo
Btw. Kiki, sutra imam jahanje i presretna
sam što nepada cerekalo

I da, OFFAMO !
[Vrh] Go down
Christine von Cahill
Totalno relaxiran



Female
Virgo Rooster
Broj postova : 2272
Godine : 78
Datum registracije : 30.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime24.11.10 20:36

Bobby je napisao/la:
Hahaha Smile
I da, OFFAMO !

hmmm...a kaj to znači?

super

e,jes ti ikad bijelu kavu probala?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime16.01.11 10:08

da nemam kave ne bi ujutro ustajala Laughing
[Vrh] Go down
saska
Zagrijao tipkovnicu



Sagittarius Monkey
Broj postova : 465
Godine : 55
Datum registracije : 03.02.2011

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime08.02.11 21:37

i ja isto..
[Vrh] Go down
sandra30
Početnik
Početnik
sandra30


Female
Cancer Goat
Broj postova : 28
Godine : 44
Lokacija : Novi Beograd
Datum registracije : 26.03.2011

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime28.03.11 14:47

Od 2007g ne pijem kafu, a kad sam je pila pila sam je 1dnevno
[Vrh] Go down
kala
Ljubitelj foruma
kala


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 6757
Godine : 45
Datum registracije : 18.10.2010

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime28.03.11 16:50

Danas dvije, i sad mi je muka pada s nogu
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime27.04.11 18:18

kafa moje omiljeno pice
[Vrh] Go down
slavena
Totalno relaxiran
slavena


Female
Libra Broj postova : 1510
Godine : 123
Lokacija : sever
Datum registracije : 26.02.2011

Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime31.07.11 16:39

Kafu obozavam. Dan pocinjem sa jakom crnom kafom, dodatke ne volim.Jednostavno volim ukus i miris ciste kafe. zaljubljena
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kava naša svagdašnja - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Kava naša svagdašnja   Kava naša svagdašnja - Page 3 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kava naša svagdašnja
[Vrh] 
Stranica 3 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Kava
» Kava
» Hologrami-naša budućnost
» Lijepa naša Hrvatska....
» Kava test :)

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Gastronomija :: Pića i napitci-
Forum(o)Bir: