Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Jean-Paul Sartre

Go down 
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Jean-Paul Sartre Empty
PostajNaslov: Jean-Paul Sartre   Jean-Paul Sartre I_icon_minitime16.08.10 11:09

Jean-Paul Charles Aymard Sartre rođen je 21. lipnja 1905. u Parizu kao sin mornaričkog časnika Jean-Baptistea Sartrea i njegove supruge Anne-Marie Schweitzer.
Baza za Sartreov egzistencijalizam nastala je u njegovom djelu "La Transcendance de l'Ego. Za početak, stvar u sebi je beskonačna i preplavljujuća. Svaku direktnu svijest o stvari u sebi Sartre naziva "predreflektivna svijest". Svaki pokušaj da se stvar u sebi opiše, razumije, historizira itd. Sartre naziva "reflektivna svijest". Nema načina da reflektivna svijest uključi predreflektivnu, i tako je refleksija (tj. ljudsko stanje) osuđena na stanovitu tjeskobu. Reflektivna svijest u svim svojim oblicima (znanstvenoj, umjetničkoj i ostalima) može samo ograničiti stvar u sebi pokušavajući je razumjeti ili opisati. Iz toga proizlazi da je bilo koji pokušaj samospoznaje (samosvijesti) uvijek neuspješan koliko god se puta pokušao (samosvijest je reflektivna svijest preplavljujuće beskonačnosti). Kako bi rekao Sartre, (ili točnije, prema jednom tumačenju Sartreovih riječi), "Svijest je svijest same sebe u onoj mjeri u kojoj je svijest transcendentnog objekta".

• Čovjek se rađa sam i sam umire, samo se samoobmanom može uvjeriti da između tih trenutaka, toliko presudnih, nije sam."
• "I kad bih imao sto godina, najljepši dan bi mi uvijek bio: sutra."
• "Iskustva su najbolja škola. Samo školarina je vrlo skupa."
• "Kad bogataši ratuju, siromašni umiru."
• "Ljudi se ljube da se ne moraju svađati. "
• "Nasilje je od koristi samo onima koji nemaju šta da izgube."
• "Nekima se može pomoći samo ako im se ne pomaže."
• "Nema tog dostojanstva koje se ne bi otopilo u boli."
• "Nesreća je što ljudi dobra srca tako rado odlaze u drugu krajnost, ako neki nedostojni karakteri iznevjere njihova mišljenja."
• "Postoje samo dvije vrste ljudi sa kojima ne mogu da izađem na kraj: to su oni koji sve znaju i oni koji ne znaju ništa."
• "Razumjeti znači promjeniti se, samog sebe prestupiti"

izvor: Wikipedija
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Jean-Paul Sartre Empty
PostajNaslov: Re: Jean-Paul Sartre   Jean-Paul Sartre I_icon_minitime27.08.10 11:55

"Nema tog dostojanstva koje se ne bi otopilo u boli."

slažete li se s ovim?
[Vrh] Go down
 
Jean-Paul Sartre
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Paul Cezzane
» Paul Gilbert treći put stiže u Zagreb
» Paul Scholes se vratio iz mirovine i opet igra za Manchester united

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Filozofija :: Biografije filozofa-
Forum(o)Bir: