Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Bijela roda

Go down 
Autor/icaPoruka
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Bijela roda Empty
PostajNaslov: Bijela roda   Bijela roda I_icon_minitime13.08.10 10:40

Bijela roda 220px-Ciconia_ciconia

Bijela roda (lat. Ciconia ciconia) je ptica iz porodice roda (Ciconiidae) koja ima dug i crven kljun. Ima dug vrat i duge, crvene i tanke noge. Perje joj je bijele boje, a na krilima se nalazi nešto dugog i crnog perja. Ženka i mužjak ne razlikuju se s obojenošću. Staništa su joj područja uz močvare, poplavne livade i vlažne šume. Let joj je spor. Glasa se klepetanjem. Hrani se različitim malim životinjama, kao što su kukci, svime onim što može uloviti. U travnju ili svibnju savija veliko gnijezdo, u krošnji stabla ili na krovovima kuća. Najčešće ima pet jaja. Oba roditelja sjede na jajima i brinu se o mladima. Živi u srednjoj i istočnoj Europi.

Obožavam ih vidjeti. Kao dijete odrastajući na selu..skoro na svakoj drugoj kući su imale gnijezda..i danas kada čujem zvuk njihovih kljunova..ono čudno lupanje..me vrača u djetinjstvo.



POJAVE – SLAVONSKE RODE KRENULE PREMA JUGU
Jato od stotinjak roda nakratko se odmorilo u Slatini
Stanovnici su im ostavljali hranu, pjevali pjesmice i radovali se zajedno s mališanima sve dok ptice, nakon odmora, nisu odletjele prema jugu.

Bijela roda Jato-stotinjak-roda-nakratko-se-odmorilo-slatini-slika-217694

SLATINA - Sredina je kolovoza, pa su mađarske i slavonske rode počele s okupljanjem i pripremama za svoj, nekoliko tisuća kilometara dug, let u tople krajeve.

Na krovove obiteljskih kuća i stupove električne rasvjete, se u ulici Matije Gupca u Slatini, spustilo jato od stotinjak roda.

Ova pojava obradovala je stanovnike, a poglavito djecu koja, u tako velikom broju, na skučenom mjestu, nikada nisu vidjela toliko roda.

Stanovnici su im ostavljali hranu, pjevali pjesmice i radovali se zajedno s mališanima sve dok ptice, nakon odmora, nisu odletjele prema jugu. Laughing

Što vi mislite o njima.... i kad vas nadljeću jel vam prođe glavom ..iššš dalje od mene ili donesi mi bebu :;):
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Bijela roda Empty
PostajNaslov: Re: Bijela roda   Bijela roda I_icon_minitime13.08.10 10:43

meni su rode baš krasne ptice, volim ih vidjeti
o da, svakako, duboko vjerujem u to da će mi donijeti bebu looool
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Bijela roda Empty
PostajNaslov: Re: Bijela roda   Bijela roda I_icon_minitime13.08.10 10:52

Imam priču o njima.

priča moja prijateljica kako dugo pokušava osatti trudna sa drugom bebom i doselili u grad a za susjedu dobila jendu opičenjakušu. Kaže ona nisu ni bile nešto dobre ali ono poričaš nekad kao dobar susjed s njima..i jedan dan ona čuje gdje ova viče išš išš..kaže prijateljica moja izašla da vidim što je. Kada ta njena susjeda koja ima 5 djece..viče na rode dok su preljetale preko kuće...išš od mene..idite kod susjeda...njima više trebate Laughing
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Bijela roda Empty
PostajNaslov: Re: Bijela roda   Bijela roda I_icon_minitime13.08.10 10:53

looool

i tko je sada opičen? looool
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Bijela roda Empty
PostajNaslov: Re: Bijela roda   Bijela roda I_icon_minitime03.04.11 8:55

Klepetan se opet vratio, ali s 10-ak dana zakašnjenja

Jedinstvena 'ljubavna priča' iz životinjskoga svijeta, ona o ljubavi i privrženosti dviju bijelih roda, nazvanih Malena i Klepetan, iz naselja Brodski Varoš u Slavonskome Brodu, ipak se nastavlja!

Bijela roda 60438289

Naime, s desetak dana zakašnjenja u zajedničko se gnijezdo k rodi Malenoj devetu godinu za redom, po povratku sa zimovanja u Africi, vratio rodan Klepetan. Najsretniji je bio Stjepan Vokić, domar škole u Brodskome Varošu, koji već 19 godina, otkako su joj lovci propucali krilo, skrbi o rodi Malenoj.
Cijelu ju zimu hrani i njeguje a onda zajedno čekaju vjernog rodana. Dosada je uvijek dolazio 24. ožujka a kako je ove godine kasnio Stjepan Vokić je pomišljao na najgore: možda je poginuo a možda je star i umoran.
No Klepetanovo kašnjenje nije iznenadilo Nenada Šetinu, ornitologa amatera i dobrog poznavatelja ptičjeg svijeta. 'Ptice selice bijele rode, obično dolaze oko 23. ožujka, ali i koji tjedan kasnije. Nije neobično da se jedna par zajedno vraća u isto gnijezdo jer se iste ptice vraćaju na ista gnijezda godinama. Ali ovdje je neobično to što je jedna ptica zdrava i odlazi, a druga zbog oštećenja krila ostaje. Da se čovjek nije umiješao ta se priča ne bi dogodila', kaže Šetina. (Hina)
Dnevnik.hr
[Vrh] Go down
Sponsored content





Bijela roda Empty
PostajNaslov: Re: Bijela roda   Bijela roda I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Bijela roda
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Roda - Edukativni Centar
» Anunnaki - tvorci ljudskog roda
» Cenzuriranje "zabranjenih" ideja: Dokazi o drevnosli ljudskog roda
» Bijela kuća postala roza
» Najpopularnija boja 2011-te? Definitivno - bijela!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Životinjski svijet :: Sisavci, ptice i ostale životinje-
Forum(o)Bir: