Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Recepti narodnih travara

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Recepti narodnih travara Empty
PostajNaslov: Recepti narodnih travara   Recepti narodnih travara I_icon_minitime23.07.10 14:07

Evo nekoliko izvrsnih savjeta i recepata temeljenih na iskustvima narodnih travara kroz povijest.

SRČANA SLABOST
Recepti narodnih travara Caj9876
Pri srčanim tegobama nosite uvijek sa sokom rozine (cvebe) i za vrijeme rada ih polako žvačite. Srčani mišić bit će vam za to zahvalan. Za srce je također dobro žvakati natašte vrške ružmarina.
Protiv trajnih srčanih bolova pomaže čaj od orahovih pregrada u plodu, ako se, dakako, ne radi zbilja o pravoj srčanoj bolesti. Te orahove pregrade stavimo da vriju nekoliko minuta, zatim lončić maknemo sa štednjaka, poklopimo i pustimo stajati 10 minuta; onda procijedimo i pijemo. Čaj brzo umiruje i, ako se redovito uzima, za kratko vrijeme bolovi potpuno prestanu.
Teška se srčana oboljenja, dakako, ne daju ukloniti s tako jednostavnim sredstvima za ublažavanje. Razumije se da su također za takve slučajeve na raspolaganju i druga prirodna sredstva i mogućnosti, o kojima treba posebno govoriti.

BOLESTI JETARA

Ako vam se gade slatke stvari ili vam ne mirišu jela pečena na masti, vjerojatno nije s vašim jetrima nešto u redu, pa budite oprezni. Povrtnica (rotkva; Raphanus sativus) u maloj količini koristi, a u većoj škodi. Dnevno smijete popiti najviše žličicu rotkvina soka.
Protiv jetrenih tegoba pomaže također prijesan sok od mrkve. Tko neće pripremati sok, može ga nadomjestiti naribanom mrkvom. Protiv teških jetrenih poremećaja pomaže ako se dan-dva drži dijeta mrkvom. Njeno se djelovanje može potkrijepiti salatom od vodopije (cikorija, Cychorium intybus), maslačka (Taraxacum officinale), ili drugih gorkih biljki.
Prestanite jesti masnoće, na masti pečena jela, slatkiše, čak i voće i voćne sokove. Ubrzo će se jetra smiriti i prestati povraćanje žuči.

UPALA ŽUČNOG MJEHURA

Pri upali žučnoga mjehura godi ako na najbolnije mjesto stavljamo hladne mliječne obloge koje po potrebi mijenjamo svaki sat, dok ne dođe liječnik koji će odlučiti daljnju terapiju. U hladnome mlijeku namočimo komad platna i stavimo ga na bolno mjesto. Kada se oblog ugrije, izgubi blagotvorno djelovanje pa ga zamijenimo novim. Kod lakog oboljenja utječu mliječni oblozi umirujuće, pa upala za nekoliko sati popusti. Jaka upala zahtijeva dosta strpljenja i brižne njege.

MUČNINA I GRČEVI

Ako ste se prenajeli ili nešto takvo, pa vam zavija u trbuhu, pri čemu otkazuje gušterača (pankreas), pomaže duže tuširanje trbuha toplom vodom. Trbuh tuširamo 10-15 minuta dok koža ne postane živo crvena. Potom stavimo na trbuh obloge od grubo nasjeckanog luka. Umjesto tuša dobri su također vrući, vlažni oblozi, a umjesto luka zgnječeno lišće kupusa. Vrenje u trbuhu prestaje, grčevi popuste i uskoro ćete se smiriti. Hranu treba svaki put dobro sažvakati i dobro izmiješati slinom. Ako navedeni savjeti ne pomognu, pozovite liječnika jer se može raditi o skrivenom prodoru želuca (perforacija ulkusa), žučnoj koliki, ili o upali slijepog crijeva.

ŠEĆERNA BOLEST

Ako imate u mokraći šećera ili acetona, ako otočići (Insula Langerhansi) gušterače ne rade kako treba, tuširanja trbuha vrućom vodom dva do tri puta na dan potiču gušteraču na rad (koristiti kao što je opisano u prethodnom pasusu).

DIJETA ZA JETRA

Ujutro: uzeti čašu soka od mrkve, komadić popržena kruha ili kriška prepečenca (dvopeka) s nešto maslaca, kvasnog ekstrakta i pšeničnih klica.
U podne: juha od zelenja, riža ili krumpir kuhan u ljusci, prijesna salata od vodopije (Cychorium intybus), nešto prijesne mrkve, ili kakva druga svježe ubrana prijesna gorka salata. Pirjano povrće obogaćuje podnevni obrok. Na masti pečene poslastice i slatkiši ne donose se na stol.
Jelovnik možemo pripremati ovako:
1. dan: kuhana riža, pirjani kopar, razne salate;
2. dan: kuhani oguljeni krumpir, uz to malo svježega kravljeg sira, malo maslaca i razne salate;
3. dan: juha od zelenja, sendviči spravljeni od crnog kruha, kruha od grubog brašna (grahama) ili dvopeka; premažemo ih s malo maslaca ili istisnutog (pasiranog) voća, obložimo lukom, češnjakom i kriškama rajčice; zatim razne salate. Malo kasnije Kneippova kava (kava od žita) s nešto mlijeka, ali bez šećera.
Navečer, juha od zobi, ječma ili riže, malo pirjanoga povrća, različite salate, začinjene limunom ili kiselim mlijekom, nikako octom. Naizmjence poslužujemo sendvičima i salatom, a zatim kavom od žita i mlijekom. Dok traju jetrene smetnje, voće potpuno izostavljamo.

SUZBIJANJE MOKRAĆNE KISELINE

Često je borba protiv mokraćne kiseline vrlo teška. Ako ne pomaže peršin, pokušajte biljnim kupkama. Upotrijebite onakvo bilje kakvo možete dobiti. Ako su u proljeće vaše zimske zalihe bilja vrlo malene, bez daljnjega ih upotrijebite za kupke; ako već ništa drugo nemate, upotrijebite travu iz vrta ili obližnjeg travnjaka. Od trave se također može prirediti biljna kupka. Kupka u vodi pri 37°C topline mora trajati 10-20 minuta. Zagnjurite se posve u vodu iz koje neka vam viri samo nos da možete disati. Temperaturu vode polako povisujete na 38°C, dolijevajući vruću vodu, a ako je dobro podnesete, povisite na 39°C. Dakako, vodu ne dolijevate sami, već netko drugi od ukućana. Neka vas pod vodom snažno trljaju grubom četkom. Ako redovno činite te kupke jednom tjedno i ako izdržite pola sata, riješit ćete se na koncu tegoba.
Oblozi od zgnječena kupusova lišća kao i sokovi od povrća također djeluju povoljno.
Zabranjena je hrana koja obiluje lužnatim tvarima. Isključite iz prehrane žumanjak, jetrica, bubrege i prsnu žlijezdu (Bries), dakle sve iznutrice, kao i alkohol.

LIPOV DRVENI UGLJEN

Tko pati od viška želučane kiseline, upale želučane ili crijevne sluznice i posljedica dugotrajne žutice, mora svakako uzimati ugljen u prahu i to najbolje lipov drveni ugljen. Ugljem prah možete uzeti s mlijekom: usprkos tome što se mlijeko pri jetrenim oboljenjima i dugotrajnoj žutici ne preporuča, ono zajedno s ugljenom djeluje vrlo dobro.

SVRBEŽ I PEČENJE

Svaki svrbež, na kojem god mjestu bio, prilično je neugodan. Pomaže nam prijesni krumpir koji ogulimo, narežemo na kriške i njime nataremo mjesta koja svrbe. To isto možemo načiniti i s naribanim krumpirom. Takav postupak neće škoditi čak ni koži lica. Istodobno treba odredenom njegom rasteretiti bubrege. Svrbež može nastati i od oboljenja jetara. U tom slučaju moramo uvesti dijetu za jetra i poduzeti nužne mjere. Šećerna bolest i gliste mogu također izazvati svrbež, a u osjetljivih osoba izaziva ga čak i popularna arnika.

IZMJENIČNI OBLOZI

Kada želimo oživjeti protjecanje krvi koja zastaje, najbolje je upotrijebiti izmjenične obloge koji na čudesan način uklanjaju zastoj.
Vruće vodene ili biljne obloge stavljamo u tom slučaju u trajanju od 3 minute, a zatim ih zamijenimo hladnima samo pola minute. Obloge mijenjamo svakih 20-30 minuta. Slično postupamo kada hodamo po vodi; tapkamo 3 minute u toploj, zatim pola minute u hladnoj vodi. Kada vršimo izmjenične kupke cijeloga tijela, ili pak samo udova, ostajemo u toploj vodi toliko minuta koliko smo sekundi bili u hladnoj vodi. Pri tome se ne smijemo tresti, već se moramo cijelo vrijeme osjećati lijepo ugrijani.

BILJNI OBLOZI

Bilje koje povoljno utječe na neki organ upotrebljava se također izvana kao ljekoviti oblog. To se slaže s različitim sabranim iskustvima. Biljke za bubrege, kao zlatnica (Solidago Virga aurea), lišće breze (Betula alba), preslica (Equisetum arvense), ili druge, možemo zgnječiti ili samljeti te svježe staviti na kožu u predjelu bubrega. Vanjska upotreba bitno će poduprijeti unutarnje liječenje.
Svježi biljni oblozi dobro utječu na limfni tok i zastoj u optoku krvi. Liječenje svježim biljkama vrlo se jednostavno upotrebljava izvana. Kada upotrebljavamo lišće kiselice (Rumex acetoza), ili lišće velike kiselice (štavelj; Rumex obtusifolius) kao i lišće rabarbare (Rheum officinale), pa samljeveno polažemo na one dijelove tijela u kojima su zastoji, nagnječenja, otekline i slično, postižemo blagotvorno djelovanje koje zamjenjuje svaki skupi oblog s lijekovima. Upotrijebiti se mogu listovi raznoga poljskog i vrtnog bilja, osim otrovnoga. Lišćem otrovnog ruja (Rhus toxikodendron) možemo izazvati osip. Jednako tako ne smijemo ni u kojem slučaju upotrebljavati velebilje (Atropa belladonna) i druge otrovne biljke. Njih imaju pravo upotrebljavati jedino iskusni stručnjaci i liječnici koji liječe biljem. Druge obloge od lišća, kao npr. od kupusa i slično, možemo bez razmišljanja upotrebljavati. Ako oblog previše draži, treba ga skinuti i tako smanjiti djelovanje, pa ga radije s vremena na vrijeme ponovno staviti.
Na taj su nam način pri ruci vrlo jednostavna pomagala.

OBLOZI OD KUPUSOVA LIŠĆA

Ljekovito djelovanje kupusova lišća sve je poznatije, a o tome nam već odavno govore drevni travari. Polaganje zgnječenih ljekovitih biljki na bolesne dijelove tijela ili organa, nije uostalom ništa novo. Osobno sam i sam prije mnogo godina protiv upale živaca na određena mjesta polagao zgnječeno lišće i cvjetove kantariona i imao izvanredne uspjehe. Na rane koje sam dobro berući bos planinsko bilje položio sam svježe zgnječenu čestoslavicu (Veronica officinalis), pokrio listom virka (Alchemilla vulgaris) i sve zajedno povezao rupčićem. Tako sam mogao nesmetano ići dalje i obavljati svoj posao. Rana mi nije više smetala budući da je brzo i dobro zacjeljivala.
Tko pati od bubrežnih bolesti može zgnječiti ili samljeti svježe lišće breze i zlatnice (Betula alba, Solidago Virga aurea), pa tu kašu staviti na područje iznad bubrega i povezati toplim rupcima. Toplim termoforom ili bocom vruće vode može se djelovanje potpomoći. Uvijek sam se iznova čudio uspjesima takvih i sličnih pokusa s oblozima od svježeg bilja.
Indijanci u oblasti Amazone žvaču svježe biljke prije nego ih stave na dio tijela koji liječe. Zato preporuka o ljekovitom oblogu od kupusova lišća nije bila za mene ništa strano. Na izrasline lišće kupusa djeluje izvanredno. Kupusovo lišće naizmjence s oblozima ilovače djeluje povoljno i protiv tumora. Dogodi se da su u početku bolovi tumora jači, no, kasnije opet popuste. Kupusovo lišće može vrlo jako djelovati, tjerati na mokrenje, tvoriti mjehure, ili samo izlučuje sokove, tako da se lišće na tijelu jednostavno posuši. Pokusi koje sam pravio na sebi, koristeći upute i savjete drevnih travara, uvijek su mi iznova potvrđivali korisno djelovanje obloga od kupusova lišća.
Kupusovo lišće uvijek imamo na raspolaganju, pa zašto ne bismo za liječenje rana od nagnječenja, tumora i unutarnjih upala, osim lijekova za oralnu upotrebu, stavljali izvana kupusovo lišće. Ako jedan dan stavljamo obloge od kupusova lišća, a drugi dan od ilovače, imat ćemo izvrsne uspjehe i začuđujuće učinke osobito kod kroničnih bolesti. Kako često možemo upotrebom tako jednostavnih sredstava sprječiti operaciju, rezanje nožem!
S lukom i svježim hrenom postižemo također lijepe uspjehe. Protiv lišaja dobro djeluje kaša svježega presličina (Equisetum arvense) ili nevenova (Calendula officinalis) lišća. Možemo upotrijebiti također i smekšanu pšenicu koju najprije sameljemo u kašu, a zatim pomiješamo sa spomenutim čajem. I to je također djelotvorno i blagotvorno.

Savjeti i mjere opreza kod različitih tegoba

1. Tijelo možemo ojačati i prikladnom njegom kože. Kožu izribamo svaki dan četkom tako da blago pocrveni; zatim je nataremo uljem kantariona ili uljem za njegu kože, u kojem ima kantariona. Tko nema takva ulja, neka upotrijebi maslinovo ulje. Dovoljno je da natrljamo kožu svaki drugi ili treći dan.
2. Strogo moramo paziti da nemamo hladne noge. Ako su nam noge hladne, pomažu kupke i masaža.
3. Pazimo da nam crijeva dobro rade. Protiv tvrde stolice dajemo ujutro i navečer žlicu svježe samljevenoga lanenog sjemena, u Švicarskoj poznatog pod imenom "Linosan".
4. Moramo se boriti, s druge strane, i protiv proljeva koji iscrpljuje organizam. Najjednostavnije sredstvo protiv proljeva su prijesne, osušene zobene pahuljice. Crijevne smetnje i vrenje sprječavamo također dobrim žvakanjem i miješanjem hrane sa slinom. Jesti treba polako, hranu dobro sažvakati i izmiješati sa slinom.
5. Razumljivo je da visinsko liječenje koristi zdravlju. Tko si može to priuštiti, neka to nipošto ne propusti. Ako pak ne možete ići u brda, uživajte u dobrom morskom zraku, pod uvjetom da je on zdrav i čist. Treba strogo paziti da se ne zadržavamo blizu tvornica i auto-cesta.
6. Visoka duševna svijest sprječava bolest, a bolesnome znači pola zdravlja.
7. Gimnastika disanja također koristi općem dobrom stanju. Svaki biološki usmjeren liječnik pozdravit će prirodne obrambene postupke i liječenje te će se istodobno veseliti uspjehu.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Recepti narodnih travara Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Recepti narodnih travara Empty
PostajNaslov: Re: Recepti narodnih travara   Recepti narodnih travara I_icon_minitime23.07.10 16:28


Recepti narodnih travara Bilje563fd

Evo nekoliko izvrsnih savjeta i recepata temeljenih na iskustvima narodnih travara kroz povijest.

PELUDNA GROZNICA (HUNJAVICA)

Kako koprive pomažu kod svih alergija, a peludna hunjavica je alergija, ona će u razmjerno kratkom vremenu nestati ako pijemo tri do četiri šalice čaja od koprive dnevno i uz to tri čajne žličice švedske grenčice razrijeđene čajem.

PROPADANJE KOŠTANOG TKIVA (OSTEOPOROZA)

S razdrobljenim ili samljevenim sjemenom orlovca postižemo kod propadanja koštanoga tkiva (kao i kod koštanih tumora ili upale koštane moždine) lijepe uspjehe. Dnevno valja popiti, razdijeljeno u četiri dijela, dvije šalice stolisnikova čaja. U dvije politrene šalice svaki put stavimo po pola čajne žličice samljevenoga sjemena orlovca. Potpune stolisnikove kupke od 200 g bilja, u trajanju od 20 minuta, tako da je srce iznad površine vode, (vodu za kupanje, zagrijanu, možemo koristiti još dva puta) primjenjujemo jedanput mjesečno. Osim toga svaki dan tijelo mažemo sa stolisnikovom tinkturom. Cvjetovima ubranim po sunčanom vremenu napunimo bocu do grla, prelijemo s 38-40% žitnom rakijom i ostavimo na suncu 10 dana.

GUŠAVOST

Često grgljanje čajem od sitno narezanih listova čvorasta strupnika ili sitno narezane broćike otklanja gušavost, bila ona unutarnja ili vanjska. Strupnik nalazimo na obalama potoka, u šumskim jarcima i vlažnom grmlju. Ima neugledne crvenosmeđe cvjetove i tamnozelene duguljaste zašiljene listove. Ovi imaju oštar miris sličan onom bazgina lišća, tako da ih po mirisu ne možemo zamijeniti s nekom drugom biljkom. Dok od strupnika uzimamo samo lišće i s tim čajem duboko grgljamo, ali ga ne popijemo, kod broćike skupljamo cijelu biljku zajedno s cvjetovima, duboko grgljamo i povremeno popijemo pokoji gutljaj čaja. Poznanici iz Beča je u veljači 1979. godine izrasla prilično vidljiva guša. Bojala se operacije i na moj je savjet u proljeće, odmah kada je u prirodi našla prvu broćiku, počela grgljati. Broćiku prelijemo s vrućom vodom i s toplim čajem duboko grgljamo. Godinu dana kasnije presretna mi je pričala kako joj je njezin muž brao svježu broćiku; od samoga je početka osjećala, kako guša postupno postaje sve manja, dok nije potpuno iščezla.

PLUĆNI EMFIZEM

Plućni emfizem nastaje slično kao i srčana astma i oboljenje žlijezde štitnjače, uz koje se javljaju teškoće s disanjem, najvećim dijelom zbog oštećene jetre. Pritisak jetre prema gore uzrokuje otjecanje i proširenje bronha, pluća i srca. Stalni pritisak jetre na osjetljivu žlijezdu štitnjaču pospješuje nastanak procesa bolesti. U takvom slučaju ujutro popijemo šalicu čaja od crvotočine obične, tijekom dana stavljamo u trajanju od četiri sata obloge od eliksira švedske grenčice (Vidi poglavlje 'švedsko bilje"," Načini uporabe"!), dok noću, naprotiv, stavljamo obloge od poljske preslice smekšane na pari. Punu šaku poljske preslice stavimo u sito i na pari umekšamo i ugrijemo. Zamotanu u lanenu krpu stavimo na bolesnu jetru. Pritisak jetre popusti i postupno prestaje tjeskobno disanje.

MENSTRUACIJA

Kod jakih menstrualnih krvarenja pijemo ujutro natašte pola sata prije doručka šalicu čaja od sljedećih, dobro izmiješanih biljaka: 25 g cvjetova moravke, 50 g korijena odoljena, 25 g islandskog lišaja, 25 g matičnjaka, 25 g stolisnika i 25 g kadulje. Na 1/4 litre vode stavljamo vrhom punu čajnu žličicu biljne mješavine, oparimo i pustimo da odstoji tri minute. Čaj treba nastaviti piti i onda kada se menstrualna krvarenja normaliziraju. Bilje stvara dobar osjećaj u trbuhu, ublažava smetnje u klimakteriju, a njegova djelotvornost traje godinama.

SREDSTVO ZA ČIŠĆENJE ORGANIZMA

Za čišćenje organizma najčešće se savjetuje korištenje preslice – konjskog repa. Osušenu isitnjenu preslicu preliti vrućom vodom i piti kao čaj.

izvor

[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Recepti narodnih travara Empty
PostajNaslov: Re: Recepti narodnih travara   Recepti narodnih travara I_icon_minitime23.07.10 16:47

U ovom nastavku navodimo narodne recepte kod kroničnih bolesti

Narodni recepti kod kroničnih bolesti

Prije nego započnemo s opisom osnovnih sastojaka narodnih biljnih pripravaka za najvažnije kronične bolesti, evo nekoliko riječi o načinu njihova pripremanja.

Opće napomene i način pripremanja


Recepti narodnih travara Bilje8475t

Sve navedene biljke moraju sc uzgajati na zemljištu koje nije obogaćivano kemijskim gnojivima, a od branja do upotrebe ne smije proći više od tri mjeseca. To je vrlo važno.
Osušeno bilje: cvijet, pupoljak, čahuru, stabljiku ili list treba prethodno pažljivo smrviti.
Suho korijenje mora se istucati, a ono koje se upotrijebi napola svježe, valja izribati.
Biljke koje su najkorisnije u svježem ili polusvježem stanju, kao što su trputac, rosopas, kopriva, potočarka, kupus i blitva, moraju se isjeckati.
Češnjak treba prethodno zgnječiti.
Upozorenje: ako bolujete od bilo kakve dermatoze, češnjak može izazvati još veće neprilike, pa ga zato morate izostaviti.
Crni luk valja uvijek izribati.
Upozorenje: kod upotrebe rosopasa, divljeg maka, ljutića i rimske kamilice valja se strogo pridržavati propisane doze, inače te biljke mogu imati sasvim suprotno djelovanje. Tako, na primjer, rimska kamilica, koja je dobra za probavu, može izazvati na povraćanje ako se doza prekorači.
Napomena: Od artičoke se smiju upotrijebiti samo listovi sa stabljike, a ne jestive ljuske sa cvijeta.
Doziranje: količine su navedene za 10 1itara ili na svaku litru vode za namakanje stavlja se jedan prstovet bilja.
Pripravljanje: prokuhajte litru vode pet minuta, a onda je skinite s vatre. Kad je postala jedva mlačna, prelijte je prema mogućnosti u neku emajliranu ili plastičnu posudu, i dodajte mješavinu smrvljenog, odnosno, isjeckanog bilja. Posudu zaštitite od prašine i pustite neka se bilje namače četiri do pet sati, a zatim ekstrakt prelijte u sasvim čistu bocu.
Napomena: nikada ekstrakt ne držite u metalnim posudama, a možete ga koristiti, već prema potrebi, za kupelji nogu i ruku, vaginalne tuševe, sjedeće kupelji, za kataplazme, obloge i grgljanje.

SJEDEĆE KUPELJI

Razumljivo je da će vam za njih biti potrebne tri do četiri litre ekstrakta. Postupak i doziranje isti su kao i kod kupelji ruku i nogu.

VAGINALNI TUŠEVI

Isti postupak kao i kod kupelji ruku i nogu.

KATAPLAZME

Kada se kataplazma pravi od zelja tj. kupusa, potočarka i blitve, postupak je sljedeći:
1. Isjecka se svežanj potočarke, a ako njega nema, 8-10 listova blitve ili kupusa kojemu se prethodno izreže hrbat. Čvrsto se istuče snijeg od dva bjelanjka i pomiješa s isjeckanom potočarkom, blitvom ili kupusom. Ta se masa umota u krpu, najbolje od etamina (gaze), jer je glatko platno pregusto tkano.
2. Kataplazma se zatim prelije likerskom čašicom biljnog ekstrakta, a on je za svaku bolest drukčiji. Pritom je važno da kataplazma dobro prilegne na kožu.

OBLOZI

Komad načetvero presavijenog flanela ili obične vate natopi se odgovarajućim ekstraktom i položi na kožu.

GRGLJANJA

U pola litre prokuhane vode ulije se čašica biljnog ekstrakta.

Bolesti i narodni recepti

Ni u kojem slučaju ne smije se prekidati s onim što je propisao liječnik. Bolesnik se i pored ovoga u svemu mora pridržavati njegovih uputa.

AEROFAGIJA (vidi ŽELUDAC)

AKNE: želudačnog, žučnog, crijevnog, živčanog podrijetla. (vidi DERMATOZE - Bolesti kože).

ALBUMINURIJA:
• Žućica (cvjetovi i izdanci) - 2 pregršti
• Luk - 1 velika izribana glavica
Obavezne su kupelji nogu i ruku.
Napomena: Kod ove bolesti treba se strogo pridržavati liječnikovih uputa.

ALERGIJE
• Češnjak - 1 zgnječena glavica
• Bijeli glog (cvjetovi) - 1 pregršt
• Rosopas (listovi i stabljike, polusvježi) - 1 pregršt
• Pirika (korijeni) - 1 pregršt
• Žućica (cvjetovi) - 1 pregršt
• Kadulja (listovi) - 1 pregršt
• Lipa (cvjetovi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku, te oblozi na bubrege.
Napomena: Budući da su uzroci alergija mnogobrojni, može se jedino utjecati na opće smanjenje osjetljivosti.

AMENOREJA (vidi MENSTRUACIJA)

AMYGDALITIS (vidi GRLO)

ANGINA (vidi GRLO)

ANGINA PECTORIS (vidi SRCE)

ARTERIJE (UPALA)
• Češnjak - 1 krupna zgnječena glavica
• Artičoka (listovi) - 1 pregršt
• Crveni glog (cvjetovi) - 1 pregršt
• Kadulja (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Timijan (listovi i cvjetovi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.
Napomena: Budući da su uzroci upale arterija mnogobrojni, može se računati jedino s poboljšanjem, a ne i s potpunim ozdravljenjem.

ARTRITIS
• Češnjak - 1 krupna zgnječena glavica
• Rosopas (listovi, po mogućnosti polusvježi) - 1 pregršt
• Kopriva (listovi i stabljike, po mogućnosti polusvježi) - 2 pregršti
• Maslačak (cijela biljka, po mogućnosti polusvježa) - 1 pregršt
• Gorska suručica (cvjetovi) - 1 pregršt
• Ljutić (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.
Napomena: Iako nije potrebna dijeta, valja izbjegavati određene jela i pića.

ASTMA
• Češnjak - 1 krupna zgnječena glavica
• Divlji mak (cvjetovi i čahure) - 1 pregršt
• Lavanda (cvjetovi) - 1 pregršt
• Dobričica (listovi) - 1 pregršt
• Peršin (listovi) - 1 pregršt
• Kadulja (cvjetovi) - 1 pregršt
• Timijan (cvjetovi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.
Napomena: Budući da su uzroci astme mnogobrojni, liječenje treba utvrditi za svaki slučaj posebno. Ovim se receptom bolesniku mogu samo ublažiti napadi, ali ne i liječiti bolest.

ARTEROSKLEROZA
• Češnjak - 2 krupne zgnječene glavice
• Crveni glog (cvjetovi) - 1 pregršt
• Rosopas (cvjetovi i stabljike, po mogućnosti polusvježi) - 1 pregršt
• Žućica (cvjetovi i izdanci) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.
Napomena: U ovoj bolesti valja se pridržavati odgovarajuće dijete.

BIJELI CVIJET (PRANJE): vidi ŽENSKE BOLESTI

BRONHI (upala)
Osnovni pripravak:
• Češnjak - 1 velika zgnječena glavica
• Poreč (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Kupus (svježi listovi) - 1 pregršt
ili
• Divlji mak (cvjetovi i čahure) - 1 pregršt
• Potočarka (svježi listovi) - 1 svežanj
• Kadulja (cvjetovi) - 1 pregršt
• Ljubice (cvjetovi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.

BRONHITIS KRONIČNI
• Divlji mak (cvjetovi i čahure) - 1 pregršt
• Lavanda (cvjetovi) - 1 pregršt
• Dobričica (listovi) - 1 pregršt
• Bijeli sljez (cvjetovi) - 1 pregršt
• Luk - 1 oveća glavica (izribana)
• Kadulja (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.

BUBREŽNA LITIJAZA (kamenac)
Napomena: Za ovu je bolest potrebna dijetalna prehrana.
• Čičak (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Boražina (cvjetovi) - 1 pregršt
• Rosopas (listovi, po mogućnosti polusvježi) - 1 pregršt
• Pirika (izribani korijeni) - 1 pregršt
• Divlja ruža (plodovi, latice, pupovi) - 1 pregršt
• Žućica (cvjetovi) - 1 pregršt
• Kukuruz (svila) - 1 pregršt
Oblozi u području bubrega.
Kupelji nogu i ruku.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Recepti narodnih travara Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Recepti narodnih travara Empty
PostajNaslov: Re: Recepti narodnih travara   Recepti narodnih travara I_icon_minitime23.07.10 17:53

BUBREŽNE KOLIKE
• Ljutić (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Pirika (korijeni) - 1 pregršt
• Kukuruz (svila) - 1 pregršt
• Bijeli sljez (cvjetovi) - 1 pregršt
Sjedeće kupelji.
Napomena: Bubrežne su kolike bolna popratna pojava bubrežne litijaze. Ovaj lijek može samo ublažiti bolove, a za liječenje uzroka vidjeti pod BUBREŽNA LITIJAZA.

CELULIT
• Vrijes (cvjetovi) - 1 pregršt
• Trešnje (peteljke) - 1 pregršt
• Rosopas (stabljike i po mogućnosti polusvježi listovi) - 1 pregršt
• Pirika (korijeni) - 1 pregršt
• Žućica (cvjetovi i izdanci) - 1 pregršt
• Kukuruz (svila) - 1 pregršt
• Luk - 1 oveća glavica (izribana)
• Preslica (listovi) - 1 pregršt
• Gorska suručica (cvjetovi) - 1 pregršt
Kupelji ruku i nogu.
Ako nemate sve navedene biljke, možete pripremiti odličan diuretik od sljedećih:
• Rosopas (stabljike i cvjetovi po mogućnosti polusvježi) - 1 pregršt
• Kukuruz (svila) - 2 pregršt
• Preslica (listovi) - 1 pregršt
• Suručica - 1 pregršt
Kupelji ruku i nogu.
Napomena: Ovaj osnovni pripravak može biti djelotvoran samo uz strogu dijetu.

CIROZA JETRE (vidi JETRA)

CISTITIS (vidi MOKRAĆNI MJEHUR)

CRIJEVA (funkcionalne smetnje).
Napomena: Za vrijeme ovih bolesti potrebno je držati dijetu.

ZAČEPLJENOST - NADIMANJA - VJETROVI
• Artičoka (listovi) - 1 pregršt
• Rimska kamilica - 10-tak zgnječenih glavica
• Vodopija (listovi i korijeni) - 1 pregršt
• Kupus (listovi) - 1 pregršt
• Slak (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Bijeli sljez (cvjetovi) - 1 pregršt
• Luk - 1 krupna glavica (izribana)
• Timijan (cvjetovi) - 1 pregršt
• Ljubica (cvjetovi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.

ENTERITIS I DIZENTERIJA
• Bijeli sljez (cvjetovi i korijeni) - 1 pregršt
• Kopriva (listovi, po mogućnosti svježi) - 1 pregršt
• Troskot (cijela biljka) - 1 pregršt
• Preslica (stabljike i izdanci) - 1 pregršt
Dermatoze

Napomena: Budući da akne mogu biti žučnog, crijevnog, želučanog, a i klimakterijskog podrijetla, ovi preparati mogu samo poboljšati opće stanje bolesnika, ali ne i izliječiti bolest. Za trajanja svih kožnih bolesti valja se pridržavati odgovarajuće dijete.

AKNE NEUTVRĐENOG PODRIJETLA
• Čičak (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Crni sljez (korijen izrezan na komade) - 1 pregršt
• Bijeli sljez (cvjetovi) - 1 pregršt
• Kadulja (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Luk - 1 krupna glavica (izribana)
Na oboljelo mjesto stavljati tople obloge, a uz to primjenjivati kupelji nogu i ruku.
Napomena: Jedino ovaj pripravak može se izravno stavljati na akne.

AKNE ŽUČNOG PODRIJETLA
Osnovni pripravak:
• Artičoka (listovi) - 1 pregršt
• Čičak (listovi) - 1 pregršt
• Rosopas (listovi, po mogućnosti svježi) - 1 pregršt
• Bijeli sljez (cvjetovi i korijeni) - 1 pregršt
• Kadulja (cvjetovi) - 1 pregršt
Kataplazma od kupusa i luka prelije se čašicom ekstrakta i položi na tijelo u području jetre.
Za kupelji nogu i ruku primjenjuje se isključivo nerazrijeđeni pripravak (ekstrakt).

AKNE ŽELUČANOG PODRIJETLA
• Češnjak - 1 krupna zgnječena glavica
• Čičak (listovi) - 1 pregršt
• Rimska kamilica - 10-tak zdrobljenih glavica
• Rosopas (listovi, po mogućnosti polusvježi) - 1 pregršt
• Metvica (listovi) - 1 pregršt
• Kopriva (listovi, po mogućnosti svježi) - 1 pregršt
• Timijan (listovi) - 1 pregršt
Kataplazma od kupusa i potočarke prelije se likerskom čašicom eksi na želudac.
Za kupelji nogu i ruku primjenjuje se isključivo nerazrijeđeni trakt.

AKNE CRIJEVNOG PODRIJETLA
• Češnjak - 1 krupna zgnječena glavica
• Čičak (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Rimska kamilica - 10-tak zdrobljenih glavica
• Rosopas (listovi i cvjetovi, po mogućnosti polusvježi) - 1 pregršt
• Slak (cvjetovi) - 1 pregršt
• Bijeli sljez (cvjetovi) - 1 pregršt
Kataplazma od kupusa (svježi listovi) i koprive (po mogućnosti svježi listovi) prelije se čašicom ekstrakta i položi na trbuh.
Kupelji ruku i nogu obavljaju se obavezno u nerazrijeđenom pripravku (ekstraktu).

AKNE NA ŽIVČANOJ BAZI
• Crveni glog (cvjetovi) - 1 pregršt
• Rosopas (listovi, po mogućnosti svježi) - 1 pregršt
• Divlji mak (cvjetovi i čahure) - 1 pregršt
• Divlja ruža (cvjetne latice i pupoljci) - 1 pregršt
• Kopriva (listovi, po mogućnosti svježi) - 1 pregršt
• Lipa (cvjetovi) - 1 pregršt
Kupelji ruku i nogu.

LIŠAJI - EKCEM - ERIZIPEL
Iako su uzroci tim bolestima različiti, narodni travari tvrde da se one mogu uspješno liječiti na sljedeći način:
• Artičoka (listovi) - 1 pregršt
• Oman (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Čičak (listovi) - 1 pregršt
• Ljutić (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Rosopas (listovi, po mogućnosti polusvježi) - 1 pregršt
• Vodopija (korijeni i gornji dio) - 1 pregršt
• Žućica (cvjetovi) - 1 pregršt
• Lavanda (cvjetovi) - 1 pregršt
• Kopriva (listovi, po mogućnosti svježi) - 1 pregršt
Kupelji nogu i ruku.

SVRBEŽ
• Oman (cvjetovi) - 1 pregršt
• Čičak (cvjetovi i listovi) - 1 pregršt
• Crni sljez (korijen izrezan u komade) - 1 pregršt
• Maslačak (izribani korijen) - 1 pregršt
• Trputac (listovi, po mogućnosti svježi) - 1 pregršt
• Crvena ruža (latice) - 1 pregršt
Kupelji ruku i nogu, ali se otopinom može izravno vlažiti koža na onom mjestu gdje se osjeća svrbež. Ako su potrebne sjedeće kupelji, otopini valja dodati pregršt škroba.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Recepti narodnih travara Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Sponsored content





Recepti narodnih travara Empty
PostajNaslov: Re: Recepti narodnih travara   Recepti narodnih travara I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Recepti narodnih travara
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vegetarijanska kuhinja
» Recepti za ajvar
» Kolači - provjereni recepti
» Medvjeđi luk u kuhinji (recepti)
» Jela od gljiva - recepti

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Svijet bilja :: Ljekovitost bilja i fitoterapija-
Forum(o)Bir: