Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Intuicija

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Intuicija Empty
PostajNaslov: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime22.07.10 18:23

Intuicija Bio14

U današnje vrijeme kada je naše društvo doseglo svoj intelektualni vrhunac, a sve se veći naglasak stavlja na razvoj tehnologije i znanosti, čovjek bi trebao dobro promotriti sebe. Razvili smo tehnologiju do tih razmjera da možemo putovati na Mjesec, "zagospodarili" smo materijalnim svijetom, no ipak... Zašto smo tako neispunjeni i izgubljeni u vlastitim životima? Zašto nam nedostaje ljubavi? Zašto su ona najvažnija pitanja "tko smo?", "kamo idemo?" i "koji je smisao našeg postojanja?" ostala neodgovorena? Nismo li možda zaboravili sebe?
Znanstveno je dokazano da čovjek koristi oko 7% svog mozga. Zapitamo li se ponekad što se krije u onih ostalih 93%? Bitno je shvatiti da postoje dvije vrste uma, logički i intuitivni. Logički dio uma koristimo svakodnevno, kako bi razmišljali, pamtili, zaključivali... On zna samo ono što smo u njega "utisnuli" tijekom sadašnjeg života, bilo odgojem, obrazovanjem ili drugim životnim iskustvima. On radi poput računala: što u njega pohranimo, u njemu se nalazi. Kako svatko ima drukčija životna iskustva, ima drukčije viđenje stvarnosti, a samim time vidi samo subjektivnu, RELATIVNU istinu. Centar na tijelu povezan s mentalnim procesima solarni je pleksus ili treća čakra. Intuitivni um, za razliku od logičkog uma, posjeduje APSOLUTNO ili objektivno znanje. U njemu su pohranjene informacije i iskustva iz svih naših života te odgovori na najdublja pitanja poput: "koja je moja svrha u ovom životu?", "što mi donosi budućnost?". Kako su te informacije pohranjene u našoj podsvijesti (onih 93%), do njih ne možemo doći uobičajenim, mentalnim, već "iracionalnim" putovima, tj. intuitivno.
INTUICIJA je naš UNUTARNJI GLAS, naše unutarnje vodstvo koje dolazi iz dubine duše. Kako je duša odraz božanskoga u nama, tako je i intuicija povezanost s Izvorom, Apsolutom ili Bogom. Naša podsvijest zna zašto smo uopće došli u ovaj život, koje lekcije moramo savladati, koje karmičke dugove moramo odraditi, a samim time i što je dobro za nas. Intuitivni um otvara vrata "četvrtoj dimenziji" tj. prepoznaje postojanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti u istoj prostornovremenskoj koordinati. Daleko od toga da logički um nije koristan. On ima svoju svrhu i dan nam je da se njime koristimo, no ne zna kako i kamo ići, pošto vidi samo tri dimenzije. Na našem tijelu centar za intuiciju je čakra treće oko. Logički um je povezan s našim materijalnim, a intuitivni um s našim duhovnim postojanjem. Kako bismo postojali kao potpuna bića, ujedinjena u duhu i tijelu, potrebno je koristiti intuiciju i logiku zajedno. INTUICIJA ĆE NAM REĆI KAMO IĆI, A LOGIKA KAKO DO TOGA DOĆI.

Intuicija govori na mnogo načina

INTUICIJA je naše urođeno svojstvo poput vida, sluha i njuha i data nam je na korištenje. Svi imamo intuiciju, no svi je i ne slušamo. Sjetite se samo koliko ste puta šetali gradom razmišljajući o osobi koju niste dugo vidjeli i, na vaše iznenađenje, susreli se s njom ili vas je nazvala na telefon. Objasnili ste si to kao slučajnost. Koliko puta ste potpisivali neki dokument, ulazili u posao ili posudili novac osjetivši da vas je nešto "presjeklo" u području želuca govoreći da nešto nije u redu? Taj ste osjećaj ignorirali smatravši ga nevažnim, no kasnije se pokazalo da je sitaucija za vas ispala vrlo nepovoljno. Koliko ste puta duboko u sebi znali da vam je netko neiskren, no nije bilo nikakvih logičkih "dokaza" za to, i vi ste mu odlučili vjerovati, da bi se kasnije vaš predosjećaj pokazao točnim? Koliko ste puta sanjali neki događaj, i tek kad se dogodio prepoznali važnost sna?
INTUICIJA je sposobnost da se zna što se to dogodilo u prošlosti, što će se dogoditi u budućnosti i što se događa u sadašnjosti negdje gdje niste fizički prisutni. Ona govori na više načina, ovisno o sposobnosti osobe da "primi" informaciju. Kako su neki ljudi više "vizualni" tipovi, oni će jednostavno VIDJETI što će se dogoditi. Onima koji su "akustični" tipovi, bit će rečeno i oni će "ČUTI" informaciju. Često puta ljudi kažu: "nešto mi je reklo na uho...". Tipovi koji su više "senzualni" OSJETIT će određenu vrstu senzacije (nemir, uzbuđenje, "leptiriće u trbuhu") koja će i otkriti vrstu događaja. Oni koji su pak "spoznajni" tipovi, jednostavno će ZNATI istinu. S tim povezano često puta čujemo: "znam da je sigurno tako, ali ne znam odakle znam...". Naša će nas intuicija voditi također i putem snova, sredstava proricanja i mnogih drugih kanala, a najčešće će govoriti jezikom simbola.
Da bismo svoju intuiciju doveli do točke kada se možemo u potpunosti oslonili na nju, potrebno je raditi na OSVJEŠTAVANJU intuicije. Radeći s ljudima shvatila sam da je najveća dilema u tome što većina ljudi nije sigurna da li određena informacija dolazi iz logičkog ili intuitivnog centra. Tako mnogi kažu: "prvo sam dobila jak dojam da je tako, onda sam pak pomislila da nije, ipak imam feeling da je tako, ma ništa ne znam...". Istina je, teško je razlučiti vodi li nas intuicija ili logika, no to dolazi s vremenom i nakon rada na osvještavanju intuicije.

Buđenje intuicije

Kako naš ego ima sposobnost da se "zamaskira" u um i odvrati nas od pravog puta, potrebno je uložiti trud kako bi se prepoznala ta razlika. SVI IMAMO INTUICIJU, no kod nekoga je ona manje, a kod nekoga više osviještena. Kod većine ljudi ona je "uspavana" i potrebno ju je probuditi. Rad na sebi, odnosno, rad na osvještavanju duha jedini je pravi put ka točnoj intuiciji. Mnoge su se tehnike, poput joge i meditacije, pokazale učinkovitima u razvoju intuicije i stoga ih toplo preporučam svima.
Postoje određene vježbe kojima je cilj osvijestiti intuiciju, a one su najčešće vezane uz rad s trećim okom. Kako je čakra "treće oko" između ostalog i centar za intuiciju, potrebno je probuditi taj centar i naučiti ga pravilno koristiti. U Indiji od davnina znaju za važnost "trećeg oka" kao centra duhovnih moći, te iz štovanja tih moći žene crtaju točku povrh nosa, između obrva. Kada u potpunosti osvijestimo intuiciju, dobivamo sigurno i točno vodstvo iz pravog izvora. Nestaje dvojbe što je ispravno, a što nije. Uvijek i u svakom trenutku možemo donijeti brzu i ispravnu odluku.
Zamislite npr... ulazite u novi poslovni projekat i trebate uložiti veću svotu novca. Pred vama se otvaraju dvije opcije, jedna da idete samostalno, a druga s partnerom. Ako idete sami potrebno vam je više novca pa biste trebali uzeti kredit ili prodati nekretninu. Ako pak odaberete varijantu partnerstva, imat ćete manje financijskih poteškoća, no i više obveza glede te osobe. Obje varijante izgledaju primamljivo i nema nikakvih logičkih naznaka o tome kamo koji put vodi. Vi ipak trebate donijeti odluku i odlučiti se za jedan put, znajući da ćete se i nositi s posljedicama iste... I kako znati što je bolje? Također, recimo da ulažete novac u tržište dionica, koje je po svojoj prirodi riskantno i nepredvidivo, donosi mogućnost velike zarade i velikih gubitaka. Kako znati, koje dionice kupiti te kada i da li ih prodati? Isto tako, dugo ste usamljeni i u potrazi za emotivnim partnerom. Privlače vas dvije osobe koje vam nude vezu. Obje su zanimljive i svaka vam se na određeni način i sviđa, no ako želite ozbiljno partnerstvo potrebno je "odabrati" jednu osobu, a drugu "propustiti". Odaberete li krivo, posljedice su poznate i nema natrag.... I kako znati? Kako prepoznati osobu koja vam odgovara i koja vam po karmi (sudbini) pripada?
Mnogo je situacija kada se trebamo odlučiti za jedan put, a za sobom ostaviti drugi, no samo je jedan ispravan i samo je jedan naš. Tada je važno znati osluhnuti svoju intuiciju koja prepoznaje naš pravi put. Intuicija će nas upozoriti na moguću nepovoljnu situaciju koja dolazi kako bismo se na nju mogli pripremiti. Intuicija će nam pomoći da prepoznao ono što je "naše", kako ne bismo gubili vrijeme na ono što nije. Pomoći će nam da prepoznamo dobre prilike kako ih ne bismo propustili. Intuicija će nas UVIJEK UPUTITI NA ISPRAVAN PUT, ona je ovdje da nam pomogne. Primjenjivanjem intuicije u konkretnim životnim situacijama dolazimo do stvarnih konkretnih rezultata. Oni koji ne vjeruju, i ne trebaju vjerovati riječima, neka pokušaju. Uzmite to kao eksperiment. Ponekad poslušajte intuiciju, a ponekad se oslonite a logičko zaključivanje, te sami uvidite rezultate.

izvor

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Intuicija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime27.07.10 9:20

Citat :
Na našem tijelu centar za intuiciju je čakra treće oko. Logički um je povezan s našim materijalnim, a intuitivni um s našim duhovnim postojanjem. Kako bismo postojali kao potpuna bića, ujedinjena u duhu i tijelu, potrebno je koristiti intuiciju i logiku zajedno. INTUICIJA ĆE NAM REĆI KAMO IĆI, A LOGIKA KAKO DO TOGA DOĆI.


Uvijek sam za da se koristi intuicija..svi je imamo manje vise ..samo sto neko je moze odmah prepoznati a neko ne ...ja sebe smatram malo na visem nivou od prepoznavanja samo intuicije..mnoge stvari prepoznajem i osjecam ..ali intuiciju uvijek slijedim.. ne slijepo i po svaku cijenu ..nego kao sto kazu malo logike malo intuiocije ..i osjecaj da to prepoznas ..i rijetko se kad prevarim ...
da li vi imate taj osjecaj za intuiciju ..da li je jak ili tek onako javi se na sekund ...sta mislite o tome ...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Intuicija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Procyon
Totalno relaxiran
Procyon


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1261
Godine : 34
Datum registracije : 26.07.2010

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime27.07.10 10:34

Citat :
Logički dio uma koristimo svakodnevno, kako bi razmišljali, pamtili, zaključivali... On zna samo ono što smo u njega "utisnuli" tijekom sadašnjeg života, bilo odgojem, obrazovanjem ili drugim životnim iskustvima. On radi poput računala: što u njega pohranimo, u njemu se nalazi. Kako svatko ima drukčija životna iskustva, ima drukčije viđenje stvarnosti, a samim time vidi samo subjektivnu, RELATIVNU istinu. Centar na tijelu povezan s mentalnim procesima solarni je pleksus ili treća čakra. Intuitivni um, za razliku od logičkog uma, posjeduje APSOLUTNO ili objektivno znanje. U njemu su pohranjene informacije i iskustva iz svih naših života te odgovori na najdublja pitanja poput: "koja je moja svrha u ovom životu?", "što mi donosi budućnost?". Kako su te informacije pohranjene u našoj podsvijesti (onih 93%), do njih ne možemo doći uobičajenim, mentalnim, već "iracionalnim" putovima, tj. intuitivno.

Imam malo drugačije viđenje stvari od opisanoga. Ovdje se pretpostavlja da je logički um samo naš u ovom životu, a intuitivan da je iz iskustva svih naših života. Mislim, kako to netko može znati uopće da je tako? Piše isto tako da intuicija posjeduje apsolutno znanje. Tu ne znam na kakav se oblik intuicije misli, ali znam da i sam koristim intuiciju ponekad i da me ona isto tako nekad prevarila, čak i dok sam bio siguran u nešto. Intuicija se javlja kao osjećaj, osjećaj da je nešto nekakvo, a to onda nije pouzdano onako kako bi htjeli. Mislim da u svemu ipak treba biti i zrnce racionalnog, logičkog promišljanja. Kada bih se oslanjao samo na intuiciju, onda bi mi to bilo više-manje hodanje naslijepo. Imam čvrst osjećaj za nešto i taj osjećaj tada slijedim, to je za mene to.

Koristim intuiciju, ali na sličan način kao i Blizanka.
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime27.07.10 10:49

Citat :
Kada bih se oslanjao samo na intuiciju, onda bi mi to bilo više-manje hodanje naslijepo.
slazem se ..nije samo dovoljno osjetiti taj osjecaj ..i krenuti za njim...treba mnogo vise..mnogo puta ces se i preci na pocetku ..ali za sve treba iskustvo i stalno uciti i istrazivati mnoge stvari da bi dosli do necega sto zelimo osjetiti i koristiti taj osjecaj

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Intuicija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Dodo
Zagrijao tipkovnicu
Dodo


Leo Cat
Broj postova : 132
Godine : 36
Datum registracije : 03.08.2010

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime03.08.10 23:35

Osobno neznam sto je intuicija. Ono sto mi mozemo je samo bolje ili lošije opisati intuiciju...

Ja bi to ovako postavio: Svi mentalni procesi obrađuju se paralelno.Paralelno procesiramo zvuk, sliku, dodir, miris i okus. Intuicija bi bila ono što nismo stigli prepričati jer nie "probilo" limit u fokus
percepcije pa zato ne možemo objasniti kako je došlo do intuitivne
spoznaje.

Intuicija je praktično pragmatična... NIKADA ne griješi, no ljudi često
krenu "razmatrati" poruku, adaptirati je da bi se uklopila u njihovu
"razumnu" sliku, i tada obavezno dolazi do grešaka, jer svako odstupanje
od intuitivnog znanja je nužno korak u krivom smjeru.

Um služi "rastavljanju" svijeta na uvijek sve manje komade i shvaćanje
funkcije svakog pojedinog djelića. Intuicija služi spoznaji cjeline
izvan klasifikacijske mreže uma. Jedino tako možemo spoznati "širu
sliku"... jedino tako doživljavamo ono što doista jest radije nego da
slušamo opis onoga što jest u "režiji" našeg redukcionističkog i
linearnog uma. Onaj tko daje prednost umu pred intuicijom je poput osobe
koja odbija nositi naočale iako bez njih lošije vidi.

Pojednostavljeno intuicija bi zapravo bila neka neracionalizirana informacija koja se odjenom pojavila. Zajeb
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime10.11.10 16:51

Citat :
no ljudi često
krenu "razmatrati" poruku, adaptirati je da bi se uklopila u njihovu
"razumnu" sliku, i tada obavezno dolazi do grešaka, jer svako odstupanje
od intuitivnog znanja je nužno korak u krivom smjeru.

Po meni kad je intuicija u pitanju tu nema razmatranja ..analiziranja ..to se desi u sekundi ..taj osjecaj je trenutak ...i do nas je da ga prepoznamo i slijedimo ...ako se nadem na raskrsnici i osjetim da mi moja intuicija govori za jedan put ..nece mi nimalo pomoci to sto cu sjesti i analizirati da li poslusati ..sta ce se desiti ako krenem ..ili sta se nece desiti ..normalno je da onda krene sve u krivom smijeru ..zato kad se pojavi taj osjecaj bitno ga je prepoznati i slijediti ..intuicija i plus malo logika uvijek je dobar izbor ..a intuicija i analiza propala stvar

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Intuicija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime21.03.11 21:10

Kakva je vaša intuicija?

Intuicija je uistinu osjećaj bez objašnjenja. Ona djeluje izvan vremena i prostora te je povezana s našim najdubljim bićem. Često intuicija dolazi kao prolazan osjećaj, koji tek jedva primijete, ali kasnije, kada se osvrnete mislite, „Da, imao sam osjećaj da će se to dogoditi”. Ti intuitivni osjećaji mog biti više vidljivi, tako da ih uočite na vrijeme i djelujete na njih. Možete naučiti kako razlikovati tihi glas intuicije koja pokazuje dobar izbor ili smjer, u odnosu na često glasniji glas strahova i sumnji.
Možda već sada djelujete u skladu sa svojom intuicijom, a da toga niste ni svjesni. Vaše tijelo vam možda govori, daje vam savjete kako živjeti i što jesti. Vaše emocije govore vam da slijedite svoje srce, preuzmete rizik i učinite nešto što volite na nekom području života.
Intuicija vas vodi prema novim stvarima, slijedite svoje srce koje vas vodi pravim stvarima u pravo vrijeme. To je glas vaše duše i unutrašnjosti koja komunicira s vama i govori kojim putem krenuti. Ako poslušate svoju intuiciju možete voditi bolju brigu o sebi, svom zdravlju, emocijama, i imati bolje odnose s drugima.
Kada slijedite intuiciju, imate više energije koja se kreće kroz vas, osjećate se živima! Kada ne slijedite svoju intuiciju, život može postati borba, plivanje protiv struje. Možete trenirati intelekt da sluša intuiciju, naučiti ne ignorirati ili postupati u suprotnost s intuitivnim osjećajima u sebi.
Razmislite o nekim područjima svog života i zapitajte se: „Imam li neki osjećaj da nešto moram učiniti ili prestati raditi?” Jedino djelovanje koje je potrebno poduzeti upravo sada, ako niste sigurni što učiniti, je istražiti svoju intuiciju tako da možete poduzeti korake u skladu s onim što uistinu znate.
Kada god imate osjećaj za nešto, normalno da se pojavljuje i fizički odgovor povezan s tim. To mogu biti trnci, leptirići, osjećaj u trbuhu. Slični osjećaji su ponekad povezani s umom, a budući da je ovaj osjećaj nešto opipljivo, to je najbolje mjesto za početak.
Kad god mislite da imate osjećaj o nečemu, usredotočite se na fizički odgovor tijela. U isto vrijeme napravite mentalnu bilješku informacija koje dolaze zajedno s intuicijom. Ideja je stvoriti povezanost između pamćenja fizičkih osjeta i informacije koju ste dobili putem intuicije.
Sljedeći korak je čekati ishod intuitivnog osjećaja. Ako je ishod utakmice “intuicija” onda imate potvrdu da je to što osjećate istina.
Prilikom razvijanja intuicije, morate naučiti vidjeti stvari iz više kutova. Čak i stvari koje smatrate da se slučajno mogu u biti poruka uma. Potražite značenje u tim pojavama. U konačnici, taj naš osjećaj treba znati prepoznati i interpretirati. Nemojte zanemariti ono što znate da je duboko u vama istina. Kada imate osjećaj da je nešto ispravno (ili pogrešno), djelujte u skladu s tim osjećajem.
Možda će vam trebati neko vrijeme da razvijete to povjerenje u sebe same. Pokušajte ocijeniti situaciju prije nego što odgovorite na nju. Nemojte previše analizirati, samo vidite kako se osjećate. Obično, vaš prvi osjećaj je onaj pravi.

http://www.ifeelgoodportal.com/

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime18.07.11 8:44

Izvježbajte svoju intuiciju

Intuicija 5134_big


Šesto čulo nije privilegija „odabranih“, niti je rezervirano samo za žene. To je naša unutarnja mudrost, glas koji nam pomaže u donošenju važnih odluka.

Odlučili ste prihvatiti poslovnu ponudu, no naprosto ste u dubini duše znali da to nije bilo pametno i da neće dobro završiti. Ili, suprug vam je spomenuo susret s vašim poznanikom kojeg dugo niste vidjeli, a vi ste odmah znali (i to potpuno sigurno) o kome je riječ i prije nego što je izgovorio njegovo ime. Zvuči vam poznato, zar ne?

Iako bi to moglo govoriti u prilog vašoj vidovitosti, puno je vjerojatnije da se na djelu pokazala vaša intuicija, sposobnost izravnog shvaćanja ili, kako je još zovu, unutarnja mudrost i šesto čulo. No, u ljudi u kojih je visoko razvijena, nije ništa manje spektakularna od vidovitosti, naprotiv. Pritom je dobra vijest da smo svi na ovom svijetu intuitivni (u većoj ili manjoj mjeri), a još je bolja da intuiciju možemo vježbati. S obzirom na to da govorimo o osjećaju, a ne o misli, odnosno „proizvodu“ našeg razuma, činjenica je da žene u startu imaju prednost pred muškarcima jer prihvaćaju intuiciju kao najnormalniju stvar na svijetu. Ali nipošto nisu i njezini ekskluzivni vlasnici.


„A priori“ znanje

Dakle, taj glas spoznaje koji izvire iz dubine naše duše nema u svojoj podlozi nikakav logičan proces. To je alternativan izvor znanja, sposobnost spoznaje koja nam je svima dana po rođenju. Mnogi veliki mislioci poput Immanuela Kanta ili Carla Junga (uočite da je riječ o muškarcima) naglašavali su važnost intuicije i pisali o njezinu utjecaju na njihov privatni i poslovni život. Definirali su je kao „a priori“ znanje, bitan i nezamjenjiv alat koji je dan ljudima na raspolaganje.
Također treba reći da je intuicija sredstvo kreativnog samoizražavanja, posebice u likovnom stvaralaštvu, glazbi i književnosti, a stoji i u podlozi mnogih zapaženih uspjeha na području znanosti, gospodarstva i poduzetništva. Tu često govorimo o moćnicima koji su zgrnuli bogatstvo i stekli slavu zahvaljujući „čistom feelingu“.
U konačnici, intuicija je vaša veza s podsvjesnim, način na koji podsvjesni um šalje poruke svjesnome. Upravo je zato tako zadivljujući izvor kreativnosti, mudrosti i razumijevanja koji nadilazi područja iskustva i razmišljanja.


Prednosti razvijanja intuicije

Ako još uvijek ne znate zašto biste uopće trebali razvijati intuciju, odnosno u čemu bi vam ona mogla pomoći, evo nekoliko razloga „za“:
• Inuticija pomaže u smanjivanju stresa zahvaljujući učinkovitijem rješavanju problema
• oslobađa kreativnost i maštovitost
• povezuje vas sa vašom podsvijesti, pa vam tako pomaže da otkrijete skrivene misli o sebi i životnim situacijama u kojima se nalazite
• intuicija sprečava gomilanje negativnih emocija i misli
• integrira funkcije lijeve i desne polovine mozga te na taj način omogućava cjelovit prikaz stanja
• poboljšava fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje


Vježbanje unutarnje mudrosti

1. Meditirajte, utišajte svoj um i osluškujte – svakodnevno odvojite vrijeme u kojem ćete „iskusiti“ tišinu. Vježbajte smirivanje uma bilo da se pritom služite uobičajenim tehnikama disanja ili nekim vama bliskim oblikom meditacije. Pritom nemojte razmišljati, analizirati, pokušati sve shvatiti. Naprosto budite otvoreni i osluškujte. Pustite misli neka slobodno lutaju, a otvorite vrata idejama i rješenjima. Slušanjem intuicije povezujete se sa većim znanjem koje vam dolazi kroz simbole i osjećaje.

2. Naučite vjerovati „feelingu“, unutarnjem glasu – ako vam nešto naprosto nije kako treba, lako je moguće da imate pravo. Također treba prestati generalizirati – ako je nešto bilo dobro za nekog drugog, to ne znači da će to isto biti dobro i za vas. Intuicija je vaš unutarnji vodič i morate joj naučiti vjerovati. U početku to može biti zastrašujuće, no pružite joj mogućnost da se razvije.

3. Obratite pažnju i budite svjesni – kako biste povećali svoje intuitivne sposobnosti, morate obratiti pažnju na zbivanja oko vas. Na taj način prikupljate podatke iz okoline, odnosno gomilate „materijal“ koji će poslužiti vašem podsvjesnom umu u što točnijem „šaptanju“. Dakle, vaša intuicija koristi informacije koje je prikupio svjesni um i tako se stvara kontekst – kad imate neki problem, lakše ćete intuitivno dokučiti rješenje ako raspolažete s većim brojem podataka. Isto tako, znanje i razumijevanje stečeno kroz iskustvo omogućit će vam bolje razumijevanje intuicije, odnosno poruka koje vam šalje podsvjesni um. Obratite pažnju i na „trenutke inspiracije“ – čim više ćete ih uočavati, tim češće ćete ih i doživljavati. Ukratko, budite čim više svjesni čak i onih najtiših glasića koji izviru iz dubine vašeg bića i poslušajte što vam govore.

4. Zaposlite podsvijest tijekom spavanja – prije odlaska na spavanje usredotočite se na problem koji niste uspjeli riješiti. Razmišljajte o njemu, istražujte moguća rješenja. To će potaknuti vašu maštovitost i zaposliti vašu podsvijest koja bi vam mogla ponuditi kreativna rješenja tijekom sna. Stoga uvijek imajte pri ruci olovku i papir kako biste mogli i usred noći zapisati ideju koja vas je iznenada probudila.

5. Zapisujte svoje misli – kad o nečemu pišete, obuzimaju vas misli, osjećaji i ideje kojih niste u potpunosti svjesni. Stoga je pisanje odličan način oslobađanja unutarnjih poruka, uvida ili skrivenog znanja o nekoj situaciji ili problemu kojeg treba riješiti.

6. Zabavne vježbice – Amerikanac David Stevens bavi se profesionalno intuicijom i vježbama na tom području te je osmislio i takozvanu Yogu uma (Yoga of the Mind). Među ostalim, predlaže i dvije zabavne vježbe razvijanja intuicije:

a) „Čitanje naslijepo“: Uzmite tri lista papira, razmislite o problemu s kojim ste trenutno suočeni, pa na svaki list zapišite po jedno moguće rješenje. Okrenite listove naopako i dobro ih pomiješajte. Potom polako iznad njih prelazite rukom i iznad svakog obratite pažnju na osjećaje - iznad kojeg papira je osjećaj bio najsnažniji, najpozitivniji? Okrenite papire i usmjerite se na rješenje za koje ste naslijepo imali najbolji „feeling“.

b) „Igra semafora“: Zamislite semafor s crvenim i zelenim svjetlom - crveno znači „ne“, a zeleno „da“. Postavljajte si pitanja na koja je moguće odgovoriti sa da ili ne, pa pokušajte vidjeti unutarnjim okom koja će se lampica upaliti. Počnite s jednostavnim pitanjima/tvrdnjama kao što je, primjerice, vaše ime („Zovem se Ana“). Potom nastavite s drugim imenom koje nije vaše („Zovem se Tea“), pa promatrajte svjetla na semaforu. Poigrajte se s takvim jednostavnim pitanjima i tvrdnjama, pa nakon nekog vremena, nakon što ste „uhodali“ mozak, krenite na problem za koji ne znate odgovor.

Autor: Vladimira Šimić
Naturala.hr

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Intuicija Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime18.07.11 15:25

„Čitanje naslijepo“: Uzmite tri lista papira, razmislite o problemu s kojim ste trenutno suočeni, pa na svaki list zapišite po jedno moguće rješenje. Okrenite listove naopako i dobro ih pomiješajte. Potom polako iznad njih prelazite rukom i iznad svakog obratite pažnju na osjećaje - iznad kojeg papira je osjećaj bio najsnažniji, najpozitivniji? Okrenite papire i usmjerite se na rješenje za koje ste naslijepo imali najbolji „feeling“.

-------------------

Ovo zvuči zanimljivo, mogla bi to isprobati respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Intuicija Empty
PostajNaslov: Re: Intuicija   Intuicija I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Intuicija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ženska intuicija
» Vodi li vas logika ili intuicija?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Na rubu znanosti :: Parapsihologija-
Forum(o)Bir: