Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Dioba imovine prilikom razvoda braka

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime18.06.10 9:42

U praksi se vrlo često javlja pitanje o načinu regulisanja diobe imovine bračnih supružnika prilikom razvoda braka. Prije svega, važno je uzeti u obzir da imovina bračnih supružnika može biti posebna i zajednička.

Posebnu imovinu čini imovina koju bračni supružnik ima u času zaključenja braka, imovina koja je data kao miraz, imovina koja je u toku bračne zajednice stečena po nekom drugom zakonskom osnovu, pokloni trećih lica učinjeni u bračnoj zajednici, ali na takav način da se može zaključiti da je poklonodavac učinio poklon samo jednom bračnom supružniku.

Zajednička imovina je ona koju su bračni supružnici stekli radom u toku bračne zajednice, a takođe i prihodi od te imovine, poloni, dobitci od igara na sreću i imovinska dobit od autorskog prava. Zajedničkom imovinom, bračni supružnici raspolažu sporazumno, s tim, što svojim dijelom u zajedničkoj imovini jedan bračni supružnik ne može samostalno raspolagati niti ga opteretiti pravnim poslom među živima.

Ukoliko bračni supružnici žele da svoje odnose u pogledu zajedničke imovine drugačije urede, pristupaju zaključenju bračnog ugovora u pismenoj formi, koji moraju potpisati oba supružnika, te ovjeriti kod nadležnog suda.

DIOBA ZAJEDNIČKE IMOVINE

Svakom od bračnih drugova, ukoliko se drugačije ne utvrdi, pripada po jedna polovina zajedničke imovine, koju mogu sporazumno podijeliti.

Međutim, svaki od bračnih drugova može tražiti da sud odredi veći dio od pripadajuće mu polovine zajedničke imovine, ukoliko dokaže da je njegov doprinos u sticanju imovne bio značajno veći.

Utvrđivanje doprinosa sud zasniva ne samo na ličnom dohotku i zaradama bračnog supružnika, već i na osnovu pomoći jednog bračnog druga drugom, na osnovu ostvarenog rada u domaćinstvu i porodici, na osnovu brige oko vaspitanja i podizanja djece, kao i na osnovu svakog drugog rada koji je imao za rezultat uvećavanje i održavanje zajedničke imovine.

Supružnik, čiji je udio u sticanju zajedničke imovine ili pojedine stvari iz zajedničke imovine znatno niži, ili kad to opravdavaju posebne okolnosti, može tužbom zahtijevati diobu zajedničke imovine, tako da sud obaveže drugog bračnog supružnika da mu naknadi protuvrijednost zajedničke imovine na dan donošenja presude.

Takođe, bračni supružnik koji je svojim radom u toku bračne zajednice, doprinio održavanju i povećavanju posebne imovine drugog bračnog supružnika može od istog tužbom zahtijevati odgovarajuću nadoknadu u novcu.

U postupku diobe zajedničke imovine, na zahtjev bračnog supružnika, u njegov dio će se unijeti predmeti iz zajedničke imovine koji služe za obavljanje njegovog zanimanja, a takođe i stvari stečene radom u toku bračne zajednice koji služe njegovoj ličnoj upotrebi.

Ako je vrijednost tih stvari nesrazmjerno velika u odnosu na vrijednost cjelokupne zajedničke imovine, izvršit će se dioba i tih stvari, ukoliko bračni supružnik ne izvrši odgovarajuću naknadu drugom bračnom supružniku ili mu ne ustupi druge stvari.

Bračnom supružniku kojem se povjeravaju zajednička djeca na zaštitu i vaspitanje dodjeljuju se i stvari koje služe djeci ili su namijenjeni njihovoj neposrednoj upotrebi, kao i stvari koje su od interesa da budu u posjedu odnosno vlasništvu djeteta.

Kod diobe zajedničke imovine, svakom bračnom supružniku u njegov dio će se uračunati i srazmjerna vrijednost onog što se duguje po osnovu zajedničkog sticanja u braku.

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Dioba imovine prilikom razvoda braka Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime28.06.10 10:28

Kod nas ..čini mi se nakon 10 god bračnog života ako dođe do razvoda imovina se dijeli na pola. Ne znam jeli tako ako ste u vanbračnoj zajednici.
Ali isto tako znam da velika večina muškaraca jako teško pristaje na pola pola..jer pečinski ljudi i dan danas omalovažavaju i umanjuju ženama ako nisu radile i doprinosile u istom smislu kao i oni.. u imovinu. Pa onda sud to u velikom broju riješava.
Ako nisam u pravu..pravnici izjasnite se. Dioba imovine prilikom razvoda braka 267525 ....da znam u slučaju potrebe što mi je činiti. Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime28.06.10 10:34

Po svim tzv.normalnim zakonima ide pola-pola.Sad sto poglavice se ne mire s tim je druga prica.Mada ima i zlouporba od skvo.Ali rijedji primjeri.Inace ja ti savjetujem da kupis motornu pilu za svaki slucaj.Jer da ostanes bez svog ormara ili kreveta je bas neugodno.Cim potpises rastavu pilaj. Dioba imovine prilikom razvoda braka 73820

Onda ces imati polovicu.Takodjer ti savjetujem i da pod razdijelis,kao cestu.I nema frke onda. Dioba imovine prilikom razvoda braka 73820
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime28.06.10 10:38

Ma ne hebemu ne treba mi ali pripremam se budući da mi je rekao ako izgubim još jedan dokumet odriće me se preko Narodnih novina..
Pa moram pretražiti svoje mogučnosti..jer ne sumnjam da ću opet nešto izgubiti Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime28.06.10 10:44

Kikica je napisao/la:
Ma ne hebemu ne treba mi ali pripremam se budući da mi je rekao ako izgubim još jedan dokumet odriće me se preko Narodnih novina..
Pa moram pretražiti svoje mogučnosti..jer ne sumnjam da ću opet nešto izgubiti Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363

To gubljenje stvari je poznata boljka koju 90% sve skvo imaju.Onda poglavice dignu frku i zovu vraca.Posto ti se zakuhalo,idi ti za svaki slucaj po pilu.Sigurno je sigurno.Bolje to nego da iznosite ves na sudu.Jos ako nema Faxa ili Ariela,pa onda sve to slusati bas je bljak.
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime28.06.10 10:50

Jao skvooooo..ali zato svaka skvo ima svoga konja Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363 Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363 To ja kažem njemu on kaže e nisi u pravu nema niti jedna skvo konja..ajd reko dobro ..ali zato ova ima magarca..e kaže to si skroz u pravu Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363
Ma ne znam mrzim novčanike fuj..i onda dokumente po đepovima i zadnji put bio plići đep a držala odozada i naravno da je ispala negdje. I tako svih 3-4 puta koliko mi se to več dogodilo obilježt će me u MUpu..mislit će da prodajem osobne Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363 na crno..ali su ožegli dobro ovog puta..
Rekao mi je muž da nedao bog da ju stavim više ikada u đep...zaljepit če mi ju sa sekundarnim ljepilom u novčaniku..lakše nam je platiti kaznu od 50 eura kad me zaustave nego čekati tri sata u redu. Dioba imovine prilikom razvoda braka 12363
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime28.06.10 13:19

Kikica je napisao/la:
Kod nas ..čini mi se nakon 10 god bračnog života ako dođe do razvoda imovina se dijeli na pola. Ne znam jeli tako ako ste u vanbračnoj zajednici.

mislim da je kod nas vanbračna zajednica izjednačena s bračnom, nisam sto posto sigurna, jer to nije moje područje, ali mogu provjeriti. Smile
[Vrh] Go down
mobile
VIP član
mobile


Male
Virgo Horse
Broj postova : 17288
Godine : 33
Datum registracije : 23.04.2011

Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime27.04.11 17:25

to je zamarajuce evo ti sve i gotovo
[Vrh] Go down
LazarLaky
Početnik
Početnik



Male
Libra Rat
Broj postova : 2
Godine : 27
Datum registracije : 01.04.2012

Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime01.04.12 18:52

Jel moze neko da napise sastav na temu:Povezite Biblijsku misao"Istite i dace vam se,trazite i naci cete,kucakte i otvori ce vam se''sa Andjelijinim postupcima?Ako mozete,molim vas,treba mi za sytra ujutru.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dioba imovine prilikom razvoda braka Empty
PostajNaslov: Re: Dioba imovine prilikom razvoda braka   Dioba imovine prilikom razvoda braka I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dioba imovine prilikom razvoda braka
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» 10 najidiotskijih razvoda braka
» >>Greske prilikom uljepsavanja<<
» Izbjegnite greške prilikom putovanja
» Većini razvoda u SAD-u kumuju dokazi sa Facebooka
» Razvod braka

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Pravo-
Forum(o)Bir: