Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 66,5% građana RH ne čita knjige

Go down 
+5
Firefly
Niky
DJ Tea
Bonnie
Goran
9 posters
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime04.12.08 13:42

Sramota: 66,5% građana RH ne čita knjige
Osamdeset i dva i pol posto građana Hrvatske unazad godinu dana nije pročitalo ni kupilo nijedan hrvatski roman, a razlog tome, velikim dijelom, jest to što dvije trećine građana uopće ne čita knjige


Prema rezultatima istraživanja koje je za tportal.hr provela tvrtka Hendal Market Reseach na uzorku od 400 anketiranih, tek 33,5 posto građana Hrvatske čita knjige. Još lošije prošli su hrvatski romani. Tijekom godine, čitalo ih je 17,5 posto anketiranih. Nije da nisu imali izbora – popriličan broj objavljen je nakon Zoranićevih 'Planina' (1569), lani pedesetak.

Od onih koji čitaju hrvatske romane, 2,5 posto pročitalo je jedan u godinu dana, 6,8 posto dva, 5,3 posto tri do pet, a više od pet romana pročitalo je 3 posto ispitanika.

Kad je riječ o odabiru knjiga za čitanje, najmanji broj je onih koji čitaju prema preporuci zaposlenika knjižare ili knjižnice (2,8 posto). Na formiranje čitalačkog izbora najviše utječu preporuke prijatelja (11,8 posto) te kritike pročitane u medijima (11,3 posto). Nije zanemariv ni broj onih što se pouzdaju u raznorazne top liste – vjeruje im 7,8 posto čitatelja.

Izvući zaključak iz ovih brojki nije problem, ponajprije onima što se prepoznaju među dvotrećinskom većinom potpuno nezainteresiranih za knjigu. U ovom slučaju ne može ih opravdati ni dežurni razlog – previsoka cijena knjiga – jer godišnja članarina u knjižnici je pedesetak kuna.

Za komentar smo zamolili predstavnike triju izdavačkih kuća koje se po broju izdanih knjiga uvrštavaju među male i srednje izdavače, odnosno one koji ne žive od prodaje školskih udžbenika, a ipak preživljavaju.

Direktor Disputa Josip Pandurić svoje kupce vidi u sloju profinjenijih čitatelja koji uživaju u kupnji knjiga u nekoj maloj knjižari, a znamo da je takvih u Hrvatskoj vrlo malo. 'Ovakvi rezultati ankete o čitanju uopće više ne izazivaju paniku jer je nečitanje postalo navika', priča Pandurić.

S druge strane, Seid Serdarević iz Frakture, izdavač koji je prvi u Hrvatskoj knjige počeo reklamirati na džambo plakatima i Facebooku, izostanak čitalačkih navika vidi kao posljedicu nestanka i ponovnog građenja građanske klase – najvažnije za čitanje – te u velikom utjecaju elektronskih medija koji oduzimaju slobodno vrijeme.
tportal

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime04.12.08 16:06

Kako ne, svi roditelji koji imaju klince čitaju njihovu lektiru ...specijalci.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime04.12.08 16:08

Sad znam zašto imamo takve ministre lol!
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime04.12.08 16:19

cheers Teo king

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Bonnie
Ljubitelj foruma
Bonnie


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3003
Godine : 38
Datum registracije : 25.11.2008

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime16.12.08 0:57

ajme, onda znači da ja čitam za tih 60ak posto, moram smanjiti :eh,da:
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime16.12.08 1:03

Dobra si Bonnie. cerekalo

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
DJ Tea
Početnik
Početnik
DJ Tea


Female
Libra Monkey
Broj postova : 42
Godine : 31
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.12.2008

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime06.01.09 15:22

žalosno....onaj ko čita zna se izražavat, razgovarat o mnogim temama,i ima kulture...ja volim čitat..roditelji bi morali poticat djecu da čitaju lektire..a ne da im oni čitaju,da koriste vodiče ili internet..internet i vodiče neka koriste samo za ponavljanje pročitanog djela.. cerekalo
[Vrh] Go down
Gost
Gost




66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime06.01.09 15:29

Trebali bi, ali jako puno roditelja odgajaju nesposobnu djecu jer sve rade umjesto njih ... čast iznimkama Smile
[Vrh] Go down
DJ Tea
Početnik
Početnik
DJ Tea


Female
Libra Monkey
Broj postova : 42
Godine : 31
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.12.2008

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime06.01.09 15:33

razmažena derišta...čitala bi oni meni sami...jooj kak me takvo odgajanje djece ljuti..argh... :P
[Vrh] Go down
Gost
Gost




66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime06.01.09 15:35

I mene, ali hebiga ...
[Vrh] Go down
Niky
VIP član
Niky


Female
Aries Rat
Broj postova : 13469
Godine : 40
Datum registracije : 07.07.2009

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime29.06.10 9:50

Sramotno je koliko mladeži i djece danas zanemarilo knjige , korištenje interneta i vodiča za lektire, ne shvačaju koliko su zakinuti time što ne čitaju.
[Vrh] Go down
Firefly
Totalno relaxiran
Firefly


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 1149
Godine : 34
Lokacija : Među oblacima
Datum registracije : 06.07.2010

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime10.07.10 18:48

Joj užas 66,5% građana RH ne čita knjige Affraid
Inače se smatra da je čitanje jedno od važnih čimbenika za napredak čovjeka
zato što razvija maštanje, razmišljanje, osjećaj znanja
ja sam svoje djetinjstvo provela uz knjigu i nikako mi nije žao zbog toga
štoviše zbog faksa sam malo zanemarila čitanje žanrova koji mi više odgovaraju
ali tu je ljeto...
nema ništa lijepšeg od čitanja nekog dobrog romana u hladu
bar će me spriječiti da radim okolo gluposti 66,5% građana RH ne čita knjige 765814
[Vrh] Go down
Rosenkreutz
Zagrijao tipkovnicu
Rosenkreutz


Male
Scorpio Horse
Broj postova : 156
Godine : 33
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 16.08.2010

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime17.08.10 13:32

sramota, ja svakodnevno čitam knjigu, i pomaže mi da se smirim .
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime17.08.10 21:17

Ja ne vjerujem toj statistici..jer neće mi nitko reći da samo djeca u školi čitaju knjige. Kad svi što smo tu ..ajd pretjerujem ne svi ali barem 70% posto nas ili čita nešto trenutno ili je pročitalo nešto u zadnjih mjeseca dana.
[Vrh] Go down
LaTiTeA
Zagrijao tipkovnicu
LaTiTeA


Female
Scorpio Rat
Broj postova : 286
Godine : 39
Lokacija : Sl.Brod
Datum registracije : 11.08.2010

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime17.08.10 21:44

ja ne znam čemu toliko zgražanje... Ljudi se bore za egzistenciju i sigurno im nije do čitanja knjiga... s obzirom koliki je postotak ljudi koji su starije životne dobi (pri tome ne mislim isključivo na umirovljenike) nije niti čudo da je tako mali postotak onih koji čitaju knjige. Ljudi rade, bore se... i mislim da im uopće nije za zamjeriti što ne čitaju!

Također, ja isto nisam previše voljela čitati, više sam voljela pogledati dobar film, otići u kazalište...itd., a takva je situacija i sada...samo eto, što sada dosta čitam stručnu literaturu.

Što se tiče toga da se čitanjem razvija kultura (?), da se lakše izražavaju itd...smatram da i nije baš istina...tj. je, ali ne u tolikoj mjeri koliko određeni ljudi žele pokazati.

Jedna naša poznata i cijenjena glumica, s kojom sam ja jako dobra, iako je dosta starija od mene... je sama rekla kako nikada nije voljela čitati, to joj je bilo dosadno. A vidite gdje je sada...

Ima tu jako puno faktora :;):
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime17.08.10 22:13

Slažem se da tu ima puno faktora. Nisu ljudi krivi što im knjige nisu dostupne, nego vlast i trgovci; vlasti je u interesu da narod bude što neinformiraniji i neobrazovaniji kako bi lakše manipulirala njime.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gracija...
Ljubitelj foruma
Gracija...


Female
Libra Cat
Broj postova : 5009
Godine : 36
Datum registracije : 10.08.2011

66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime18.10.11 16:25

Njihov problem...

Jedan od ljepših osjećaja kad uzmeš knjigu u ruke i
utoneš u taj svijet..
Zatvoriš tu, uzmeš drugu i opet - drugačiji svijet, drugačija priča..
[Vrh] Go down
Sponsored content





66,5% građana RH ne čita knjige Empty
PostajNaslov: Re: 66,5% građana RH ne čita knjige   66,5% građana RH ne čita knjige I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
66,5% građana RH ne čita knjige
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» beba od 9 mjeseci čita!!!
» Prodaja Telekoma u interesu građana
» Nova aplikacija za Apple uređaje čita misli i spaja mozak s internetom
» Četvrtina građana se zaduži da kupi poklone za praznik
» Horror knjige

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Kultura i umjetnost :: Književnost-
Forum(o)Bir: