Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Tko je lud a tko to nije?

Go down 
+5
flo
Wind
Tea
Niky
californiamen
9 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Tko je lud a tko to nije?   Tko je lud a tko to nije? - Page 2 I_icon_minitime02.01.10 10:16

First topic message reminder :


Jedno od najcjenjenijih istraživanja u području mentalnog zdravlja koje je proveo psiholog David Rosenhan, ovo je područje potreslo iz, kako se to obično kaže, fundamentalnih temelja struke.. Tko je lud a tko to nije? - Page 2 31382

Rosenhan je našao osam ispitanika ( među njima je bio i on sam..) koji su preuzeli ulogu pseudobolesnika. Njihova je zadaća bila da se prijave u 12 psiholoških klinika u USA. Nazvali su bolnicu, dogovorili vrijeme i kod uzimanja anamneze žalili se da čuju glasove koji izgovaraju „prazno“, „šuplje“ i „mukli udarac“..
Osim navođenja ovog simptoma ponašali su se normalno i odgovarali na pitanja. Svi su osim jednoga dobili dijagnozu: shizofrenija.. Tko je lud a tko to nije? - Page 2 432419
Nakon što su primljeni u bolnicu više nisu iskazivali nikakve simptome, ponašali su se normalno. U početku su tajno bilježili svoja iskustva, a onda su shvatili da je i to nepotrebno jer je i to bilo smatrano još jednim simptomom njihove bolesti. Ponašali su se kao uzorni bolesnici, surađivali s osobljem, prihvaćali sve lijekove ( koje nisu pili već bacali u WC..).
Njihov boravak u bolnici trajao je od 7 do 52 dana. Bolničko osoblje nije otkrilo nijednog bolesnika, a prilikom otpuštanja njihov zdravstveni status označen je kao: shizofrenija u remisiji ( povratku).
Zanimljivo je da je u tri slučaja zabilježeno da su ostali bolesnici ( njih 35) izrazilo sumnju u bolest pseudobolesnika. Upućivali su im komentare poput: „Niste vi ludi! Vi ste novinari! Vi kontrolirate bolnicu“ i slično..
( jedna od anegdota koju su lažni bolesnici zabilježili govori o medicinskoj sestri koja je otkopčala uniformu i mrtva-hladna u sobi punoj muških bolesnika skinula i popravila svoj grudnjak; prema izvještaju - ona nije željela biti provokativna,jednostavno bolesnike nije smatrala ljudima..).
Ovo istraživanje pokazalo je da se u bolničkom okruženju normalne ljude ne može razlikovati od mentalno bolesnih, a Rosenhan to pripisuje prevladavajućem utjecaju bolničkog okruženja na prosudbe zdravstvenog osoblja o individualnom ponašanju pojedinca..

Ovo ne znači da se gubi pojam mentalnog zdravlja i da se napuštaju dijagnostički postupci – no, ukazuje da se pojmu mentalnog zdravlja i abnormalnosti valja približiti s puno više opreza a da se etikete-oznake koriste i s njima postupa s više poštovanja koje njihova moć zahtijeva..
_________


Što je to "normalnost"? Jeste li sigurni u svoju definiciju? Mislite li da ste normalna osoba?
ps. Wind, ipak sam "prebacio" ovu temu sa Kinbuki, neka je ovdje, u "našoj" psihologiji.. Tko je lud a tko to nije? - Page 2 432419
[Vrh] Go down

Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je lud a tko to nije?   Tko je lud a tko to nije? - Page 2 I_icon_minitime14.01.10 20:48

cek sad ako imam potvrdu od psihijatra da li mi treba i od psihologa ..ili samo psihijatar daje potvrdu ...ili moze samo od psihologa ... Laughing od koga sad da trazim potvrdu lol!

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
mihaela
Ljubitelj foruma
mihaela


Female
Libra Tiger
Broj postova : 3434
Godine : 37
Lokacija : Uvek dovoljno blizu da vidim sve
Datum registracije : 25.11.2009

Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je lud a tko to nije?   Tko je lud a tko to nije? - Page 2 I_icon_minitime14.01.10 20:55

dacu ti ja Smile c_man trazi pare...ja cu besplatno Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je lud a tko to nije?   Tko je lud a tko to nije? - Page 2 I_icon_minitime18.01.10 16:16

californiamen je napisao/la:
Goran je napisao/la:
Nije siguran u to izgleda, čim ti ne odgovara! lol!

Možda čekam uplatnicu s par "nula" - da izdam potvrdu? Tko je lud a tko to nije? - Page 2 432419
E jbg, ako će biti samo par nula na uplatnici onda je bezvrijedna, đaba ti čekanje! Laughing

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je lud a tko to nije?   Tko je lud a tko to nije? - Page 2 I_icon_minitime24.01.10 17:07

mihaela je napisao/la:
Mislim da sam normalna...

Sta ti mislis C_man?

Pa otkud da ja to znam, mihaela, ti valjda najbolje možeš primjetiti koliko i kako te obuhvaćaju problemi življenja? Dijagnostika mentalnih bolesti nije samo znanost - već i umijeće.. Tko je lud a tko to nije? - Page 2 554834
Liječenje psihičkih poremećaja počinje od dijagnostike, iako upravo u tom segmentu, kako sam napomenuo već na početku topica ima ozbiljnih problema - jer mnogi psihijatri i teoretičari kulture slažu se u tome da mentalni poremećaji ( možda?) nisu MENTALNE BOLESTI već svojevrsni problemi življenja koji imaju svoje okolinske i društvene uzroke....
U dijagnostici mentalnog zravlja pokušava se uvijke opisati kriteriji za opće ponašanje osobe, najčešće su to ovi ..
Bizarno ponašanje
– subjektivna prosudba, ali mi znamo da se neka ponašanja u danoj situaciji očitavaju kao bizarna; ako stojimo ispred kuće i zalijevamo travnjak to nije bizarno, no ako to radimo za vrijeme orkanske oluje? Kontekst u kojem se ponašanje očituje ili njegov obrazac u kojem se pojavljuje određuje bizarnost..
Trajanje ponašanja
– „ludi trenutci“ koje svi imamo: dobra vijest utjecala je da zaplešemo na ulici, no ako plešemo ulicom svaki dan upućuje na mentalnu bolest..
Socijalno odstupanje – kada ponašanje neke osobe temeljito krši očekivanja i norme udovoljava kriteriju socijalnog odstupanja; ako je takvo ponašanje ekstremno i trajno, upućuje na mentalnu bolest..
Subjektivna nevolja – ako neka osoba ne može ući u dizalo, kada netko nije u stanju izgraditi s drugima bilo kakav sadržajan odnos – nije mu potreban stručnjak – njegova subjektivna procjena stanja pomaže stručnjacima u postavljanju dijagnoze..
Psihološki hendikep – ako neka osoba ne može zbog svojih psiholoških problema naći zadovoljstvo u životu ( npr. boji se uspjeha i sabotira sve što bi moglo dovesti do toga..)..
Učinak na funkcioniranje – temeljni dijagnostički simptom – govori u kojoj mjeri određenja ponašanja pojedinca interferiraju da živi životom koji on želi i koje društvo prihvaća; ponašanje može biti i bizarno, može trajati, imati elemente socijalnog odstupanja – no, ako ne ugrožava sposobnost funkcioniranja, možda se ne radi o psihopatologiji ( npr. možda svako veče netko gol pjeva državnu himnu na krevetu – no, time ne budi susjede, ne vide ga članovi domaćinstva ) i to ponašanje tada ne utječe na opće funkcioniranje i ne predstavlja društveni niti klinički problem..
[Vrh] Go down
Ary
VIP član
Ary


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 16293
Godine : 43
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 16.04.2009

Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je lud a tko to nije?   Tko je lud a tko to nije? - Page 2 I_icon_minitime25.01.10 23:13

Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa s ludošću većine Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content





Tko je lud a tko to nije? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Tko je lud a tko to nije?   Tko je lud a tko to nije? - Page 2 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Tko je lud a tko to nije?
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» 14-godišnjakinja nije rekla ne, nije se suprotstavila i nije silovana
» Hrvatska nije Teksas? E, pa nije ni daleko od toga!
» To... nije istina!
» Blistajte i kad nije baš vaš dan
» Sve što je na silu – nije tvoje!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihijatrija-
Forum(o)Bir: