Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Najčešće prevare na internetu

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime17.11.08 23:53

Na vašu e-mail adresu stigla je poruka da ste sretni dobitnik neke lutrije iz inozemstva? Ugodno ste iznenađeni, ali ipak, sumnjivo vam je to... I dobro da je, jer - RIJEČ JE O PRIJEVARI.
Lutrijski dobitak

Kako se ljudi u ovakvim slučajevima ustvari pokušavaju prevariti.
Naime, osoba primi e-mail o dobitku i molbu/uputu da pošiljatelju, najčešće u Veliku Britaniju ili Španjolsku, pošalje svoje osobne podatke, odnosno kopiju putovnice ili vozačke dozvole, adresu, broj telefona, kopiju računa kako bi se mogao uplatiti dobitak i slično.

Ukoliko "sretni dobitnik" pošalje podatke, ponovno dobiva poruku, a ovaj put mu se sugerira da se javi nekoj od europskih komisija za dobitke od igara na sreću, vezano uz, naravno, odobrenje za isplatu dobitka. "Sretni dobitnik" je i taj put zamoljen poslati osobne podatke, jednake onima koje je već poslao lutriji kod koje je ostvaren dobitak.

Nakon što "dobitnik" još jedan put pošalje tražene podatke, željno iščekujući svoj dobitak, tzv. komisija traži plaćanje naknade, nakon čega će konačno isplatiti dobitak.

Dogodi li se da "dobitnik" plati traženu naknadu, prevaranti su "na konju", jer prijevara se u tome i sastoji. Drugim riječima, nakon što tzv. dobitnik pošalje određenu svotu novca, svaki kontakt s druge strane prestaje, jer su uspjeli u svojoj namjeri, odnosno navukli su nekoga da im plati određenu svotu.

Znajući da se brojka ovakvih poruka zaprimljenih u jednome danu u cijelom svijetu kreće u tisućama, može se pretpostaviti kolika je njihova dobit.

No, teško im je stati na kraj, jer uvijek barataju lažnim podacima, a imena osoba i kuća koje organiziraju lutriju vrlo se brzo mijenjaju.

Najbolja zaštita je ne nasjedati na takve laskave poruke, a ako se ipak dogodi da pošaljete podatke, tu stanite, jer je najvažnije ne slati novac za tzv. naknadu.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime21.11.08 20:35

Meni kad dođu tkave poruke vi sretni dobitnik..., pošalji svima ovu poruku... pa će ti se dogoditi nešto lijepo i slično sve odmah brišem. Laughing
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime11.07.09 15:36

Sve te prevare su dosta naivno osmišljene, pa ih je lako skužiti.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime11.07.09 15:38

ja takvo nešto izbjegavam... ne vjerujem takvim stvarima...
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime11.07.09 15:39

Pa da, treba biti oprezan i izbjegavati nesigurne i neprovjerene stvari.

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Gost
Gost




Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime11.07.09 15:44

nitko neće tebi na "lijepe oči" nešto pokloniti...
treba se potruditi sam... Smile
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime11.07.09 15:49

To si dobro napisao! bravo Smile

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime15.07.09 8:51

Na vašu e-mail adresu stigla je poruka da ste sretni dobitnik neke lutrije iz inozemstva? Ugodno ste iznenađeni, ali ipak, sumnjivo vam je to... I dobro da je, jer - RIJEČ JE O PRIJEVARI.
Lutrijski dobitak

Kako se ljudi u ovakvim slučajevima ustvari pokušavaju prevariti.
Naime, osoba primi e-mail o dobitku i molbu/uputu da pošiljatelju, najčešće u Veliku Britaniju ili Španjolsku, pošalje svoje osobne podatke, odnosno kopiju putovnice ili vozačke dozvole, adresu, broj telefona, kopiju računa kako bi se mogao uplatiti dobitak i slično.

Ukoliko "sretni dobitnik" pošalje podatke, ponovno dobiva poruku, a ovaj put mu se sugerira da se javi nekoj od europskih komisija za dobitke od igara na sreću, vezano uz, naravno, odobrenje za isplatu dobitka. "Sretni dobitnik" je i taj put zamoljen poslati osobne podatke, jednake onima koje je već poslao lutriji kod koje je ostvaren dobitak.

Nakon što "dobitnik" još jedan put pošalje tražene podatke, željno iščekujući svoj dobitak, tzv. komisija traži plaćanje naknade, nakon čega će konačno isplatiti dobitak.

Dogodi li se da "dobitnik" plati traženu naknadu, prevaranti su "na konju", jer prijevara se u tome i sastoji. Drugim riječima, nakon što tzv. dobitnik pošalje određenu svotu novca, svaki kontakt s druge strane prestaje, jer su uspjeli u svojoj namjeri, odnosno navukli su nekoga da im plati određenu svotu.

Znajući da se brojka ovakvih poruka zaprimljenih u jednome danu u cijelom svijetu kreće u tisućama, može se pretpostaviti kolika je njihova dobit.

No, teško im je stati na kraj, jer uvijek barataju lažnim podacima, a imena osoba i kuća koje organiziraju lutriju vrlo se brzo mijenjaju.

Najbolja zaštita je ne nasjedati na takve laskave poruke, a ako se ipak dogodi da pošaljete podatke, tu stanite, jer je najvažnije ne slati novac za tzv. naknadu.

Krađa identiteta

U slučajevima kada osoba pošalje svoje podatke, najčešće se događa da je nakon nekog vremena počinju mučiti sumnje je li to legalno, hoće li joj netko zloupotrebljavati račun ili krivotvoriti podatke.

Opasnosti takve vrste postoje, no, realno, vrlo su male, budući je puno jednostavnije navući tzv. dobitnika da nešto plati, nego se mučiti krivotvorenjem podataka, i to na temelju fotokopiranih dokumenata.

Ipak, ponekad i mala šansa opasnost može učiniti prevelikom. Naime, temeljem podataka koje osoba dostavi (osobni podaci, adresa stanovanja i radnog mjesta, informacije o užoj obitelji i sl.) mogu se krivotvoriti dokumenti i na taj način "ukrasti identitet" donedavno sretnog dobitnika.

Policija savjetuje da se u samom startu brišu takve poruke i na taj način pomogne u onemogućavanju ovakvih oblika prijevare. Također, vaši osobni podaci su samo vaši te ih nemojte olako slati nepoznatim osobama, pogotovo putem interneta.


Nigerijska pisma

Još jedan primjer prijevare na koju možete nasjesti na jednak način, odnosno otvorivši pristiglu e-mail poruku, su tzv. nigerijska pisma.

Na prvu ruku, riječ je o odličnoj "poslovnoj ponudi" koju šalju, primjerice, razni sadašnji ili bivši dužnosnici afričkih zemalja tražeći pomoć pri transferu novčanih sredstava, obavezno značajnijih iznosa, koja su ostala na njihovim računima kada su ih otjerali s vlasti ili iz zemlje, a naravno uz primamljivu naknadu od 20 do 35 posto iznosa sa njihovog računa u trenutku kada novac "sjedne" na pomagačev račun.

Tzv. afrički dužnosnici do imena potencijalnih žrtava dolaze iz raznih izvora, odnosno medija, poslovnih časopisa, internetskih stranica i slično. Usredotočuju se na pojedince, a ne na tvrtke, jer na taj način izbjegavaju složenije procedure pri ugovaranju mogućeg posla. Pisama je uvijek više, u prvom se traži pomoć i osobni podaci te podaci o banci i bankovnom računu, a u ostalima se dogovaraju detalji samog transfera.

Dakle, osobi koja nasjedne na takvu vrstu "pomoći" nudi se određeni postotak tih sredstava, kao naknada za obavljanje usluge transfera novca. No, transfera novca ustvari nema, a žrtve se navuku da u ime taksi ili sličnih davanja plaćaju znatne iznose ne bi li se, kao, olakšalo isplaćivanje spomenute naknade.

Primjerice, prevarant predloži da doputuje u zemlju pomagača kako bi dogovorili detalje. S obzirom da mu je račun blokiran i nema dovoljno novca za taj put i dodatne troškove, logičan slijed događaja jest da pomagača zamoli i za pomoć u vezi tih "sitnica".

Ukoliko pomagač, željno iščekujući dobivanje naknade, pošalje novac za, recimo, avionsku kartu i vizu, tzv. afrički dužnosnik mu se više neće javiti, jer je dobio upravo ono što je od samog početka i htio.

Neodgovaranje i brisanje takvih poruka najbolji je način zaštite i kod ove vrste prijevare.

Net.hr

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Najčešće prevare na internetu Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime15.07.09 9:20

ne nasjedam na takve podvale Smile
[Vrh] Go down
musa
Početnik
Početnik



Broj postova : 2
Datum registracije : 16.07.2009

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime16.07.09 13:40

pozdrav svima meni je se dogodilo ovo sa africkim drzavljanom u vezi prebacivanja nekog novca ali mi je to sve bilo smijesni i providno pa sam onako iz dosade odg da neznam engleski ali mi je stigla ista poruka prevedena na nas jezik na veoma smijesan i cudan nacin pa evo jednog djela da mi vi kazete sta mislite u vezi ovog::

Jedan od mojih najdražih,

Sada ću se kao da objasni da li više detalja u moj položaj, te zašto sam pokrenuo ovaj kontakt s vama, ali prije nego što nastavite i ja ću želi braniti molim vas da stavite ljubav prva u taj odnos sam želio graditi sa vama. Zbog moje kritičko uvjet sad neću oklijevati da se zna da vam sve o meni stoga nemojte zadržavati jer ću izložiti mnogo o mojoj pozadini samouprave i ovdje da ti bez nas znajući međusobno vrlo dobro u vrijeme prošlosti, ali i uvjerenje da svaki čvrstih odnosa / partnerstva pokreće samo na jedan dan tako da sam ja kao naša želja ne može biti drugačiji. Nadam se da ćete mi oprostiti ako sam otišao daleko iznad vašu maštu / očekivanje od novog prijatelja.

Ja sam u Senegal borave kao izbjeglice, te je iz kabineta je velečasni koji je zadužen za crkvu unutar izbjegličkih logora koji ima računalo kroz koje sam Vam ja rekao je velečasni o mojoj situaciji i on mi je dopušteno za pristup moju e-mail u njegovu uredu računalo uvijek kad je priliku s njom, crkva Adresa: KRISTA Šef Sve crkve, Dakar Senegal.The pastirima tel broj (00221-77 1748980) ako poziv i javiti mu da želite da razgovara sa mnom on će vam reći da poziv, tako da će mi poslati od hostela, jer ja živim u hostelu žensko ovdje u izbjeglički kamp. Kao izbjeglica ovdje nemam pravo ili na bilo koji privilegiranoj stvar bude to novac ili bilo što, jer je protiv zakona ove country.The velečasni je ime emanuael.
[Vrh] Go down
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime16.07.09 13:46

Pozz Musa, a što imam misliti u vezi toga - stvarno komično. Smile

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
musa
Početnik
Početnik



Broj postova : 2
Datum registracije : 16.07.2009

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime16.07.09 14:15

HA YA ,VIDIS TI GORANE CIME SE LJUDI SVE BAVE A MI CEMO CRKNUTI POKUSAVAJUCI DA NAPRAVIMO NESTO NA POSTEN NACIN I OPET NISTA!
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime30.05.10 10:55

Vecenom tih nagradnih igara su prevare ..ne nasedam na njih Najčešće prevare na internetu 765814
[Vrh] Go down
scorpio57
Totalno relaxiran
scorpio57


Scorpio Rooster
Broj postova : 2012
Godine : 66
Lokacija : sb
Datum registracije : 18.05.2010

Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime30.05.10 11:16

ne dobivam na sreću takve poruke,pa t-com šalje
obavijest često o spamovima i kako ih spriječiti
[Vrh] Go down
Sponsored content





Najčešće prevare na internetu Empty
PostajNaslov: Re: Najčešće prevare na internetu   Najčešće prevare na internetu I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Najčešće prevare na internetu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Čuvajte se nove prevare na Facebooku
»  Prevare turista radi jeftinijeg letovanja
» Novi način prevare građana – nudi se ugovor s 'novim HT-om'
» Najčešće mi u frižideru strune
» Šta najčešće koristite od kozmetike?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Tehnologija :: Informatička tehnologija :: Internet-
Forum(o)Bir: