Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Sezona je proljetnih lukovica: zasadite ih i u svome domu

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Sezona je proljetnih lukovica: zasadite ih i u svome domu Empty
PostajNaslov: Sezona je proljetnih lukovica: zasadite ih i u svome domu   Sezona je proljetnih lukovica: zasadite ih i u svome domu I_icon_minitime03.04.15 13:31

Sezona je proljetnih lukovica: zasadite ih i u svome domu Ec90cffc8595ff32f5db2b24232d81e2


Tko je ovih dana imao priliku boraviti u prirodi ili pak samo prošetati gradskim parkovima, sigurno je primijetio prve proljetne lukovice. Među prvima su, kao i uvijek, izvirili šafrani, zabijelivši travnjake i livade svojom nježnom pojavom.

No živnule su i naše tržnice pa se na svakom koraku mogu vidjeti zumbuli, sunovrati, mini perunike i, naravno, velike količine jaglaca koji, doduše, ne pripadaju skupini lukovičastih biljaka, ali svakako zaokružuju priču o prvom proljetnom cvijeću. Cijene su povoljne pa se mnogi zaustavljaju kupujući po nekoliko biljaka za svoje vrtove. Ni ja nisam odoljela pa se u mom domu ovih dana u svakom kutku može pronaći nešto svježe i lijepo.

KAKO SADITI?
Iako su lukovičaste vrste primarno namijenjene sadnji u vrt, meni se čini da bi za njih ipak trebalo pronaći neko adekvatnije mjesto. Razlog je u tome što su te proljetnice uglavnom niskoga rasta, vrlo sitne pa zato i neupadljive. Njihovi snažni koloriti ne pomažu stvoriti dojam, posebno ne ako ih posadimo malo. A upravo je u tome i problem.

Nitko od nas ne može si priuštiti gredicu od 500 pojedinačnih biljaka na jednom mjestu, kao što se to radi u gradskim parkovima. I zato je dojam skroman, a cvjetovi izgubljeni negdje među sivilom ostalih vrtnih biljaka. Moj je prijedlog da svoje lukovice posadite u veliku glinenu posudu, tako veliku da će se sigurno dobro vidjeti u vrtu.

A kada na njezinom vrhu budu, jedna uz drugu, gusto posađene lukovičaste cvjetnice, dojam će sigurno biti mnogo bolji.

LUKOVICE U KUĆI
Koliko ja znam, mnogi građani kupuju proljetne lukovice i za svoj dom. One su s vremenom prerasle ulogu vrtnih biljaka i postale gotovo obvezan dekor naših interijera u ovo doba godine.

Dovoljno je pronaći u kući kakvu malu, simpatičnu posudu i smjestiti u nju jednu jedinu posudu s lukovicom zumbula pa da doživljaj proljeća bude potpun. Dapače, meni se čini da gledajući biljku izbliza dobivamo mnogo više. Tu je naravno i miris, posebno kada su u pitanju zumbuli. Ipak, treba znati da postoje i ljudi koji su osjetljivi na određene mirise, među ostalim i na intenzivan miris zumbula. Ne samo što im smeta već izaziva i glavobolju. Takve osobe trebale bi izabrati radije presličice, svojevrsnu mini inačicu zumbula, barem kada je u pitanju izgled.

U svakom slučaju, od lijepih presličica, sunovrata ili perunika nitko neće trpjeti od glavobolje.

ŠTO POSLIJE?
Mnogi me pitaju: Što da radim kada proljetne lukovice ocvatu? Ima li smisla sačuvati ih za sljedeću godinu? Nažalost, na to pitanje ne mogu odgovoriti jednostavno. Lukovice se, teoretski, mogu sačuvati i izvaditi iz supstrata nakon što su se nadzemni dijelovi prirodno osušili. Također, takve lukovice mogu ponovno potjerati sljedeće godine, no nažalost, nikada neće biti tako bujne i sigurno neće dati ujednačenu cvatnju. Razlog je u tome što ih uzgajivači forsiraju na cvatnju, prisilno skraćujući njihovu vegetaciju i dodatno ih stimulirajući gnojivima i posebnim svjetlosnim uvjetima.

Zbog toga su takve lukovice iscrpljene i slabašne. No ako im pružite priliku i ostavite još i sljedeću sezonu u vrtu, mogle bi se ponovno vratiti u svoj prirodni ritam. Vrijedi pokušati.

vecernji.hr

Sezona je proljetnih lukovica: zasadite ih i u svome domu 7ebae6f58eb264f29df1e6d7669186b1

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
 
Sezona je proljetnih lukovica: zasadite ih i u svome domu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Nakon pet sezona provedenih u Španiji
» Nova sezona reality emisija
» Upitna deveta sezona serije "Dr. House"
» Trend lakovi za nokte sezona jesen-zima 2021
» Za poslove u Sloveniji i Hrvatskoj, sezona jesen-zima, potrebni radnici

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Vrtlarstvo,voćarstvo i uređenje dvorišta :: Vrtlarstvo, voćarstvo-
Forum(o)Bir: