Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Ljudska savjest

Go down 
+3
Niky
Lux
Goran
7 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Ljudska savjest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Ljudska savjest   Ljudska savjest - Page 2 I_icon_minitime07.03.09 17:32

First topic message reminder :

Pojam savjest potječe iz stoičko kršćanske tradicije. Sam izraz savjest kovanica je prema grčkoj riječi «suneidesis» (suznanje), koja u sebi nosi korijen eid- etimologijski povezana je s hrvatskim korijenom vid. Ciceron je grčku riječ suniedesis preveo na latinski kao conscientia. Oblikovanje stručnog izraza savjest razvijala se od prvotnog značenja izraženog preko suznanja, zatim u svijesti, te se preko značenja svijesti o vlastitom moralnom činu, razvija u stručni izraz za ono što i danas podrazumijevamo pod pojmom savjest.

Rasprava o savjesti je jedno od temeljnih i najvažnijih poglavlja katoličke teologije, a njeno povijesno ishodište leži u patristici i skolastici.

Kao svjesno biće čovjek ima sposobnost samoopažanja. To znači da može kontrolirati i izražavati svoje vlastite postupke. Preispitivanje svojih postupaka često se naziva "glas savjesti", a to znači da mi svojim umom objašnjavamo, opravdavamo i analiziramo svoje praktično djelovanje. Tako se savjest javlja usporedno s opažanjem kao analiza našeg djelovanja. Savjest je spoznajni proces kojim provjeravamo jesmo li točno odredili nešto prema onome što je u stvarnosti, to je, da li nam je procijena ispravna i da li je primjena našeg postupka odgovarajuća situaciji. Ona se odvija u procesu opisa situacije sa svim okolnostima-ponovno proživljavanje. Možemo govoriti o prethodnoj savjesti, kada prije djelovanja prosuđujemo što je dobro, a što zlo i naknadnoj savjesti, kada nakon djelovanja otkrivamo dobro i zlo.
(wikipedia)
Preispitujete li često svoje postupke i što mislite da je najbitnije za pravilno razvijanje savjesti?

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija

Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Ljudska savjest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest - Page 2 I_icon_minitime11.02.11 23:09

Mislim da je živjeti apsolutno bez grižnje savjesti gotovo pa nemoguće... Ponekad i nesvjesno nečim (ja najčešče prevelikom iskrenošću) povrijedimo ljude oko sebe... kasnije nam je žao zbog toga.... savjest neda mira... to su sitnice...

Živjeti nečiste savjesti kad su bitne stvari u pitanju je teško... vrlo teško...
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Ljudska savjest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest - Page 2 I_icon_minitime12.02.11 10:33

Meni moja neda mira ..ne da me peče zbog učinjenog več jednostavno volim reči što mislim i osječam ili me to izjeda. Često znam da ću platiti za to, ali radije oplačem nego da me izjeda.

Gric je to super rekla respect Ponekad i nesvjesno nečim (ja najčešče prevelikom iskrenošću) povrijedimo ljude oko sebe
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Ljudska savjest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest - Page 2 I_icon_minitime12.02.11 11:17

Savjest mi je cista i mirna sam ...prvi put u zivotu sam prestala razmisljati o svemu i svacemu da li sam to ok uradila ili nisam ...ako pogrijesim u necem ...shvatim to i pokusam ispraviti i savjest mi je stalno cista ...nisam od onih ljudi koji ne priznaju svoje greske ..pa ih onda savjest ubija...kad priznas svoju gresku ..naucis nesto iz nje i onda se osjecas jos bolje nego sto si se osjecao i savjest te ne grize jer priznas da si pogrijesio i nastojis to ispraviti ...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Ljudska savjest - Page 2 Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Ljudska savjest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest - Page 2 I_icon_minitime13.06.15 9:47

Čovjek uvijek mora slušati siguran sud vlastite savjesti, ali zbog razloga koji ne isključuju uvijek osobnu krivnju, može donijeti i pogrješne sudove. Ipak, osobu se ne može okriviti za zlo počinjeno iz nehotična neznanja, makar ono ostaje objektivno zlo. Zato treba nastojati moralnu savjest ispraviti od njezinih zabluda.
[Vrh] Go down
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 62
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Ljudska savjest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest - Page 2 I_icon_minitime24.08.15 19:59

nisam siguran da svi znamo sta je to..nacin zivota..pravila zivota koje nam je neko drugi nametnuo ili zivot u okviru zivotnih pravila koje su uvjek na granici skromnog i duhovnog..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ljudska savjest - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Ljudska savjest   Ljudska savjest - Page 2 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ljudska savjest
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Ženska ljudska prava
» “Ljudska zloba uvek dolazi od nemoći”

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Filozofija-
Forum(o)Bir: