Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

  Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime16.11.12 23:24

First topic message reminder :

1. Dan - Dolazak u Budimpeštu, prebacivanje stvari i prekrcaj te put u Beč na 1923. rkm




Prije nego započnem pisati ovu predivnu priču o plovidbi sa prekrasnim ljudima iz raznih zemalja koji vole rijeke, prirodu i druge ljude, moram se zahvaliti na pomoći, prijateljstvu, ljudskosti i nadasve dobroti sljedećim ljubiteljima rijeka, bez kojih ove priče ne bi ni bilo :


Ratkai Janos , predivan čovjek, "stari" olimpijac, nosioc medalje sa Olimpijade iz Minhena 1972. godine, sportaš, predsjednik kanu kluba, lovac, veslač, ljubitelj rijeke . . . prije svega Čovjek, sa velikim slovom Č.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9217


Feher Agnes, supruga i životna pratiteljica Janoša, predivna, topla i druželjubljiva osoba, puna razumjevanja i brige za sve ljude na svijetu, sportašica, majka, domaćica, rijekoplovka . . . Jednom riječju anđeo koji svojom dobrotom mnogima olakša teškoće na rijeci


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9833


Eva, velika rijekoplovka dobra srca, iskrene duše, puna brige i suosjećanja sa svima koji ploviše rijekom, vesela osoba puna energije, znanja o rijekama, moja saputnica sa prošlogodišnje plovidbe Dunavom, osoba koja je puno pomogla kod organizacije prevoza i svega oko toga, kako bih mogao ploviti sa svima njima.

Hvala vam dragi prijatelji iz Budimpešte. Uvijek ću vas nositi u srcu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9314


Ideja o plovidbi Dunavom na relaciji Beč - Budimpešta, rodila se prošle godine negdje u Đerdapskim klisurama za vrijeme plovidbe Dunavom i druženja sa prijateljima iz Mađarske. Ideja koja mi golicala maštu, tjerala krv u tijelu da krčka i pri samoj pomisli o plovidbi. Zahvaljujući gore pomenutim predivnim ljudima, zamisao se i ostvarila.

A sve je započelo ranojutarnjim, gotovo ponoćnim ustajanjem i polaskom iz Zagreba za Budimpeštu, gdje se susretoh sa prijateljima iz Mađarske u njihovome klubu. Tu prekrcah kanu sa svojega automobila na prikolicu njihovoga kombija, automobil parkirah u dvorištu kanu kluba i nakon ukrcaja svih stvari i plovila, ukrcasmo se u kombi i zaputismo cestom prema Beču.

U Beč smo stigli u rano popodne, iskrcali sebe, plovila i opremu, te od parkinga prema mjestu za kampiranje pođosmo cestom oko kilometar dalje na jedan dunavski otok.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9240


U takvim slučajevima kada se plovila moraju premještati, na dužu razdaljinu dobro dođu posebna kolica na koja se postave, učvrste i onda transportuju. Sada postoje mnoge verzije savremenih kolica, ali ova stara, predpotopna koja sam prošle godine kupio od ekipe Srbije, poslužila su svrsi i vjerno me služila na plovidbama.

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9245


Kamp, koji je bio malo udaljeniji od mjesta iskrcaja, nalazio se među drvećem jednoga od većih riječnih ostrva na Dunavu, u predgrađu Beča. Predivno mjesto na kojem sam podigao šator.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam92451


Pravilo je da na svakom stajalištu gdje se podiže kamp, vlastito plovilo se izvuče iz vode i smjesti pored šatora. To pravilo vrijedi na svim stajalištima regate. Vremenom sam uvidio da je to jako korisno, ma kako bilo ponekada teško kanu izvaditi iz rijeke i dovući ga do šatora.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9246


Nakon što sam se "smjestio i skućio" prošetao sam malo da vidim logor, koliko nas ima, kakve su novosti u opremi, ima li kakvih novih zanimljivih detalja koje vrijedi zabilježiti fotoaparatom . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9250


. . . ali i sresti stare poznanike, upoznati nove, razmjeniti mišljenja, iskustva, piće . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9254




Zadnja promjena: Olimp; 11.12.12 19:08; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p

Autor/icaPoruka
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime29.11.12 22:34



Ulazimo i u drugu prevodnicu, poslije nje se širina rijeke smanjuje i vjetar ako se i pojača nije toliko velika pretnja.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9931


U prevodnici dobih i posjetu u kanu. Nakon što je radoznalo pronjuškao kanuom, vratio se nazad u svoje plovilo.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9933q


Malo sam ga pomazio, mada je ozbiljan bio sa ponosom staroga rijekoplovca. Nije se dao dugo maziti.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam99331


Gledam vrata prevodnice, ustavu koja drži svu vodu koja je s druge strane brane. Vrlo moćna naprava, velike snage i izdržljivosti. Ne smijem niti pomisliti što bi bilo da popusti pod pritiskom vode.



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9934y


U ovoj prevodnici nismo dugo čekali. Nekako smo svi u razvučenoj grupi plovili i brzo se okupili u prevodnici. Nakon što se nivo vode izjednačio sa nivoom iza brane, otvorila su se vrata i mi produžismo dalje.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9935


Ružno vrijeme nas i dalje prati. Kiša ometa slikanje, jak pljusak ne dozvoljava da dio puta snimim jer mi je fotoaparat amaterski i nije otporan na vodu. Unatoč tome uhvatih ovaj tmurni prizor.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9938


U popodnevnim satima stigosmo do mjesta Gabičkovo na Slovačkoj strani Dunava. Tu je predviđeno mjesto za kamp. Po laganoj kišici stigosmo tamo. Raširio sam šator, sve postavio u njega a onda na poziv Janoša i Agnes pođoh u njihov šator. Dobri domaćini shvatili su da smo se smrznuli na putu i pripremili su nam obilje toploga čaja da se ugrijemo.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9940


Ubrzo smo se svi iz ekipe okupili pod šatorom i započesmo sa razgovorima o današnjem danu i zgodama i nezgodama sa plovidbe. U razgovoru vrijeme brzo prošlo. Na poziv domaćina iz Slovačke pošli smo na pripremljenu večeru.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9941


Prilikom odlaska na večeru, popeo sam se na nasip odakle se pružao lijepi pogled na naš kamp. Svi smo se smjestili nedaleko od rijeke na pogodan prostor i tu podigli šatore.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9947


[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime29.11.12 22:35



Večera nam je poslužena u obližnjem restoranu, Mađari bi rekli čardi. Smješten nedaleko od nasipa na pogodnome mjestu odavao je idilu osamljenog ugostiteljskoga objekta. Poslije sam čuo priču da ga za velikoga vodostaja rijeka poplavi do sredine zidova.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9950


Vrijedni domaćini nas ugostili vrlo ukusnom hranom, a što je najvažnije bilo bila je topla i ugrijala nas je na ovome prohladnome danu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9952


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9953v


Okrepljeni i utopljeni započesmo razgovore. Ugodna atmosfera nas je opustila tako da oni spontano krenuše.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9955


Uz razgovore i pivca poteče. Za pohvalu je pivca, njen okus i kvalitet. Prvih par su nas oraspoložile . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9957


Niti muzike i pjesme nije nedostajalo.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9958


U međuvremenu se i vrijeme poboljšalo obećavajući lijep slijedeći dan, ali i pružajuži predivne scene rijeke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9959


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9962


Poslije dobre večere, predivnoga druženja sa ostalim učesnicima regate, nakog uživanja u ljepotama zalaska sunca i scenama koje nam je zalazak podario, polako se svi povukosmo u svoje šatore umorni od dana koji prolazi, ali i sretni da nije bilo jakoga vjetra koji bi nam pričinjavao poteškoće u plovidbi.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9963g


Sa smirajem dana i kamp utihne. Ljudi brzo pozaspaše, prirodom zavlada mir.





- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala



[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime04.12.12 20:48

6. DAN Gabičkovo 1819. rkm - Komarno 1766 rkm + 3 rkm



Gabičkovo je selo u Slovačkoj, četrdesetak kilometara udaljeno od Bratislawe, smješteno nedaleko od Dunava. Postalo je poznato najprije po hidrocentrali na Dunavu, a poslije i po međunarodnome sporu između Mađarske i tadašnje Čehoslovačke u vezi hidrocentrale na Dunavu.

U selo nismo zalazili. Noću se kiša oprostila od nas, a jutro sa izmaglicom na rijeki, pružalo je mističan izgled.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9968


U Gabičkovom se opraštam i od dragih prijatelja iz Mađarske sa kojima sam plovio. Za njih je plovidba gotova, obaveze zovu kući. Nevoljko odlaze tužno se opraštajući od nas koji plovimo dalje.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9969


Nakon doručka, pospremanja šatora i ostalih stvari krenuh i ja dalje ploveći. Dunav je brz, virovit, modro zelen, prekrasan za plovidbu. Temperatura vode je oko 18 stupnjeva, za hrabrije pogodna za kupanje. Meni je hladna.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9971


Rijeka pokazuje prekrasne pejzaže. Divni pogledi na nju i obale odmaraju oči. Tihi šum vode, kao šapat, godi ušima. Mir. Spokoj. Dan koji obećava da će biti lijep. Vjetra gotovo da i nema.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9972



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9973w


Plovimo jednim od rukavaca rijeke. Tu nije plovni put i opušteno se plovi. Iako je rukavac, svojom širinom izgleda kao glavni tok rijeke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9976


Nakon nekoliko kilometara ulazimo u glavni tok Dunava. Ovdje se već osjeća njegova moć, snaga, razigranost. Vjetar polako počinje. Ploveći glavnim tokom, plovimo i po međunarodnome plovnome putu i tu ne možemo biti skroz opušteni. Moramo paziti na plovila koja plove putom, valove koji dolaze od tih plovila, ali i na poštivanje pravila koja propisuju kako se tim djelom rijeke plovi.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9977


Uz rijeku se susreću lijepe pješčane plaže. Ljetno vrijeme izmamilo je one koji vole rijeke i boravak u prirodi da dođu na rijeku, plove njome i kampuju na pogodnim mjestima uživajući u rijeci i prirodi. Pozdravljam ih pri prolazu i oni uzvraćaju pozdrave.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9978


[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime04.12.12 20:48


I kampere je jučerašnja kiša nakvasila. Prolazeći pored njih vidim da suše mokre stvari. Prošle godine za vrijeme prolaska kroz Đerdap čuo sam zanimljivu priču o jednome učesniku regate koji se u ranijim godinama prevrnuo i smočio sve što je imao. Kada je u kamp došao na veštriku je sušio novčanice pričvrstivši ih štipaljkama da ih vjetar ne odnese. Zanimljivo je bilo vidjeti ljude koji su prolazili pored njegovog šatora gledajući naobičan "veš" koji se suši na veštriku.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9981


Put polako ide rijekom. Sunce se promolilo, dan postaje topli, prolazimo i ispod mosta na rijeci. Veliki most koji spaja dvije obale. Moćno izgleda gledan sa sredine rijeke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9982


Lagano ploveći susretoh i učesnike regate iz Slovačke. Veoma ugodno i veselo društvo. Spojili su svoja plovila i uživaju u zajedničkome druženju i plovidbi rijekom. Pozvaše me da im se pridružim.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9985


Takav se poziv ne odbija. Sa zadovoljstvom im se pridružih, predstavio sam se, oni meni , poteče piće za mene. Cijelo društvo je iz Bratislawe i okoline, međusobno se poznaju i koriste malo slobodnoga vremena da se otisnu Dunavom u regati.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9987


Vidio sam im i zalihe napitaka, pića . . . Omanji restoran bi se posramio nad tim zalihama. Zaista su dobro opremljeni, a kroz vrijeme koje je pred nama i ja ću osjetiti dio tih zaliha.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9989


Kroz razgovor sa njima saznao sam da su mnogi bili na Jadranskome moru u RH, da poznaju neke gradove i mjesta uz obalu, da su tamo proveli prekrasne godišnje odmore. Raspitivali su se o nekim mjestima, hotelima, rijekama koje se nalaze u Hrvatskoj.

Pozvaše me da im se pridružim na obali kako bi obavili nešto što moraju sa početnicima u plovidbi.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9991


Nakon što smo malo protegli noge, popili pićence za sretno pristajanje, po prvi puta sam prisustvovao krštenju novih rijekoplovaca. Običaju za koji nisam nikada čuo da postoji.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam9998a


Nakon predivnoga govora, novokršteni rijekoplovci bivaju zaliti ,prvo vinom, a potom i specijalnom mješavinom svega i svačega. Upozoreni da čuvaju sve rijeke i prirodu upućeni su na kupanje . Detaljnije sam već o tome pisao, pa nema potrebe da idem u detalje.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10002


[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime04.12.12 20:48


Nakon obavljenoga krštenja, međusobnoga čašćavanja, krenusmo dalje zajedno po rijeci.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10015


Uz piće i ugodne razgovore vrijeme je brzo prolazilo. Lijepih se priča čuje za takvoga druženja, neobičnih zgoda i nezgoda, upozna ugodnih i divnih ljudi.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam100151


Nakon nekoga vremena zajedničko druženje se prekida, svatko plovi sam uživajući malo u rijeci i danu koji postaje prekrasan.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10016


Za lagane plovidbe, jer nije bilo potrebe da se žurim, mnogi su me sustizali i prestizali. Danas plovimo pedesetak kilometara, rijeka je brza i nije problem ako ne veslam jako. Jedan čudan dvojac prošao je pored mene.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10019


Volim promatrati obalu sa rijeke. Tada izgleda sasvim drugačije nego da je gledam dok se na njoj nalazim. Nekako je otvorenija, ljepša, tajanstvenija.



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10020


Ploveći tako dođe nam i podne. Vrijeme da se negdje skloni od sunca, malo odmori, okrijepi, pa kada žestina sunca malo opadne, nastavi put. Naiđosmo do jednoga restorana uz samu riječnu obalu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10022


Mjesto se zove Gonyu, nalazi se s desne strane rijeke u Mađarskoj. Mali, prekrasan , ugodan restoran smješten je tik uz rijeku.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10023


Prvo smo prišli šanku, najznačajnijem djelu restorana . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10025

[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime04.12.12 20:48



. . . potom popili pićence, lokalni specijalitet . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10028


. . . i dok se čekala hrana, dali smo si oduška u plesu, pjesmi i piću koje je izvrsno bilo.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10030


Uočio sam na zidu oznaku do koje je linije bio vodostaj 2002. godine.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10031


Ilustracije radi, vodostaj je bio toliki da su se jedva vidjeli vršci drveća na riječnoj adi na koju se pruža pogled iz restorana, a koja se nalazi nedaleko od nas. Rijeka je tu široka oko 400 metara. Mora da je strahovito bilo gledati je tako naraslu i nabujalu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10032


Postepeno je dolazilo sve više učesnika regate da se okrijepi. Pristanište kajaka i kanua rastilo je sve više i više


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10034


Iskoristio sam malo vremena da "bacim" pogled oko restorana. Na obali je dominirao spomenik o kojemu nisam mogao doći do podataka, kome je posvećen.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10036


Po nasipu rijeke prolazi cesta, a iza nje se redaju kuće sela. Dublje u selo nisam zalazio.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10037


Uskoro je i jelo došlo. Nije bio tko zna kakav izbor. Izgleda da smo iznenadili vlasnika restorana tako da su za jelo bile samo hrenovke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10038


Bez obzira na to, prijale su nam i u slast smo ih jeli.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10033

[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime04.12.12 20:49



Nakon odmora i okrijepe pođosmo dalje. Nedaleko restorana, na obali, ugledao sam informativnu tablu za brodare o karakteristikama rijeke na tome mjestu, kao i mjestima uzvodno i nizvodno od njega.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10039


U međuvremenu se i vrijeme počinje pogoršavati. Sunce pomalo zakriše oblaci, nebo se namrgodilo, kiša zaprijetila da će nas smočiti.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10040





Dok vrijeme pokazuje svoje ćudi, moj at i ja smjelo plovimo Dunavom.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam100401


polako dolazi vrijeme da se opet susretnemo, malo okrijepimo, popijemo po koju. . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10041


Kao po nepisanome pravilu, svakih nekoliko sati susrećemo se da bi malo popričali. Pri tome ovakvi prizori nisu rijetkost . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10045


Ponovo smo zajedno , dio Slovaka iz ranijeg susreta i dio pridošlih drugih učesnika regate.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10046


. . . i za njih se nađe poneki gutljaj . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10047


. . . koji u takvim situacijama i te kako dobro dođe.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10048

[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime04.12.12 20:49




Dolazimo i pred Komarno. Veliki most premošćava Dunav. Negdje iza njega bi trebao biti kamp.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10056


Vidim na plaži nekoliko kanua učesnika regate. Odlučujem se da im priđem i pitam za put do kampa.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10057


Od njih saznajem da moram još nizvodno ići, do ušća rijeke u Dunav s lijeve strane , a onda ući u rijeku i uzvodno njome ići oko 3 km do kampa. Vrijeme se pogoršava, vjetar jača. Izgleda da ću morati veslati uz vjetar, što meni kao visokoj silueti na rijeci neće biti lako.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10061


Proplovio sam ispod mosta i držim se lijeve strane rijeke. Na obali se razvio grad Komarno.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10065


Susrećem i kolegu iz Njemačke. Veseo je i sretan. Uživa u rijeci danima i odgovara mu takav način riječno - nomadskoga života.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10069


Plovim dalje, iza lučnih dizalica nadzire se ušće rijeke u Dunav. Morati ću tu lijevo pa uzvodno do kampa.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10071v


Nebo se zacrnilo, vjetar se pojačava, još ne pada kiša, ali se osjeća u zraku da će uskoro i ona pasti. Konačno dolazim do ušća. Sada treba u vjetar koji svakim trenom postaje sve jači.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10074


Sada dolaze nevolje. Treba veslati uzvodno u vjetar. Pokušavam ići uz obalu koja je meni s desne strane najbliže što mogu kako bi koristio koliko toliko zavjetrinu drveća. Slaba je to zaštita, ali nekako više ohrabruje. Plovim tako imajući osjećaj da plovim na mjestu. Zapeo sam veslom iz sve snage i jedva centimetar po centimetar napredujem prema napred.

U jednom trenutku reful vjetra koji je došao s boka, skinuo mi je dioptrijske naočare koje su pale u vodu.Istoga trenutka sam iskočio iz kanua ne misleći koliko je duboka voda, Sreća pa je bila dubine oko metar. Onako u odjeći počeo sam roneći i pipajući dno tražiti naočare. U jednoj ruci sam držao konop od kanua, a drugom pipao po dnu. Na dnu sam opipao puno velikih školjki. Pažljivo pipajući i roneći u vodi pronašao sam ih nakon nekoliko minuta.

Već sam se pobojao da ih neću naći i nadzirao velike nevolje kako ću bez njih.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10075
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime04.12.12 20:49



Veslajući gotovo sat vremena ta tri kilometra, konačno dođoh do mjesta gdje se kamp nalazi. U međuvremenu je i kiša počela. Po kiši sam postavio šator, u njega unio sve stvari, pripremio vreću za spavanje i uputio se u kuhinju. Topli smješak kuhatice obećavao je dobru večeru.



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10077


Onako promrzlom i umornom dobivena hrana je izuzetno prijala, a tek pivce . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10079


Nisam odolio domaćicama. Svojim prisustvom sam im malo uljepšao fotografiju ili su one meni uljepšale, sami procjenite. U svakom slučaju prave domaćice, vesele, nasmješene, divne, tople osobe.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10080


Kamp se nalazio u krugu njihovoga kajak - kanu kluba. Krug je predivno održavan i vidi se da ima puno članova koji se koriste infrastrukturom kluba.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10082


Prije nego sam otišao do šatora malo sam prošetao kampom. Najprije se upoznao sa tokom Dunava kojim ću sutradan ploviti . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10083


. . . posjetio svoje kolege iz Budimpešte, da vidim kako su prošli na vjetru . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10085


. . . popio čaj sa kolegicom i njenim društvom iz Mađarske . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10089


. . . osvrnuo se na oblake koji su nas pokrivali . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10087


. . . te nakon toga se povukao u svoj šator na odmor. Tu sam se uvukao u vreću za spavanje i zaspao još u zraku savladan od svih napora današnje plovidbe.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10086


Nisam niti slušao kišu i vjetar koji su te noći posjetili kamp.




- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime09.12.12 20:52

7. DAN Komarno 1766 rkm + 3 rkm - Esztergon 1719. rkm



Noć je protekla u šumu vjetra i padanju kiše. Iza doručka prošetao sam se po krugu kajak-kanu kluba, malo fotkao, obišao svoj kanu i onda počeo pakirati stvari. Kiša se ponovo pojavila. Tiho pada.



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10091


Po kiši zaplovih dalje. Poučen jučerašnjom nevoljom kada mi je vjetar otpuhao naočare u rijeku, ovoga puta sam ih zavezao nekim komadom konopca koji sam imao. Više ih neću odvezivati sve dok ne krenem za Zagreb. Ništa više ne prepuštam slučaju.

Vrijeme je kišovito, prohladno, vjetra nema.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10093


Događaju se i kratki prekidi bez kiše. Tada svlačim sa sebe kišnu kabanicu da se ne znojim ispod nje. Oblaci koji nas nadsvođuju ne izgledaju baš prijateljski.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam100931


Kako plovidba odmiče sve se više razređuju oblaci. Mada i tada naiđem na kišu radi koje si moram ponovo oblačiti kabanicu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10094


Pored obale Dunava naiđe se na kampere koji se tu odmaraju. Poneki i mjesecima ostaju pored rijeke uživajući u prirodi. U svome kampu imaju sve potrebno za tako dugi boravak. Susretao sam ih na svim rijekama kojima sam plovio.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10095


Gledam obale rijeke, njenu širinu, udaljenosti koje se vide preko njene površine. Zadivljen sam tim. U usporedbi sa tim veličinama osjećam se kao makovo zrnce, mali, sićušan, a opet snažan toliko da se krećem vlastitom snagom po tim prostranstvima.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10097


Putom susrećem i jedan neobičan kanu, sa jedrom. Prilazim mu bliže da bih vidio kako to izgleda, kako je jedro pričvršćeno, tko li upravlja tim kanuom.

Zgodna riješenja su primjenjena u svemu tome. kanuom upravljaju Slovaci iz Bratislave. Lukavo, moglo bi se reći. U svakom slučaju neobično.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10100


Da barem ne pada kiša, kako bi to lijepo bilo. Puno bi se jasnije vidjeli predjeli kroz koje se plovi. Dunav je dosta brz i nije teško veslati.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10101




[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime09.12.12 20:52



Uz tiho brujanje motora sustiže me i prestiže posada kajaka na motorni pogon koju sam prvi puta vidio kada smo prolazili kroz prevodnicu hidrocentrale.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10102


Lagano veslajući i uživajući u plovidbi susretoh i kolege iz Srbije koji imaju predivan kanu ručno građen od drveta.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10105


Prekrasni prizori uz obalu se nastavljaju.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10107


Gledam kolegicu iz Mađarske kako vesla predivni kajak. Izgleda tako sigurno i profesionalno na vodi da ju je divota gledati.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10109


Dunav je prekrasan. Širok, brz, moćan. Pruža potpuno uživanje za dugu plovidbu. Doduše ne dozvoljava neoprez, ali uz nužnu pažnju može se lijepo uživati u plovidbi.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10112


Pogled na njegove obale pored kojih je podignuto puno, zaista impresivnih građevina, također oduševljava.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10113


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10114


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10119







[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime09.12.12 20:53



Nastojim da plovim bliže obali kako bi mogao snimiti bolje fotografije na kojima bi se bolje vidjela obala sa rijeke . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10120


Kada obalu snimam sa sredine rijeke onda se sve lošije vidi, objekti na obali gube se u velikim širinama prostora, a amaterski fotoaparat ne može puno toga da pokaže.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10124


Pomalo se primiče sredina dana. Vrijeme da se nešto prezalogaji, da se popije koja pivca, da se malo odmori. Nisam ovuda nikada plovio i po tome pogledu oslanjam se na učesnike regate koji znaju gdje ima štogod dobroga za pojesti. Nasukani kajaci na obali pokazaše mi mjesto gdje je preporučljivo i svoj kanu da nasučem.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10126


Doplovio sam do predivnoga restorana na Mađarskoj strani rijeke. Piše i da je hotel, mada nisam dobio utisak da ovdje ima soba za spavanje.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10128


Hrana je bila dobra, pristupačnih cijena, a i pivca im je super. Sve skupa isplatilo se ovdje zastati.



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10129


Nakon jela preplovio sam Dunav na Slovačku stranu gdje se također nalazi jedan restoran i pristanište ispred njega.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10132


Restoran je divan, ugodan, a razlog zašto sam tu doplovio je rastanak sa svojim prijateljima iz Slovačke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10133


Oni, na žalost, ne idu dalje. Nemaju vremena da dalje plove iako bi najradije plovili do Crnoga mora. Sa tugom ispijamo piće, a opet radosni da smo se upoznali i da ćemo se susretati na rijekama.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10135


[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime09.12.12 20:53



Opraštam se od cijele ekipe Slovaka i nastavljam dalje. Divni ljudi, topli i ugodni ostati će mi u trajnome sjećanju.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10137


Riječni put se nastavlja. Žao mi je društva sa kojime sam se oprostio, a opet, daljine me zovu dalje.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10141


Pogled u daljine, prema horizontu, otkriva mjesto gdje se nalazi grad Esztergon, gdje završava današnji dio putovanja.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10142


Nekoliko kilometara prije Esztergona započe jaka kiša i vjetar. Sa sredine rijeke sklanjam se uz desnu obalu da se zaštitim od vjetra.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam101421


Vrlo jak bočni vjetar natjerao me da isplovim iz rijeke i izvučem kanu na obalu. Nije bilo smisla da se borim protiv njega. Procjenio sam da će puhati oko pola sata. Na obali u zavjetrini popih pivce za utjehu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10146


Vjetar je potrajao pola sata, pa onda počeo popuštati, valovi su se smanjili i nastavih dalje sa plovidbom. Usput ugledam i jednu čudnu građevinu. Bolje reći ostaci sistema za punjenje barži rasutim teretima. Vidi se da nije u funkciji, a ovako ogoljeo privlači pažnju.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10147


Vrijeme se smiruje. Plovidba opet postaje ugodna. Cilj današnje etape je blizu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10149


Dolazimo i do grada. Pratim kolegicu iz Mađarske kojoj je poznato gdje se nalazi mjesto za kamp. Usput se divim panorami grada gledanoga sa rijeke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10151



[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime09.12.12 20:53



Pristajem uz obalu, nasukavam kanu i promatram jednoga dječačića kako sa velikim zanimanjem i pažnjom motri moje pokrete i odmjerava kanu. Pokazujem mu rukom da uđe u kanu, što on sa oduševljenjem pristaje. Najviše ga je zanimalo kako je to sjediti na neobičnom stolcu u kanuu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10154


Uskoro i šator postavljam, u njega ukrcavam potrebnu opremu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10155


Nakon što je logor spreman, odlazimo u obližnji restoran gdje nam je domaćin poželio dobrodošlicu i pripremio večeru. Dobrodošlicu sam čuo, ali nisam večerao. Bio je dogovor sa društvom da večeramo u gradu gdje je jeftinije nego u ovome restoranu, a i imati ćemo više vremena da razgledamo grad.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10157


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10162


Esztergon je jedan od najstarijih mađarskih gradova. Arheološka ispitivanja utvrdila su da je tu postojalo naselje i prije 20.000 godina, tj. pred kraj ledenoga doba. Prvi poznati ljudi po imenu, bili su Kelti, koji su se u toj regiji naselili oko 350 godina p.n.e. Regija je cvjetala u ekspanziji sve dok je rimske legije nisu pokorile i pretvorile u pograničnu provinciju Panonije.

Mađari su ušli u tu regiju 896. godine. Esztergon biva od tada glavni grad Mađarske sve do 13. stoljeća kada je prestolnica postao Budim.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10166


Sam grad ima oko 30.000 stanovnika, ukrašava ga Bazilika smještena na vrhu brda koja dominira cijelim područjem opasana sa obrambenim zidinama.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10169


Nisam odolio izazovu. Sa društvom sam se uputio prema tim zidinama, da ih malo razgledam.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10178


Nakon ulaska u krug zidina, pored kapije, smješteno je puno zvona. Tražio sam podatke od kuda su tu tolika zvona, ali do njih nisam došao. U svakom slučaju su velika i divno izrađena.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10180



Sa zidina Bazilike pruža se prekrasan pogled na grad i okolinu. Iznenadila me činjenica da u gradu postoji toliko različitih crkava. Naišao sam i na podatak da u gradu postoji Srpska crkva. Poslije će mi biti jasno kako to. Ali o tome u nastavku plovidbe.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10187


Sa brda Dunav tako pitomo i krotko djeluje. Prekrasno ga je gledati. Uljepšava prizor svojim mirom i snagom.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10188



[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime09.12.12 20:54



Na vrhu brda nedaleko od Bazilike nalazi se i veliki spomenik Ivanu Krstitelju. Spomenik se vidi i sa rijeke, a predstavlja dolazak kršćanstva na ove predjele.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10189


Gledajući nizvodno, Dunav iza grada pravi veliku krivinu prema istoku u smjeru Budimpešte.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10193


Ispod Bazilke nalazi se veliko zdanje Sjemeništa, koje je nedavno renovirano i ima jako lijepo održavane površine.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10196


Šetajući gradom osjetismo glad. Od nekoliko restorana izabrasmo ovaj koji nam se učinio najljepšim i najugodnijim.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10204


U stilu putnika sa dugoga puta, izgladnjelih i pregladnjelih, naručismo pečenu svinjsku koljenicu, sa krompirom i salatom. . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10206


Ne treba posebno ni pominjati koliko je dobro pivca nakon toga došla.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10208


Nakon obilaska grada, večere i male šetnje došlo je vrijeme da se u kamp pođe. Pogled na osvjetljenu Baziliku je predivan. Ona je najveća zgrada u Mađarskoj i 18. najveća crkva u svijetu. Unutrašnje je površine od 5.600 metara kvadratnih, duga je 118 metara i 49 metara široka. Njena kupola ima polu-sferu na visini od 71,5 metara s promjerom od 33,5 metara. Visoka je 100 metara, računajući od kripti. Impozantna građevina. Po noći veoma moćno izgleda.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10216


U kampu tišina. Iz ponekoga šatora se čuje hrkanje, tihi šapat ili prigušeni razgovori.




- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime15.12.12 20:23

8. DAN Esztergon 1719. rkm - Višegrad 1697. rkm



Taman sam zahrkao i jutro došlo. Kiša je negdje tokom noći nestala, oblaci ostali, a put treba nastaviti. Kao i svako jutro prvo neki topli napitak, pa potom doručak.

U konstruktivnom neredu, koji nastane po ustajanju kod šatora, dobro se snalazim. Znam gdje mi se što nalazi i u pola noći da me se probudi znam gdje sam što stavio. Vrlo važna činjenica koja me ne tjera da poslije prevrnem i izokrenem svu opremu ne bi li pronašao nešto što mi treba, a ne znam gdje se nalazi.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10217


Nakon laganoga doručka, spremanja opreme i utovara iste u prateće vozilo, krenuh dalje vodenim putem. Na početku svake plovidbe u kanuu se popravlja poredak ukrcanih stvari, dotjerava se oprema, briše dno kanua ako je zaprljano i sl.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam102171


Predivan nekadašnji glavni grad Mađarske ostaje iza mene. Svidio mi se, svidjele građevine u njemu, pogled sa brda na Dunav i okolinu, ali i hrana koju sam jeo. A o pivci da ne pišem.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10220


Put do sljedeće destinacije nije dug. Danas se plovi 22 km rijekom koja još uvijek ima svoju brzinu. Vrijeme je toplo ali oblačno. Poučen ranijim danima kada je bilo kiše, stavljam kišnu kabanicu na dohvat ruke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10222


Susrećem uz put učesnika regate iz Rununjske. Nismo se nikada upoznali, prošao je pored mene mahnuvši i nastavio dalje. U kasnijem toku rijeke susresti ćemo si i upoznati, ali do tada se plovi dalje.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10225


Dunav je široki. Uvijek sam zadivljen gledao njegove širine i masive planina kroz koje se probija negdje daleko, na horizontu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10226


Promatrajući obalu, između drveća vidjeh i ovo vjersko obilježje. doplovio sam blizu, ali nisam uočio nikakav natpis na njemu. Za velikoga vodostaja mora da je preplavljeno vodom jer je blizu rijeke i nisko nad vodom.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10231


Da bih mirnije plovio držim se podalje od plovnoga puta. Na njemu ponekada projuri hidrohliser ili katamaran prema Budimpešti ili Bratislavi. Lijepo ih je vidjeti, a po njihovome prolasku se mora obratiti pažnja na valove koje podignu .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10233



[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime15.12.12 20:23



Lagano plovim rijekom, ne žuri mi se, pustim rijeku da me nosi, održavam pravac kanuu i promatram oko sebe. slušam i rijeku kako priča, gledam njene virove, riječnu struju, nijanse boje vode koje se javljaju. Usput susretoh regataše iz Njemačke. Opustili su se, ne veslaju, raširili jedro i kišobran i koriste lagani povjetarac da bi plovili.I oni uživaju u miru rijeke i skladu okoline.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10236


Lagano veslajući naišao sam na auto kamp s desne strane rijeke. Predivna plaža, velika terasa na kojoj su stolovi, reklame koje kazuju da tu ima hladne pivce. Sasvim dovoljan razlog da se malo predahne, zastane, osvježi. Pri pristajanju dočekao me čuvar svega u okolini, najprije me oprezno promatrao i procjenjivao, a onda shvativši da nisam opasan, veselo zamahao repom u znak dobrodošlice.



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10241


Na toj terasi susretoh i nepoznatoga učesnika regate iz Rumunjske. Upoznasmo se. Bogdan Florescu jedini je Rumunj na ovome dijelu Dunava koji učestvuje u regati. Planira putovati Dunavom do Rumunjske, a možda i do Crnoga mora. Draga osoba, puna energije i snage sudari se kriglom o moju kriglu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10243


Vidjevši naše kanue nasukane na obali bez njihovih vlasnika kod njih i drugi učesnici regate shvatiše da moraju svoje nasukati do naših. Nismo mi bez razloga zastali, a ako razlog postoji za nas i njima je onda primamljiv.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10244


Uz pivce dobro dođe i nekakva mezica. Ovoga puta sam se prepustio detekciji svoga nosa koji u Langošu, mađarskim specijalitetu, detektiraše nešto korisno za stomak. I ovoga puta moji me detektori nisu iznevjerili. Langoš, na ulju pečeno slano tijesto premazano kajmakom i ne znam čime još, zaista mi je prijao.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10245


Nakon odmora, razgovora sa prijateljima, igranja sa psima koji su se odnekale tu našli, nastavih put rijekom. U daljini se vide brda kroz koja se Dunav probio tekući dalje prema Budimpešti.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10247


Stari znanci sa ove regate, učesnici iz Srbije, lagano veslaju rijekom. Nisam ih pitao do kuda će ploviti, ali pretpostavljam da idu ili do Budimpešte, ili će se možda, spustiti do Beograda. Zgodno ih je promatrati kada veslaju držeći jednoličan takt zaveslaja.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10249


Promatram brda brdskoga lanca Börzsöny među koja zalazimo ploveći Dunavom. Predivna priroda čini sa nekako svečanom. Vrijeme se proljepšalo, sunce promolilo, sve nekako vedrije i ljepše.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10254
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime15.12.12 20:24


Polako ploveći dolazimo i do Višegrada. Tu završava naša današnja etapa puta. Kamp se nalazi s desne strane rijeke na predivnome mjestu među drvećem. Prema dogovoru sa ekipom Mađarske sa kojom sam svih ovih dana plovio i družio se, nećemo ići u logor. već u vikendivu Janoša i Agnes. Vikendica je s lijeve strane rijeke nasuprot Višegrada.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10261


U plovidbi se držim lijeve strane rijeke, prolazim pored pristaništa motorne skele, jedinoga prelaza preko rijeke. Prvi most preko Dunava je tek u Budimpešti.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10263


Sa te strane rijeke veliko je vikendaško naselje sa prekrasnim vikendicama. Čunjenica da je Budimpešta cestom udaljena oko četrdesetak kilometara daje tome predivnome mjestu određenu vrijednost. Lagano plovim gledajući prekrasne objekte uz rijeku.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10266


Pogled na desnu stranu rijeke uljepšava stari grad Višegrad, smješten na vrhu brda. Impozantna građevina koja dominira tim dijelom rijeke i okoline. Nekada je branila i kontrolirala prolaz i plovidbu rijekom, ali i puteve koji su uz rijeku vodili prema sjeveru i jugu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10268


Divna pozadina rijeke i grada Višegrada prekrasni su za fotografiranje. Tko god želi ovakvu fotku neka dođe i fotka se. Biti će zadovoljan fotografijama.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam102681


Uskoro dolazim rijekom nedaleko Janoševe vikendice. Na obali nas je sačekalo društvo ranije pristiglih učesnika regate i pomoglo nam je izvući iz rijeke i tansportirati kanue u dvorište vikendice Janoševoga brata.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10270


Ostavivši naše "vodene konje" u dvorištu, krenosmo u drugo dvorište Janoševe vikendice. Stolovi postavljeni i posloženi čekaju nas obećavajući predivne trenutke druženja.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10271


Agnes, divna i brižna domaćica, započela nas je krijepiti. Najprije nešto što se jede žlicom, juha, kakvu nikada nisam jeo. . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10272


. . . zatim nešto divno, mirisno zapešeno u pećnici . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10274


[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime15.12.12 20:24


. . . i specijalni alati se počeše koristiti . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10275


. . . čaše se puniti . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10277


. . . pa meso jelena rezati . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10279


. . . nadopunjavati ispražnjene tanjure . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10280


. . . slagati u njih pečeno jelenjsko meso sa prilozima . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10281


. . . zatim razgovori, šale i piće, sve u cilju da se pojedeno slegne . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10282


. . . pa onda opet popunjavanje praznina koje su nastale . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10283


Čak je i sumnjičavi čuvar dvorišta veselo zavukao njušku u svoju porciju veselo mljackajući i mahajući repom.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10286


Tako nastavismo u slast tamaniti pripremljenu hranu i zalijevati je pićem, na veliko zadovoljstvo domaćice.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10289


[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime15.12.12 20:24



Dobri domaćn Janoš, pokazao mi je svoje olimpijske medalje koje je kao vrhunski sportista zaradio 1972. godine na Olimpijadi u Minhenu. Moje čestitke na tim medaljama. Usput sam čuo podosta zgodnih pričica sa te olimpijade.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10294


Ali nije samo on sakupljao medalje. I njegova supruga, naša izvrsna somaćica, Agnes, također je bila sportistica. Zajedno su sakupili impozantan broj sportskih odličja koja im ukrašavaju police u vikendici.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10298


I dok sam razgledao sva ta sportska priznanja i odličja, domaćica iznese svježe pripravljeni kolač. Hmmm bio je za prste oblizati.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10299


Nakon poduže okrijepe pođosmo u laganu šetnju da razgledamo vikend naselje. Predivne zgrade su napravljene nedaleko rijeke. Za visokoga vodostaja neke godine, bile su poplavljene do visine iznad metra od temelja. Pogled na drugu stranu rijeke kroz drveće, otkriva nam stari grad Višegrad.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10301


Šetajući uz put vidjeli su se i ostaci nevremena koje se ponekada spusti rijekom.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10309


Za svo to vrijeme naš "vozni park" strpljivo nas je čekao.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10314


Navečer, prije nego smo otišli spavati, pogledali smo fotografije koje sam snimio na Murskoj regati. Eva, kao jedina učesnica iz ovoga društva na regati, objašnjavala je i tumačila svoje utiske sa te regate. Na kraju svi su bili njome zadivljeni i obećaše da bi iduće, 2013. godine došli organizirano na regatu. Pozvao sam ih na nju.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10315


Negdje duboko u noći, kada su i žabe zaspale u svojim mlakama vode, pođosmo i mi na spavanje. Dan nam je bio dinamičan i prekrasan, a domaćini su nas dočekali i ugostili kao kraljeve sa Dunava. Hvala im na tome.


- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime18.12.12 22:34

9. DAN Višegrad 1697. rkm - Budimpešta 1653. rkm




Jutro slijedećega dana prebrzo je stiglo, nakon onoliko jela i pića. Iznenadilo me. Predivan dan se pojavio, uokolo cvrkuću ptice, a mir tako veliki da se može nožem rezati.

Prije polaska obavezan doručak. I te kakav. Domaćica se pobrinula da ne budemo gladni idućih mjesec dana.Još nam i pivca potrpali da ne ožednimo na putu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10316


Poslije doručka, put se nastavlja. Najprije se plovila dovlače do vode, a potom se kreće.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10324


Dunav je kod Višegrada veliki, pod uglom od devedeset stupnjeva zaokreće prema jugu, prema Budimpešti. Neposredno iza krivine razdvaja se tok na dva plovna dijela, jedan međunarodni, s lijeve strane i jedan, nazovimo lokalni s desne. Oba se susreću kod Budimpešte i dalje čine jedinstveni vodeni tok.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10327


Odabirem desni krak rijeke, kojime svi odlaze da plove. Vrijeme je predivno, nema sunca , ali niti velike naoblake, toplo je. Rijeka još uvijek brzo teče. mada se uskoro, ulaskom u rukavac, usporava.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam103271


Putom susrećem svoje znance koji plove prema ušću Dunava. Lagano veslaju i uživaju u razgovorima. Rijeka im je inspiracija za poduhvat kojega su se prihvatili.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10331


U početku plovim sa kolegama iz ekipe Mađarske. Jedno vrijeme plovimo zajedno, a poslije se razdvajamo kako ne bi jedni drugima ometali mir plovidbe.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10334


Ekipa je raspoložena, veseli ih činjenica da je osvanuo predivan dan za plovidbu, ali i činjenica da smo svi zajedno, da smo se upoznali, da imamo nešto zajedničko - plovidbu i druženje na Dunavu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10335


Želeći svoj mir na rijeci puštam ekipu da idu dalje, a ja polako veslam za njima. Svjestan sam da mi je danas zadnji dan plovidbe, da dolaskom u Budimpeštu prestaje bajka plovidbe Dunavom. Žalosti me ta činjenica, ali što se može. Život ima i drugih obaveza koje nam pod noge sprema.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10336



[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime18.12.12 22:34


Uskoro sam ostao sam. Ostali učesnici regate ili su naprijed ili su zaostali negdje pozadi. Upijam mir rijeke, njen sklad i njene priče. Imam osjećaj da smo jedno, Dunav i ja.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10337


Ploveći rijekom, osluškujući mir koji je oko mene, puneći svoje životne "baterije" rijekom, naiđoh pored jedne pješčane plaže na ekipu iz Srbije koja je zastala radi predaha. Nisam pristao uz njih nego sam nastavio put. Nisam se još osjećao toliko umoran da bi mi predah prijao.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10341


Rječni tok koji sam odabrao za daljnju plovidbu vrlo je širok. Prednost je da po njemu ne ide riječni saobraćaj tako da se može slobodnije ploviti i ne biti skroz na oprezu. Jednostavno se opustim, veslam i ne mislim da li će naići kakav katamaran ili gliser.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10345


Na tome sporednome rječnome toku ima i puno osoba koje tu kampuju Imaju više mira i tišine nego da su uz glavni tok po kojemu se odvija riječni saobraćaj.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10347


Polagano veslajući doplovih i do mjesta Sentandreja, po mađarski Szentendre. Udaljen je oko 20 km od Budimpešte. Naseljen je više od hiljadu godina, a nalazi se na desnoj strani dunavskoga rukavca.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10350


Na poziv kolegice Eve pristasmo na obalu kako bi razgledali grad.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10351


Grad je od visokoga vodostaja Dunava zaštićen nasipom na kojem se nalazi staza za šetanje. Djeluje mirno i idilično.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10356


Iznenadila me gužva na ulicama u koje smo ušli. Sve je vrvjelo od turista koji su ga posjetili. Uz ulicu su brojne trgovačke radnje sa suvernirima, slatkišima, hranom i pićem . . .


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10361w
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime18.12.12 22:34


Prodajni prostori trgovina prenešeni su i na ulice pa me sve to podsjećalo na Tunis i njihove ulice, jedina je razlika što ovdje vlada mir i tišina.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10362


Uske ulice koje ulaze u glavnu ulicu podsjećaju me na ulice dalmatinskih gradova. Popločene su kamenom koji je vremenom uglačan obućom prolaznika koji su prošli ulicama.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10367


U toku 16 stoljeća Sentandreja je postala centar Srba u Mađarskoj koji su tu došli bježeći u velikoj seobi pred Turcima. A poslije oslobođenja od Turaka krajem XVII i početkom XVIII stoljeća postala je distinacija imigranata sa Balkana ( Srbija, Dalmacija, Grčka).


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10375


U mjestu koje ima malo preko 25.000 stanovnika nalazi se sedam crkava od kojih su četiri u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve. (Požarevačka, Preobraženjska, Bogorodična, poznata i kao Saborna ili Beogradska katedrala i Blagoveštenska). Jednu od njih smo i posjetili.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10382


Prošli smo i uskim uličicama samoga mjesta. Jako su me podsjetile na Trogir i njegove uske uličice.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10384


U jednoj od njih naišli smo na pečenjarnicu gdje je Langoš glavno jelo a uz njega se može i dobro pivce iskonzumirati. Bez dvoumljenja sam posegao i za jednim i za drugim.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10402


Blizina Budimpešte učinila su Sentandreju velikom turističkom destinacijom gdje dolaze turisti iz Budimpešte da bi je obišli. Na ulicama je predivna atmosfera, opuštenost i harmonija posjetitelja koja umiruje svakoga tko prolazi tim ulicama.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10409


Prolazeći gradom zapazio sam i jednu čudnu reklamu za trgovinu. Privukao mi je pogled veliki nož zaboden u dovratak ulaznih vrata u trgovinu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10433


[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime18.12.12 22:35



Ušao sam u nju i iznenadio se. Vrlo uredna trgovina prodaje noževe vlastite izrade porodice Stanković koja ih generacijama proizvodi i prodaje. Oduševili su me izgledom i kvalitetom. O cijeni ne bih sada pričao, ali vama za informaciju uvijek bi poželjeli imati jedan od tih noževe sve dok im ne vidite cijenu. A tada vam interes prema njima opadne.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10432


U mjestu postoji i najpoznatiji muzej marcipana. Nisam ga obilazio jer mi je ipak pivce privuklo veću pažnju, kao i golema česma na trgu koja je bila u funkciji.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10436


Nismo se dugo zadržali u mjestu, razgledali smo ga, fotografirali, malo se okrijepili Langošem i pivcom (ma dobro dvije su pale), pa smo se uputili prema mjestu gdje smo ostavili kanue.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10438


Potom put nastavljamo prema Budimpešti. Lijepo mjesto mi je ostalo u sjećanju kao vrlo ugodno i neobično za Mađarske gradove. Pogled na njega sa rijeke je prekrasan.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10440


Lagano se plovi dalje. Mada plovimo riječnim rukavcem on je toliko širok kao da smo na velikoj rijeci, a ne rukavcu od još veće rijeke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10442


Ploveći polako u daljini ugledah stup mosta koji obilježava ulazak u zonu Budimpešte. Most je veliki prelazi preko rukavca kojim plovim i preko glavnoga toka rijeke.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10443


Približavanjem Budimpešti uz obalu se pojavljuju građevine koje bi trebale služiti kraćim boravcima i odmoru u prirodi, ali meni to više liči na poludvorce i objekte prikazivanja vlastite društvene moći i statusa u društvu.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10445


Kako stižem na cilj današnje rute, tako odugovlačim sa veslanjem. Znam da je na cilju završena moja plovidba Dunavom, da me obaveze života zovu, a opet, srce bi željelo dalje. Barem do Mohača.

Uskoro dolazim i do mjesta gdje je kamp. Smješten iza nasipa pored jednoga od mnogobrojnih kajak - kanu klubova Budimpešte pruža predivnu sliku privremenoga boravka učesnika regate.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10454



[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Olimp
Zagrijao tipkovnicu
Olimp


Libra Pig
Broj postova : 739
Godine : 64
Datum registracije : 15.12.2010

 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime18.12.12 22:35


U kamp sam došao oprostiti se od regataša koji su do sada pristigli. Nastaviti ću još ploviti dalje oko kilometar - dva do mjesta gdje sam ostavio svoj automobil i gdje me čekaju kolege iz Mađarske sa mojom opremom.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10456


Nisam se sa svima oprostio, uopće gledajući nisam se sa nikim opraštao. Ne volim opraštanja. Kamp je počeo sa svojim predvečernjim aktivnostima i samo sam ovlaš kroz njega prošao.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10457


Koji gutljaj sa svojim "starim" znancem iz ranihih plovidbi ipak nisam mogao odbiti. Rukovasmo se i zaželismo jedan drugome divne trenutke plovidbe rijekama. Dobre želje zalismo pićem.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10458


Put od kampa do kajak - kanu kluba nastavio sam dalje sa svojom kolegicom Evom. I ona prestaje ovdje sa plovidbom, ali će se kasnije opet pridružiti regati i plovidi iz Srbije sve do ušća Dunava u Crno more.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10459


I kako uvijek biva, svakoj lijepoj priči dođe kraj. Doplovio sam do mjesta gdje sam ostavio svojega cestovnoga ata, ukrcao u njega i na njega sve stvari, oprostio se sa divnim ljudima sa kojima sam dane provodio na rijeci i krenuo sam kući.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10473


Ovogodišnja plovidba na duge rute je završena. Planovi za novu plovidbu se prave onoga trenutka kada jedna plovidba završi. Ovoga puta riječni put od preko 270 km Dunavom od Beča preko Bratislawe do Budimpešte je pređen. Divno društvo koje sam susreo, upoznao, sa kojim sam provodio dane na Dunavu ostati će mi u trajnom vrlo ugodnom i dragom sjećanju.

Ljude koje sam ranije susretao opet sam susreo na rijekama, nove upoznao i kao zalog za budućnost ostaje da ih sve skupa ponovo sretnem negdje na vodama rijeka.


 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Dunavskiput2012


Snovi o novoj plovidbi Dunavom pomalo se javljaju. U mislima ipak ne mogu zaboraviti predivne ljude, krajeve i plovidbu koja je iza mene.

Vas sve pozivam da se udaljite iz stanova, kuća, krenete u prirodu i budete u njoj čuvajući je pri tome. Pazite na nju. Ona nam je ipak majka od koje smo svi potekli.

Ovoga puta ste plovili sa mnom. Nadam se da ćemo se u stvarnisti susresti negdje uz rijeke ili na njenim površinama. Do tada vas pozdravljam.


Olimp



 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Sam10452


HVALA SVIMA koji su se suzdržali od svojih komentara omogućivši da priča bude cjelovita. Sada Vas sve pozivam da je komentarišete onako kako vam se svidjela. Svi komentari su dobro došli.


chirio chirio chirio
[Vrh] Go down
http://www.panoramio.com/user/2299965?comment_page=1&photo_p
Sponsored content





 Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine    Kanuom po Dunavu,  Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine - Page 2 I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Budimpešta na 57.TID 2012. godine
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd
» Kanuom Topusko - Letovanić 2011. godine
» Kanuom Donja Dubrava - Beograd 2006. godine
» 10. Spust Murskih ladja 2012. godine
» Dunavska bajka - kanuom Beograd - Brza Palanka, TID 2011

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Planet Zemlja :: Turizam i putovanja :: Olimpove priče-
Forum(o)Bir: