Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Kako zapamtiti imena sugovornika?

Go down 
+6
na7alia
BlueFairy
Blizanka
Blonde
Kikica
Riječanka
10 posters
Autor/icaPoruka
Riječanka
Zlatni VIP član
Riječanka


Female
Scorpio Goat
Broj postova : 78247
Godine : 44
Lokacija : Relax
Datum registracije : 17.07.2010

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime28.11.11 16:04

Kako zapamtiti imena sugovornika?
Koliko puta ste odmah iz prve zapamtili ime osobe odmah pri upoznavanju? Je li i vaša izjava „Pamtim lica, ali imena nikako“? Ili možda 'Gledam neku osobu, od nekud mi je poznata, ali ju ne mogu smjestiti u kontekst'.

Evo upute Tonyia Buzana (sveučilišnog profesora koji je životnu karijeru posvetio temama pamćenja i učenja, kreatora mentalnih mapa) kako jednostavno odmah upamtiti ime osobe.
1. Mentalno gledište
Prije upoznavanja s nepoznatim osobama, mentalno se pripremite za uspješnost toga. Mnogi od nas pristupaju tome površno, unaprijed „znajući“ da loše pamte imena i osobe.
Ovo uvjerenje djeluje kao „samoispunjavajuće proročanstvo“ – ako vjerujete da ste vi osoba koja ne pamti imena, nećete ih ni zapamtiti. Ako želite upamtiti nešto, prethodno morate tako i odlučiti.
2. Promatrajte
Dok se upoznajete s ljudima neizostavno ih gledajte u oči. Dok promatrate nečije lice, uočite njegove posebnosti.
Uspijete li izoštriti svoja zapažanja, učinit ćete veliki korak prema poboljšanju svog pamćenja. Tupo gledanje, umjesto pažljivog promatranja, jedan je od glavnih razloga lošeg pamćenja.
Dajte tom licu metaforu, na koga ili što vas podsjeća i stvorili ste asocijaciju koju ćete lako upamtiti.
3. Slika imena
Potrudite se stvoriti jasnu mentalnu sliku imena osobe. Zamislite njegovo ili njeno ime kao da piše na papiru ili ploči.
4. Slušajte
Svjesno slušajte, obraćajući najveću pažnju zvučnosti imena osobe s kojom se upoznajete. Ovo je odlučujući trenutak upoznavanja u kojem mnoge osobe zakažu, jer se više usredotočuju na to što takva poznanstva zaboravljaju, nego kako zvuči ime osobe s kojom se upoznaju.
Često ne obraćamo pažnju na ime koja osoba izgovara, jer više mislimo o tome što ćemo mi reći, kako se predstaviti ili kako to zvuči, nego što druga osoba kaže. Potrudite se da stvarno možete „čuti“ zvuk imena osobe.
5. Asocijacije
U sebi rekonstruirajte lik te osobe, koristeći pritom svoju maštu, poput karikaturista.
Povežite s imenom osobe sve istaknute značajke koje ste pronašli, koristeći pritom maštu, pretjerivanje i humor.
6. Zamolite ponavljanje
Ponavljanje je važna pomoć pri pamćenju. Svako ponavljanje pojma koji želite zapamtiti povećava izglede da ga zapamtite.
7. Ponavljanje tijekom razgovora
Nastojite kad god možete tijekom razgovora s novim poznanicima izgovarati njihova imena.
To će vam pomoći da čvršće usadite ime u svoje pamćenje, a i društveno je prihvatljivo, jer cijelom razgovoru daje intimniji ton.
Ljudi će biti mnogo zadovoljniji ako u razgovoru kažete: „Da, kao što je to gospođa Marija upravo rekla“, a ne: „Da, kao što je to ona upravo rekla.“
8. Ponavljajte u sebi i provjeravajte
Ovu vježbu možete koristiti na mjestima gdje odjednom upoznajete više ljudi (zabavama, edukacijama, fakultetu…). Promatrajte sa zanimanjem razne osobe koje oko vas razgovaraju, ponavljajući u sebi njihova imena i ostale podatke koje ste saznali o njima. Tako ćete svako ime okružiti asocijacijama.
Sada više ne možete reći da ste osoba koja ne pamti osobe ili njihova imena. Ove tehnike ujedno treniraju vaš mozak i povećavaju kapacitet pamćenja.

www.topshop.com.hr
[Vrh] Go down
Kikica
VIP član
Kikica


Female
Taurus Goat
Broj postova : 43765
Godine : 45
Datum registracije : 04.03.2009

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime12.02.12 16:54

Muko moja ponekad kada upamtim nečije ime ostanem šokirana, jer sam uspjela respect
[Vrh] Go down
Blonde
Ljubitelj foruma
Blonde


Female
Pisces Tiger
Broj postova : 8120
Godine : 38
Datum registracije : 30.08.2011

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime15.05.12 18:35

Zapamtim ja bez problema kad me zainteresuje
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime15.05.12 18:55

Istina Blonde ....nemam potrebe pamtiti imena osoba s kojima necu imat neku cestu komunikaciju ..a oni koji su mi bitni ili s kojima cu se cesto susretati njima cu i upamtiti ..zato se ne opterecujem uopce s tim kako upamtiti imena

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Kako zapamtiti imena sugovornika? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
BlueFairy
Početnik
Početnik
BlueFairy


Female
Aquarius Dog
Broj postova : 36
Godine : 29
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 21.08.2012

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime04.11.12 0:39

Kikica je napisao/la:
Muko moja ponekad kada upamtim nečije ime ostanem šokirana, jer sam uspjela respect

haha, potpuno isto.
i da me interesuje zaboravim, pa me bude sramota looool
[Vrh] Go down
na7alia
Totalno relaxiran
na7alia


Female
Leo Goat
Broj postova : 1486
Godine : 44
Datum registracije : 21.11.2012

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime27.02.13 21:58

Meni je teška muka popamtiti imena sramko

Dok npr. oči i lica tako dobro pamtim da bi me i CIA htjela Smile
[Vrh] Go down
Besna_glista
Zagrijao tipkovnicu
Besna_glista


Female
Gemini Dragon
Broj postova : 496
Godine : 59
Datum registracije : 17.02.2013

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime01.03.13 16:30

na7alia je napisao/la:
Meni je teška muka popamtiti imena sramko

Dok npr. oči i lica tako dobro pamtim da bi me i CIA htjela Smile

..ovo mogu da potpishem tajna
[Vrh] Go down
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 62
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime22.08.13 11:04

Pamtim samo dok traje konverzacija..nedavno sam sreo zenu s kojoj sam bio na intenzivnoj..i edok je ona pricala ja sam samo blenuo..ispao sam smjesan...nesto s vijugama u mozgu ni vu redu...
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime22.08.13 22:22

ma uredu su vijuge ;) ...svima se to desava ..blenem u nekoga i ono kao znam ga u kakvoj uniformi radi al nikako ko je i sta je a tek ime ni na kraj mi pameti smjeskam se ko budala i klimam glavom na ono sto neko prica a mozak 100 na sat radi da se sjetim ko je al daba ...tek kasnije se sjetim kad taj vise nije u blizini a nit cu ga uskoro vise sresti ...

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Kako zapamtiti imena sugovornika? Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 62
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime02.09.13 11:17

samo za sebe mogu da tvrdim da je to proces starenja..damama pogotovu to ne smijem reci...
[Vrh] Go down
Sumrak
VIP član
Sumrak


Male
Aquarius Horse
Broj postova : 33607
Godine : 57
Lokacija : šuma
Datum registracije : 31.03.2011

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime09.10.13 13:44

onaj tko mi nesto vrijedi znam mu ime, a ovo ostalo ko bura na moru, dodje i prodje...kafa 
[Vrh] Go down
Mihica
Zagrijao tipkovnicu
Mihica


Female
Cancer Broj postova : 825
Godine : 143
Datum registracije : 28.03.2013

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime13.12.13 23:20

najbolje upamtim kad se neko zove kao ja
[Vrh] Go down
Otelo
Ljubitelj foruma
Otelo


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 5039
Godine : 62
Lokacija : Skoplje.. MKD..
Datum registracije : 10.05.2012

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime05.02.14 10:44

Mihica je napisao/la:
najbolje upamtim kad se neko zove kao ja  
Originalno..
[Vrh] Go down
Sumrak
VIP član
Sumrak


Male
Aquarius Horse
Broj postova : 33607
Godine : 57
Lokacija : šuma
Datum registracije : 31.03.2011

Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime27.10.14 8:54

ako je zanimljiv sugovornik zapamtim bez problema, mada i ove nezanimljive...jedino što kod njih jedva čekam u sebi da završe i da me puste na miru...netko pamti lakše, netko teže...nismo PC pa da sve pohranimo...u stvari imamo mi pohranjeno, samo treba naći onu fioku kad nam zatreba...e, to je nauka...Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kako zapamtiti imena sugovornika? Empty
PostajNaslov: Re: Kako zapamtiti imena sugovornika?   Kako zapamtiti imena sugovornika? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kako zapamtiti imena sugovornika?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Znate li kako Ikeini proizvodi dobivaju imena?
» Kako su neki od najpoznatijih specijaliteta dobili imena?
» Najgluplja imena mjesta i najkomičnija imena i prezimena
» Kako najlakše prekinuti vezu? (saznajte kako ga se lako i bezbolno riješiti)
» Kaladont - imena

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj-
Forum(o)Bir: